17:20 گرينويچ - سه شنبه 17 مارس 2009 - 27 اسفند 1387

پیام شادباش نوروزی سیمین بهبهانی

تبریک خودم را از همین جا تقدیم می کنم به هموطنان و امیدوارم سال بسیار بسیار خوشی داشته باشند. امیدوارم سال صلح جهانی و آرامش جهان و برکنده شدن ریشه تروریسم از ریشه زمین باشد.

من در خانواده ای سنتی به دنیا آمده ام و مادرم عادت داشت هفت سین بسیار زیبایی بچیند. از قرآن هفت آیه ای را که سلام داشت، جمع می کرد و آنها را توی یک کاسه چینی سفید، با زعفران و چوب کبریت می نوشت.

این را می گذاشت، سبزه می گذاشت، چراغ می گذاشت، آینه می گذاشت و شمعها را روشن می کرد و هفت سین را می چید. می نشستیم پای هفت سین و آرزو می کردیم سال خوشی برای خودمان و جهانیان داشته باشیم.

کارت پستال نوروزی سیمین بهبهانی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

این یادگار از زمان کودکی با من مانده و خودم دوست دارم هفت سین را با همان ترتیبی که مادرم می چید، بچینم و تقریبا تا آخر سیزده نوروز آن را جمع نمی کنیم. بعد روز سیزده، سبزه ها را به آب روان می دیم و دیگر برنامه نوروز تمام می شود.

پیش بینی می کنم در سال جدید، دنیا آرامتر از گذشته خواهد شد. امیدوارم. بایستی بنیان این نفاق کنده شود

سیمین بهبهانی

بهار همیشه برای من شعف داشته. یادم هست هر وقت که برف می آمد روی شاخه ها می نشست، وقتی پنجره را باز می کردم یاد شاخه هایی که پر شکوفه هستند، می افتادم.

از همان موقع، اول زمستان منتظر بهار بودم که شکوفه ها را روی شاخه ببینم. بهار را خیلی دوست دارم. با این که خیلی ها می گویند پاییز قشنگ است و از این حرفها، پاییز برایم غم می آورد. ولی بهار همیشه برای من شادی می آورد. بهار یک زندگی نویی به آدم می دهد، آغاز زندگی است. جوانی است و هر چقدر آدم پیر می شود باز در بهار احساس جوانی می کند، چون با طبیعت آدم جوان می شود.

من امسال نگرانم، یعنی چند سال است که نگرانم، به علت این که کشورهای خاورمیانه با هم درهم افتاده اند و ما نمی دانیم باید چکار باید بکنیم. آیا دو کشور نمی توانند در این وسعت خاک با احترام نسبت به همدیگر زندگی بکنند و به کار هم کار نداشته باشند و همدیگر را نکشند؟

من از وقتی که چشم باز کرده ام، این غوغای اسراییل و فلسطین را شاهد بوده ام. حالا نمی خواهم دور بروم و بگویم که تقصیر کیست. چرا نباید اینقدر سعه صدر نباشد و ما موجب آزار همدیگر بشویم؟ چرا باید عقاید مختلف و ادیان مختلف بین مردم ایجاد وحشت و دشمنی کنند؟

من این چند سال بیشتر به فکر مردم هستم. خودم دیگر عمرم را کرده ام. با این همه نمی خواهم یک عضو زاید جامعه باشم. دلم می خواهد تا می توانم فکر بکنم. قشنگ و درست فکر کنم، در راه آزادی فکر کنم و اگر از دستم برمی آید به مردم کمک کنم.

پیش بینی می کنم در سال جدید، دنیا آرامتر از گذشته خواهد شد. امیدوارم. بایستی بنیان این نفاق کنده شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.