سال ظهور قاتلان سریالی زنان؛چهار پرونده، ۴۸ قربانی

Image caption فرمانده نیروی انتظامی اواسط سال گذشته خبر داد که خودش دستور عدم اطلاع رسانی در مورد قتل های سریالی آبادان را صادر کرده است

ظهور چهار قاتل سریالی زنان که در شهرهای کرج، قزوین، انزلی، آبادان، خرمشهر و ورامین بیش از ۴۸ زن را کشته اند از پدیده های سال ۸۷ بود.

انتشار خبر دستگیری این قاتلان سریالی در رسانه های ایران با اعمال محدودیت هایی همراه بود و اگرچه اطلاعات بیشتری در مورد ۳ پرونده قتل های سریالی زنان در خوزستان، ورامین و کرج در طی سال منتشر شد، اما در مورد یک قاتل سریالی زنان که ۴ زن را در رشت، قزوین و بندر انزلی از پا در آورده تنها یک خبر انتشار یافت و هیچ خبر دیگری در این مورد اعلام نشد.

وقتی در تیرماه خبر دستگیری قاتل سریالی کرج انتشار یافت،روزنامه اعتماد گزارش داد:"قاتل سریالی کرج بعد از ۶ ماه دستگیر شد."

این روزنامه افزود:"این متهم از بهمن ماه سال ۸۶ جنایت هایش را آغاز کرد و پلیس در سومین قتل به سریالی بودن آنها پی برد اما ترجیح داد به جای اطلاع رسانی، سکوت پیشه کند و اجازه ندهد کوچک ترین خبری در باره اتفاقاتی که زیر پوست شهر در جریان است، درز پیدا کند."

محدودیت ها فقط به روزنامه هایی چون اعتماد محدود نبود، چرا که روزنامه ایران نیز که رسانه مطبوعاتی دولت به شمار می رود از فشارهای مشابهی در ماجرای قاتل سریالی زنان کرج خبر داد.

اسماعیل احمدی مقدم در اواخر آبان ماه به خبرگزاری ایسنا گفت که خود او دستور عدم اطلاع رسانی در مورد قتل های سریالی آبادان را صادر کرده است.

وی افزود:"در رابطه با پرونده قتل های سریالی آبادان گفته بودم فعلا گزارشی داده نشود تا تحقیقات در این پرونده به پایان برسد، اما با کسانی که در مسیر اطلاع رسانی کوتاهی کرده اند حتما برخورد خواهد شد."

قاتل سریالی زنان ورامین

قاتل سریالی زنان ورامین علیرضا نام دارد. خبر دستگیری او در اوایل سال ۸۷ اعلام شد و در هفته آخر اسفند ۸۷ پس از محاکمه در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به ۸ بار اعدام محکوم شد.

دادستان ورامین به خبرگزاری ها گفته که اتهام علیرضا "مشارکت در قتل ۷ زن، ربودن ۱۱ زن و سرقت طلاهایشان و آزار و اذیت ۲ زن دیگر" است.

عبدالله زده دادستان کرج گفت که قاتل سریالی کرج در بازجویی ها اعتراف کرد که از ۲۹ تیر ماه سال ۸۴ یعنی نزدیک به ۴ سال پیش قتل سریالی زنان را با انگیزه انتقام از جدایی از همسرش آغاز کرد و به ترتیب اکرم را در ۲۹ تیر ۸۴، عذرا را در ۲۲ دی ۸۴، کبری را در ۲۸ فروردین ۸۵، بهاره را در ۱۹ خرداد ۸۵ و معصومه و فرح و نسیم را نیز تا اول فروردین ۸۶ به قتل رسانده است.

روزنامه خراسان در گزارشی از دادگاه قاتل سریالی زنان ورامین که ۲۱ اسفند ۸۷ منتشر کرد، نوشت که علیرضا در جلسه محاکمه "منکر ارتکاب جنایت شد و ادعا کرد که از قتل این زن ها خبر ندارد و تنها ١٢ فقره آدم ربایی و دزدیدن اموال زنان را قبول می کند."

اگرچه بنابه گفته مقام های قضایی، ۱۲ زن تا قبل از دستگیری علیرضا از فردی با مشخصات او به اتهام تجاوز و سرقت شکایت کرده بودند، اما قتل های او زمانی متوقف شد که علیرضا در سال ۸۶ به دلیل سرقت دستگیر و زندانی شد.

