17:50 گرينويچ - جمعه 13 مارس 2009 - 23 اسفند 1387

نوروز و هفت خوان خرید شب عید

خرید لباس و کفش، اسباب نو، آجیل و شیرینی برای دید و بازدیدهای ایام عید و برنامه ریزی برای سفرهای نوروزی از سنت های آخرین روزهای سال است.

مردم با خرید لباس و حتی وسایل نو و جدید به نوعی گرد وغبار از وسایل کهنه می زدایند و به استقبال بهار و سال نو می روند.

خیابان های تهران پرترافیک تر از همیشه و مملو از آدمهایی است که به دنبال پیدا کردن کیف و کفش و لباس هستند. ماهی های قرمز در سطل ها، آکواریم ها و ظرف های شیشه ای، کاسه های لبریز از سمنو، سنبل، نرگس، لاله و سبزه های نو رسته همه و همه حال و هوای شهر را تغییر داده اند. اما گرانی و ترافیک شدید مانع از عیش کامل مردم در روزهای پایانی سال است.

خرید نوروزی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

سارا در تهران می گوید: "اینقدر خیابان ها شلوغ وترافیک زیاد است که اگر کسی در این سال اقتصادی افتضاح، پولی داشته باشد و بخواهد خرید کند، به هیچ خریدی نمی رسد. چون مردم برای رفتن به یک پاساژ، حداقل بیست دقیقه تا نیم ساعت باید دنبال جای پارک بگردند."

مونا نیز می گوید که مردم برای خرید در خیابان ها هستند ولی خریدی انجام نمی دهند.

حسن، استاد دانشگاه در تهران، هم ترجیح می دهد که خرید شب عید را پایان سال انجام ندهد و خریدهای خودم را به غیر از موارد ضروری در طول سال انجام دهد، "چون اولین مشکلی که ما در شب عید داریم پیدا کردن چیزی است که می خواهیم."

محسن شمشیری، روزنامه نگار حوزه اقتصادی، ضمن اشاره به تفاوت های امسال با سال گذشته درباره مشکلات کارمندان دولت می گوید: "برخی از شرکت ها و ادارات هنوز مبلغ عیدی و یا حقوق های پایان سال را به کارمندان و کارکنانشان نداده اند. نکته دیگراین است که مردم به خاطر ترافیک و شلوغی خیابان ها نمی توانند به بازارهای اصلی و یا بازار سنتی تهران دسترسی داشته باشند و از تنوع اجناس و قیمت های پایین تر استفاده ببرند."

سوغات چین؛ کابوس تولید کننده ایرانی

آقای شمشیری همچنین به موج واردات کالا اشاره می کند و می گوید که اخیرا واردات کالا به سالی شصت تا هفتاد میلیارد دلار رسیده و طبیعتا موج فزاینده واردات اجناس بی کیفیت چینی را به دنبال داشته است. بخشی از صنایع و تولیدات کشور هم تحت تاثیر همین موج فزاینده واردات دچار رکود شده اند.

به عنوان مثال در بخش کیف و کفش اعلام کرده اند که سفارش کار به اندازه کافی ندارند، به این خاطر که اجناس رنگارنگ چینی و خارجی وارد بازار شده و یک مقدار قیمت ها پایین تر است و مردم هم به هر حال جذب آن رنگ و تنوع شدند و به کیفیت کمتر توجه دارند. به همین دلیل آن اجناس با کیفیت داخلی هم مورد اجحاف قرار گرفته اند."

با وجود استقبال بسیاری از کالاهای چینی به خاطر قیمت پایین، هستند کسانی که کیفیت برایشان مهم تر از کمیت و تنوع است و ترجیح می دهند حتی اگر با قیمت بیشتر کالای بهتر و با کیفیت تری بخرند.

نمایشگاه بهاره

جدا از لباس، کیف و کفش نو، مردم در خیابان ها به دنبال آجیل، شیرینی و تنقلات برای ایام عید و عید دیدنی ها هستند. اما صف های طولانی و شلوغی بیش از اندازه شیرینی فروشی ها باعث می شود بسیاری بگذارند یا در روزهای آخر سال و یا حتی روزهای اول سال نو به شیرینی فروشی بروند.

آیا برگزاری نمایشگاه لباس بهاره و یا بازارهای میوه و تره بار کمکی به خریداران شب عید می کند؟

محسن شمشیری در این باره می گوید:"دولت هم امکاناتی را برای مردم در نظر گرفته است. به عنوان مثال فروشگاه های بهاره، نمایشگاه هایی که با همکاری اتحادیه ها و اصناف هر ساله برگزار می شود و تا حدودی هم قیمت ها پایین است. ولی مردم همچنان نسبت به ترافیک، شلوغی و همین طور ارائه بعضی جنس های بی کیفیت اعتراض دارند و در واقع نمی توان نظر همه را جلب کرد ."

باوجود ترافیک سنگین، گرانی و حتی پایین بودن کیفیت اجناس در شب عید، باز هم خیابان های تهران مملو از خانواده هایی است که حتی اگر تنها برای فرزندانشان هم شده لباسی و یا کفشی به نشانه ی آمدن سال نو می خرند و سنت نوروز را حفظ می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.