تشدید شکاف مجلس و دولت ایران در سال ۱۳۸۷

علی لاریجانی، عکس از خبرگزاری فارس

ایران در سال ۱۳۸۷ دو مجلس داشت: ابتدا مجلس هفتم به کار خود پایان داد و سپس مجلس هشتم آغاز شد. هر چند هر دو مجلس تحت سلطه محافظه کاران حامی دولت بود، ولی مشاجره های بزرگی میان نمایندگان ملت و دولت محمود احمدی نژاد بروز کرد.

حتی در یک مورد رییس مجلس ورود نماینده دولت به مجلس را به دلیل تلاش برای منصرف کردن نمایندگان از استیضاح یک وزیر ممنوع کرد. سال ۱۳۸۷ همچنین با نامه نگاری تند بین رییس جمهوری و دو رییس مجلس هفتم و هشتم همراه بود. نکات مهم کارنامه قوه قانونگذاری ایران در سال ۱۳۸۷ بدین شرح است:

اردیبهشت

دوم: محمود احمدی نژاد با ارسال نامه ای به غلامعلی حدادعادل، رییس وقت مجلس، از او به علت متهم کردن رئیس جمهوری به خودداری از ابلاغ سه قانون مصوب مجلس انتقاد کرد. آقای حداد عادل دستور چاپ این قوانین را در روزنامه رسمی کشور صادر کرده بود.

اما آقای احمدی نژاد اقدام او را غیر قابل تفسیر خواند و نوشت: "به بهانه عدم ابلاغ قوانین مجلس، فرصت جدیدی برای تداوم فشارها و ایراد اتهامات بی اساس به دولت توسط بدخواهان فراهم شده است." ششم: مرحله دوم انتخابات مجلس برای انتخاب هشتاد و یک نماینده باقیمانده برگزار شد.

خرداد

پنجم: هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی با برگزاری آخرین جلسه آن پایان یافت و دو روز بعد، هشتمین دوره مجلس آغاز به کار کرد.

دوازده: در رای گیری برای انتخاب هیات رییسه دایم، علی لاریجانی با ۲۳۷ رای موافق و بدون رای مخالف به ریاست مجلس هشتم رسید. همچنین محمد حسن ابوترابی فرد و محمد رضا باهنر به عنوان نایبان رییس مجلس انتخاب شدند.

بیست و دوم: عباس پالیزدار که علیه فساد اقتصادی برخی از مقامات ارشد ایران سخنانی مطرح کرده بود، بازداشت شد. با آن که وی از کارشناسان هیات تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضاییه معرفی می شد، اما هم مجلس و هم دولت هرگونه ارتباط با وی را رد کردند. این در حالی است که آقای پالیزدار در سخنرانی خود در دانشگاه همدان در چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۷، گفته بود دولت آقای احمدی نژاد مصمم به مبارزه با فساد است ولی دستانش بسته است.

تیر

سوم: محمود احمدی نژاد از طرح هدفمند کردن یارانه ها خبر داد. او گفت اگر پرداخت یارانه به همین روال ادامه یابد، ایران تا سه سال دیگر فلج خواهد شد. او همچنین وعده اصلاح نظام مالیاتی کشور را داد. این پیشنهاد انتقاد شماری از نمایندگان را برانگیخت و یک کمیسیون ویژه برای بررسی اثرات اجرای این طرح تشکیل شد.

Image caption حدادعادل رئیس مجلس هفتم اگرچه در مجلس هشتم هم به نمایندگی انتخاب شد اما به ریاست مجلس نرسید

چهارم: بیش از دویست نماینده مجلس هشتم طی نامه ای به رئیس مجلس با انتقاد از آنچه برخوردهای قوه قضائیه با برخی نمایندگان خوانده بودند، خواهان دفاع از اقتدار مجلس شدند. قوه قضائیه پیشتر دو نماینده مجلس هشتم را در ارتباط با پرونده عباس پالیزدار احضار کرده بود.

