وزیر خارجه بحرین: حامل پیامی برای احمدی نژاد هستم

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه
Image caption وزیر خارجه بحرین در تهران گفت که حامل پیامی از سوی پادشاه این کشور برای آقای احمدی نژاد است

چند روز بعد از فرونشستن تنش در روابط ایران و بحرین، شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین به تهران رفته و با منوچهر متکی وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

وزیر خارجه بحرین گفت: "حامل پیامی برای آقای احمدی نژاد هستم و این پیام پاسخ به کسانی است که درصدد هستند روابط ایران و بحرین خدشه دار شود."

بعد از انتشار سخنان علی اکبر ناطق نوری، رئیس اسبق مجلس ایران، در باره تاریخ روابط ایران و بحرین، روابط دو کشور به سردی گرایید و محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران نیز صادق محصولی وزیر کشور را با پیامی ویژه برای پادشاه بحرین به منامه پایتخت بحرین فرستاد تا تنش موجود فروکش کند.

آقای متکی بعد از دیدار با وزیر خارجه بحرین در جمع خبرنگاران گفت: "روسای دو کشور ابتکار عمل را به دست گرفته اند و سفر وزیر کشور ایران به منامه و سفر وزیر خارجه بحرین به تهران به عنوان فرستاده ویژه پادشاه بحرین در همین راستا ارزیابی می شود."

به گفته آقای متکی، برخی نسبت به روابط رو به گسترش ایران با کشورهای خلیج فارس حسادت می کنند.

تنش در روابط دو کشور پس از آن آغاز شد که در جریان جشن های سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران آقای ناطق نوری ضمن اشاره به سابقه تاریخی روابط کشورش با بحرین گفته بود این کشور بخشی از ایران بوده و به عنوان "استان چهاردهم کشور" محسوب می‌شده‌ و در مجلس شورای ملی هم نماینده داشته است.

در واکنش به این اظهارات، دولت بحرین با احضار سفیر ایران در منامه به گفته های آقای ناطق نوری اعتراض کرد و وزیر کشور بحرین این سخنان را غیرمسئولانه خواند و اعلام کرد احتمال دارد در ادامه مذاکرات با ایران برای خرید گاز، تجدید نظر کند.

شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز که بحرین یکی از اعضای آن است در اجلاس اخیر خود نیز خواستار عذرخواهی مقام های ایرانی به علت اظهارات آقای ناطق نوری شدند. بعد از آن، وزیر کشور ایران با پیام محمود احمدی نژاد عازم بحرین شد و ضمن دیدار با حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه این کشور از وی برای سفر به ایران دعوت کرد.

ایران در دوره های مختلفی از تاریخ بر بحرین تسلط داشته در سال ۱۳۵۰ با میانجیگری سازمان ملل متحد و در پی رفراندومی با نظارت این سازمان، استقلال بحرین را به رسمیت شناخت.

تابستان سال گذشته خورشیدی نیز پس از انتشار سرمقاله ای در روزنامه کیهان که بحرین را استان جدا شده ایران خواند و مهمترین خواسته شهروندان بحرینی را بازگشت این سرزمین به ایران توصیف کرد، مقام های بحرینی به این سرمقاله واکنش نشان دادند و تظاهراتی اعتراض آمیز علیه ایران در مقابل سفارت این کشور در منامه برگزار شد.

مطالب مرتبط