دادگاه اشاره ای به نحوه دستگیری علیرضا و دو برادرش که در این پرونده به همدستی با او متهم شدند نکرد، اما روزنامه ها در تیرماه گذشته خبر دادند که دستگیری قاتل سریالی زنان ورامین نه از سوی دستگاه های مسئول بلکه بر حسب تصادف و پس از آن صورت گرفت که "همسرعلیرضا متهم اصلی این پرونده به دادگاه مراجعه و از دست داشتن همسرش در قتل یک زن خبر داد."

شعبه ٧١ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی عزیزمحمدی در جریان محاکمه علیرضا و همدستانش بخشی از دادگاه را که با حضور ۱۰ زن دیگر به عنوان شاکی و قربانی تجاوز در این پرونده به صورت غیر علنی برگزار و نهایت علیرضای ۳۳ ساله را به عنوان قاتل سریالی زنان ورامین به ۸ بار اعدام و دو برادر و یک همدست دیگرش را نیز به اعدام محکوم کرد.

این قاتل سریالی در آبان ماه طی مصاحبه ای با روزنامه ایران گفت که از قتل ها پشیمان نیست و پس از هر قتل نه تنها دچار عذاب وجدان نمى شد، بلکه "آتش انتقام و کینه در وجودش آرام می گرفت."

علیرضا این را نیز گفت که بردارانش از قتل های او اطلاعی نداشتند و خودش از تیرماه ۸۴ تا فروردین ۸۶ همه قربانیان را پس از بردن به جاده جلیل آباد در ورامین به قتل رسانده و در سال ۸۶ خودش تصمیم به توقف قتل ها گرفته است.

قاتل سریالی زنان رشت

روزنامه اعتماد ۱۹ اردیبهشت از دستگیری یک قاتل سریالی زنان در رشت خبر داد و افزود که این قاتل سریالی به انگیزه"سرقت" زنان را به قتل می رساند.

اسم این قاتل سریالی"سعید" است که پذیرفته ۴ زن را از سال ۸۵ تا زمان دستگیری اش در اردیبهشت ۸۷ در رشت، بندر انزلی و قزوین به قتل رسانده است.

در گزارش منتشر شده از قاتل سریالی زنان در رشت تاکید شده که "پس از احراز ارتکاب چهار قتل توسط سعید، کارآگاهان با این فرضیه مواجه شدند که همسر وی علاوه بر قتل ملیحه در جنایت های دیگر نیز نقش داشته و به همین خاطر نیز از جزئیات قتل ها مطلع است."

بهمن امیری مقدم فرمانده نیروی انتظامی استان گیلان در اردیبهشت ۸۷ با تایید دستگیری این قاتل سریالی زنان در رشت به روزنامه اعتماد گفت:"با توجه به اینکه امکان وقوع جنایت های مشابه دیگری از سوی این زن و شوهر تبهکار وجود دارد تحقیقات در اداره جنایی آگاهی استان در این زمینه هنوز متوقف نشده است."

در ۱۰ ماه بعدی اما فرمانده نیروی انتظامی گیلان و مقامات قضایی در این استان حاضر نشدند اطلاع دیگری از پرونده قاتل سریالی زنان رشت منتشر کنند.

قاتل سریالی زنان کرج

امید برک متولد ۱۳۵۳ سومین قاتل سریالی زنان در سال ۸۷ است که بنابر اعلام مقام های قضایی ۸ زن را در خرمدشت کرج و ۲ زن را در استان های شمالی کشور به قتل رسانده است.

وی قتل های سریالی زنان را از ۲۲ سالگی آغاز کرده و همگی ۱۰ زنی که در این ماجرا به قتل رسیده اند بنابر اعلام مقام های قضایی"زیر ۳۵ سال سن داشتند."

در ماجرای قتل های سریالی زنان در کرج، اولین بار روزنامه ایران در ۱۰ تیرماه ۸۷ خبر داد که " کشف جسد هفت زن و دختر جوان که همزمان با غروب آفتاب از سوى یک شکارچى ربوده شده و به قتل رسیده بودند، کارآگاهان پلیس جنایى را با معماى پیچیده قتل هاى سریالى زنان روبه رو کرده است."