همزمان با انتشار این نامه، محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه مجلس گفت احضار اعضای هیات تحقیق و تفحص از قوه قضائیه به عنوان متهم در معاونت جرم، روند رسیدگی به این پرونده را خدشه دار می کند. در آخرین روز مجلس هفتم، کمیته تحقیق گزارش خود را در مجلس خواند و خشم قوه قضاییه را برانگیخت.

دوازدهم: یک فوریت طرح تشدید مجازات اخلال در امنیت روانی جامعه که پیشنهاد اعدام گردانندگان وبلاگها و سایتهای "مروج الحاد و فحشا" را می داد، به تصویب مجلس رسید. اتحادیه اروپا این طرح را وسیله ای برای محدودیت شدید آزادی بیان خواند.

مرداد

چهاردهم: شیرین عبادی با انتقاد از بررسی لایحه حمایت از خانواده در مجلس آن را موجب انحطاط و فساد اخلاقی جامعه دانست. در صورت تصویب لایحه حمایت از خانواده در مجلس، مردانی که قصد ازدواج مجدد داشتند، می توانستند با مراجعه به دادگاه و ارائه مدارک مربوط به تمکن مالی و امکان برخورد مساوی با همه همسران، مجوز عقد دریافت کنند.

پانزدهم: با رای اعتماد نمایندگان سید شمس‌الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری و علی کردان وزیر کشور شدند. جلسه رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی محمود احمدی نژاد حدود پنج ساعت به طول انجامید و در لحظاتی با سخنرانی روح الله حسینیان نماینده تهران جنجالی شد. آقای حسینیان می گفت که وی هشت سال خون دل خورده تا چنین دولتی بر سر کار بیاید اما مدتی است که امیدهایش به یاس تبدیل شده است.

بیست و یکم: علی لاریجانی خواستار تحقیق و تفحص درباره مدرک تحصیلی علی کردان، وزیر کشور شد. آقای کردان گفته بود که دکترای افتخاری خود را از دانشگاه اکسفورد اخذ کرده است. مقام های دانشگاه آکسفورد درباره صحت مدرک آقای کردان گفتند که وی نه دکتری افتخاری و نه هیچ مدرک دیگری از این دانشگاه دریافت نکرده است.

بیست و سوم: بیش از ۲۰۰ نماینده در بیانیه ای اظهارات اسفندیار رحیم مشایی، معاون رئیس جمهور درباره "دوستی با مردم اسرائیل" را محکوم کردند و خواستار برخورد جدی با او شدند.

شهریور

دهم: مجلس رسیدگی به لایحه حمایت از خانواده را که با اعتراض شدید فعالان سیاسی مواجه شده بود، از دستورکار کنار گذاشت.

سیزدهم: در اولین تلاش مجلس هشتم برای استیضاح یک وزیر، بیش از هشتاد نماینده طرح استیضاح علیرضا علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش، را امضا کردند، ولی

چهار روز بعد، در پی تذکر علی لاریجانی درباره تلاش دولت برای رفع کسری بودجه این وزارتخانه امضای خود را پس گرفتند.

هجدهم: برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی، نمایندگان مجلس شروع به جمع آوری امضا برای طرح سوال از رییس جمهور کردند. نمایندگان به دفاع محمود احمدی نژاد از معاونش اسفندیار رحیم مشایی اعتراض داشتند که اواخر تیرماه گفته بود ملت اسراییل، دوست ملت ایران است.

بیست و نهم: آیت الله خامنه ای ضمن نادرست خواندن اظهارات معاون رییس جمهور درباره دوستی ایران با ملت اسراییل، از نمایندگان مجلس خواست از پیگیری بیشتر این موضوع منصرف شوند. این در حالی است که محمود احمدی نژاد در دفاع از سخنان اسفندیار رحیم مشایی گفته بود که حرف او، حرف دولت است.

