رکسانا صابری با وکیلش دیدار کرد

رکسانا صابری
Image caption رکسانا صابری در طول شش سال اقامت در ایران به عنوان خبرنگار آزاد با ان پی آر و بی بی سی کار کرد

رکسانا صابری، روزنامه نگار آمریکایی ایرانی تبار که در تهران بازداشت شده است، از سلامت جسمی برخوردار است ولی افسرده است.

پدر رکسانا صابری پس از نخستین دیدار وکیل او با دخترش در روز یکشنبه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت در این دیدار اثری از آسیب دیدگی بدنی در رکسانا دیده نشده است.

وزارت خارجه ایران پیش از این علت بازداشت رکسانا صابری را ادامه فعالیت مطبوعاتی در ایران پس از لغو مجوز خبرنگاری در این کشور عنوان کرده بود.

حسن حداد معاون امنیتی دادستان تهران هم در روزهای گذشته از آزادی خانم صابری در روزهای آینده خبر داده بود.

ولی به گفته رضا صابری به نظر می رسد به رکسانا اجازه ملاقات با دوستان و خویشانش داده شده است اما هنوز از آزادی او خبری نیست.

او همچنین اجازه ملاقات عبدالصمد خرمشاهی، وکیل خانواده صابری با رکسانا را قدم درستی دانسته است. به گفته او خانواده اش تا هنگام دیدار آقای خرمشاهی با رکسانا از "زنده بودن" او بی اطلاع بودند.

به گفته آقای صابری دخترش افسرده به نظر رسیده است ولی زمانی که وکیلش از تلاش برای آزادی او خبر داده، خوشحال شده است.

پیش تر شبکه رادیویی ان پی آر از رضا صابری، پدر رکسانای ۳۱ ساله، نقل قول کرده بود که خانم صابری در روز دهم فوریه (۲۲ بهمن) با خانواده خود که در شهر فارگو در ایالت داکوتای شمالی ساکن هستند "از نقطه ای نامعلوم" تماس گرفت و از زندانی شدن خود خبر داد.

رکسانا صابری که در داکوتای شمالی متولد شده است شش سال قبل برای فعالیت های خبری به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی مانند رادیوی عمومی ملی آمریکا (ان پی آر) و بی بی سی مشغول به کار شد.

شبکه ان پی آر تایید کرده است که مجوز فعالیت خبری خانم صابری از حدود یک سال پیش تمدید نشد، اما این سازمان در سایت اینترنتی خود نوشته که در طول این یک سال "انتشار اخبار کوتاه در مواردی نادر از سوی این خبرنگار با ممانعت دولت ایران مواجه نشد".

آقای صابری پیش تر "بهانه" بازداشت دخترش را "خرید شراب" عنوان کرده بود.

رکسانا صابری که در سال ۱۹۹۷ به عنوان دختر شایسته ایالت داکوتای شمالی انتخاب شده بود، پیش از بازداشت در حال مطالعه برای تکمیل تحصیلات خود در رشته مطالعات ایران و روابط بین المللی (در سطح فوق لیسانس) و همچنین نوشتن کتابی درباره ایران بود.

رکسانا صابری فرزند پدر و مادری ایرانی و ژاپنی است.

مطالب مرتبط