13:44 گرينويچ - جمعه 06 مارس 2009 - 16 اسفند 1387

دادسرای تهران: رکسانا صابری چند روز دیگر آزاد می‌شود

رکسانا صابری از حدود شش سال پیش با مجوز دولت ایران برای فعالیت های خبری در ایران بوده است


حسن حداد، معاون امنیت دادسرای تهران خبر داده است که رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی که حدود یک ماه پیش بازداشت شده بود، تا چند روز دیگر آزاد می شود.

آقای حداد به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: پرونده خانم صابری در شعبه دوم بازپرسی مطرح است و تحقیقات از او صورت گرفته است.

خانم صابری یک ماه پیش بر اساس قرار صادره توسط دادسرای انقلاب بازداشت شد و در زندان اوین به سر می برد.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل دادگستری که وکالت خانم صابری را به عهده دارد، به بی بی سی فارسی گفت که هنوز موفق به ملاقات با موکلش نشده و از محتوای پرونده بی خبر است.

گفتگو با عبدالصمد خرمشاهی درباره رکسانا صابری

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

به گفته آقای خرمشاهی، تاکنون دوبار مراجعه او به زندان اوین برای دیدار با خانم صابری و مطالعه پرونده او بی نتیجه بوده است.

وی گفت: "قرار است فردا (شنبه ۱۶ اسفند) بار دیگر به اوین بروم و اگر ایشان ممنوع الملاقات نباشد، او را ببینم و پرونده را بخوانم . آنوقت می توانم اظهارنظر کنم".

پیش تر شبکه رادیویی ان پی آر از رضا صابری، پدر رکسانای ۳۱ ساله، نقل قول کرده بود که خانم صابری در روز دهم فوریه (۲۲ بهمن) با خانواده خود که در شهر فارگو در ایالت داکوتای شمالی ساکن هستند "از نقطه ای نامعلوم" تماس گرفت و از زندانی شدن خود خبر داد.

رکسانا صابری که در داکوتای شمالی متولد شده است شش سال قبل برای فعالیت های خبری به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی مانند شبکه ان پی آر و تلویزیون و رادیوی سرویس جهانی بی بی سی مشغول به کار شد.

(عکس از آلبوم خانوادگی خبرنگار)

خانم صابری در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی به ایران رفت

شبکه ان پی آر تایید کرده است که مجوز فعالیت خبری خانم صابری از حدود یک سال پیش تمدید نشد، اما این سازمان در سایت اینترنتی خود نوشته که در طول این یک سال "انتشار اخبار کوتاه در مواردی نادر از سوی این خبرنگار با ممانعت دولت ایران مواجه نشد".

آقای صابری پیش تر "بهانه" بازداشت دخترش را "خرید شراب" عنوان کرده بود.

رکسانا صابری که در سال ۱۹۹۷ به عنوان دختر شایسته ایالت داکوتای شمالی انتخاب شده بود، پیش از بازداشت در حال مطالعه برای تکمیل تحصیلات خود در رشته مطالعات ایران و روابط بین المللی (در سطح فوق لیسانس) و همچنین نوشتن کتابی درباره ایران بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.