مهر

نهم:علی کردان جعلی بودن مدرک تحصیلی خود را تایید کرد. پیشتر دفتر محمود احمدی نژاد با وجود گزارشهای رسانه ها درباره جعلی بودن این دکتری افتخاری اعلام کرده بود که تاییدیه مدرک را از دانشگاه آکسفورد دریافت کرده است. برخی از نمایندگان مجلس خواهان استعفای آقای کردان شده بودند. پانزدهم: حسن کامران، نماینده اصفهان، از طرح پرداخت صد میلیون تومان به نمایندگان انتقاد کرد. آقای کامران گفت که پنجاه میلیون تومان از این مبلغ کمک بلاعوض است و ۳۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه و ۲۰ میلیون تومان برای خرید خودرو. رییس مجلس ضمن انتقاد از این سخنان گفت که برخی از نمایندگان همراه خانواده در هتل ساکن هستند و برای تهیه مسکن در تهران به این مبلغ نیاز دارند. اما محافظه کاران و اصلاح طلبان بشدت از این اقدام مجلس انتقاد کردند. بیست و نهم: محمود احمدی نژاد از تهیه لایحه ای خبر داد که در صورت تصویب مجلس، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مدت یک سال به تعویق می افتد.

آبان

Image caption مجلس هشتم با دولت محمود احمدی نژاد در مواردی اختلاف نظر جدی داشت

چهاردهم: نمایندگان به علی کردان وزیر کشور رای عدم اعتماد دادند. آقای احمدی نژاد پیشتر گفته بود عده ای می خواهند دولتش را "از اکثریت بیاندازند" و برای همین در جلسه استیضاح شرکت نکرد. در جریان ماجرای استیضاح، علی لاریجانی نماینده دولت در مجلس را به دلیل "فریبکاری" اخراج کرد.

بیست و چهارم: نمایندگان با تغییر آیین نامه داخلی مجلس، حق تحقیق و تفحص از شورای نگهبان، مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت را از خود سلب کردند.

بیست و هشتم: صادق محصولی از مجلس برای وزارت کشور رای اعتماد گرفت. برخی از نمایندگان می گفتند آقای محصولی به دلیل فعالیت در ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد نمی تواند انتخابات ریاست جمهوری را بی طرفانه برگزار کند ولی محمود احمدی نژاد اطمینان داد خدشه ای به این رای گیری وارد نخواهد شد.

آذر

شانزدهم: شورای نگهبان اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری از جمله شرط محدودیت سنی و تعریف رجل سیاسی را رد کرد.

دی

دهم: آقای احمدی نژاد لایحه هدفمند کردن یارانه ها را به مجلس داد، ولی در نهایت مجلس تصویب آن را به سال ۱۳۸۸ موکول کرد.

بهمن

هشتم: رییس جمهوری ایران لایحه بودجه سال ۱۳۸۸ را با هدف مقابله با کاهش درآمدهای نفتی به مجلس داد.

اسفند

بیست و چهارم: در پی انتقاد دولت از گزارش دیوان محاسبات در باره عدم واریز یک میلیارد دلار در سال ۱۳۸۵ به حساب خزانه، رئیس مجلس ایران با حمایت از عملکرد این نهاد حسابرسی گفت که از این گزارشهای دیوان محاسبات دفاع می کند. آقای احمدی نژاد می گوید علت این کسری، اختلاف در حسابداری بوده است. بیست و چهارم: آقای احمدی نژاد در اعتراض به آنچه عدم رعایت اصول قانون اساسی در رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۸۸ خواند، به رییس مجلس اخطار قانون اساسی داد. رییس جمهوری ایران نوشت بودجه ای که به تصویب نمایندگان رسیده، با لایحه اصلی متفاوت بوده و "فاقد شفافیت، توازن، انسجام و یکپارچگی است." اما رییس مجلس اخطار رییس جمهوری را فاقد وجاهت قانونی دانست.

مطالب مرتبط