02:21 گرينويچ - سه شنبه 24 فوريه 2009 - 06 اسفند 1387

"تشنج در دانشگاه امیرکبیر"

تحصن دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر- عکس از خبرنامه امیر کبیر

دانشجویان معترض می گویند از شهدای گمنام استفاده ابزاری می شود

در پی به خاکسپاری پنج تن از سربازان گمنام جنگ ایران و عراق در دانشگاه امیرکبیر تهران، محوطه این دانشگاه و خیابان های اطراف به صحنه برخورد نیروهای انتظامی و طرفداران گروه های تندرو با گروهی از دانشجویان معترض تبدیل شد.

منابع دانشجویی مانند خبرنامه دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و سایت ادوار نیوز از بازداشت ده ها تن از دانشجویان معترض و انتقال آنها به کلانتری ۱۰۷ تهران خبر داده اند.

گزارش های جام جهان نما در این مورد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


تعداد دانشجویان بازداشت شده حدود هفتاد تن گزارش شده بود که سی تن از آنها دانشجویان دختر بودند.

خبرنامه امیرکبیر صبح روز سه شنبه ۶ اسفند از آزاد شدن حدود ۴۰ تن از دانشجویانی خبر داد که پیش تر از بازداشت آنها گزارش داده بود.

گزارش ها بیانگر جو امنیتی شدید در دانشگاه امیرکبیر و محلات اطراف همزمان با تدفین شهدای گمنام جنگ در روز دوشنبه بوده است.

حسین باستانی، روزنامه نگار مقیم پاریس می گوید نیروهای انتظامی از چند روز پیش مانع از ورود بعضی از دانشجویان به محوطه دانشگاه امیرکبیر شده اند و در روز دوشنبه چهل تن را به داخل دانشگاه راه نداده اند.

این در حالی است که گروه های دانشجویی مانند دفتر تحکیم وحدت از چند روز قبل مخالفت خود را با به خاکسپاری بقایای سربازان گمنام اعلام کرده بودند.

این دانشجویان با امضای طوماری، در اعتراض به خاکسپاری بقایای سربازان گمنام اقدام به تحصن کرده بودند.

علی افشاری از اعضای سابق دفتر تحکیم وحدت علت مخالفت دانشجویان با خاکسپاری شهدا در دانشگاه ها را جلوگیری از استفاده ابزاری از آنها عنوان می کند.

آقای افشاری به بی بی سی گفت: "مخالفت دانشجویان از بابت دفن شهدا نیست بلکه در اصل این کار را توهین به شهیدان و شکسته شدن حرمت آنها و استفاده ابزاری از طرف حاکمیت می دانند."

گزارش ها همچنین بیانگر آسیب دیدگی ده ها تن از دانشجویان در اثر زد و خورد با افرادی است که سایت های محافظه کاران از آنها به عنوان "نیروهای ارزشی" نام برده اند.

خبرگزاری فارس گزارش کرده که این نیروها مانع از اغتشاش تعداد اندکی از طرفداران "طیف غیر قانونی علامه" در جریان برگزاری مراسم خاکسپاری شده اند.

همزمان در دانشگاه کرمان نیز بقایای پنج سرباز گمنام جنگ به خاک سپرده شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.