علیرضا اکبر شاهی فرمانده نیروی انتظامی استان تهران همان روز با اشاره به احتمال دستگیری قاتل سریالی کرج در آینده نزدیک، به این روزنامه گفت:"از حدود شش ماه قبل چند فقره قتل در کرج به وقوع پیوست که قربانى تمام قتل ها خانم ها بودند. در جریان بررسى پرونده ها نیز با کشف شباهت ها و سرنخ هایى دریافتیم به احتمال زیاد قتل ها به صورت زنجیره اى و سریالى صورت گرفته است."

در ۲۱ تیرماه فرمانده نیروی انتظامی استان تهران در کنفرانسی خبری از دستگیری قاتل سریالی زنان کرج خبر داد و افزود:"پلیس با انجام اقدامات اطلاعاتی و پلیسی، موفق به شناسایی مخفیگاه این مظنون در یکی از استان‌های کشور شد و با اعزام یکم تیم ویژه به محل مورد نظر ‌نامبرده را در روز چهارشنبه ۱۹ تیر امسال دستگیر و به استان تهران منتقل کرد."

وی افزود:"ماموران پلیس با استفاده از کلیه امکانات برای شناسایی قاتل یا قاتلان احتمالی، سرنخ‌هایی که از این پرونده به دست آوردند، فردی را به عنوان مظنون اصلی، مورد کنترل اطلاعاتی ویژه قرار دادند"، اما با "انتشار خبر بدون هماهنگی" فرد مظنون اقدام به فرار از حوزه استحفاظی تهران کرده بود که با اعزم تیم ویژه ای دستگیر شد.

پس از این ادعای فرمانده نیروی انتظامی استان تهران،روزنامه ایران در ۲۳ تیرماه با چاپ عکس و شماره زندان امید برک متهم قتل های سریالی زنان کرج گزارش داد که همین متهم پیشتر به اتهام آزار زنی دستگیر و پس از آزادی به قتل های سریالی زنان در کرج دست زده است.

علی فرهادی دادستان کرج در اسفند ماه از صدور کیفرخواست برای امید برک خبر داد و به خبرگزاری ایرنا گفت:"متهم این پرونده، جوان ۲۴ ساله ای است که مشکلات اجتماعی و افکار منحرفی داشته و ۱۰ زن را به قتل رسانده است."

این مقام قضایی اشاره ای به جزئیات آنچه آن را "افکار منحرف" این قاتل سریالی زنان خواند نکرد، اما زنان قربانی این قتل ها را نیز به فساداخلاقی متهم کرد و گفت:"متهم، زنانی را که در خیابان رها بودند و تمایل به رفتن با او نشان می دادند، شناسایی می کرد و در حین تجاوز به آنها، آنها را خفه می کرد و در نقاط پراکنده ای از شهر قرار می داد."

قاتل سریالی زنان آبادان

خبر دستگیری فرید بغلانی، ۴۰ ساله، به عنوان متهم قتل های سریالی ۱۴ زن و یک مرد در آبادان اولین بار در ۱۹ آبان ۸۷ در جلسه معارفه دادستان جدید شهر اهواز از سوی دادستان کل کشور اعلام شد.

قربانعلی دری نجف آبادی در آن جلسه از کوتاهی های انجام شده در دستگیری قاتل سریالی زنان در آبادان اظهار تاسف و از" پیگیری دادستان آبادان و همکای نیروی انتظامی و اطلاعات" تشکر کرد.

شاپور مهرابی، دادستان آبادان، نیز همان روز به خبرگزاری ایرنا گفت که فرید به انجام ۱۲ قتل در آبادان و ۲ قتل در خرمشهر اعتراف کرده، و ضمن حملاتی مشابه تعداد دیگری را نیز مجروح کرده است.

پس از آن، روزنامه اعتماد گزارش داد که "این متهم از مدت ها قبل تحت تعقیب پلیس آگاهی خوزستان قرار داشت و پیش از این نیز در پی کشف اموال مسروقه قربانیان از خانه اش، مظنون شماره یک قتل های سریالی خوزستان شناخته شده بود اما ارتکاب جنایت ها را انکار می کرد تا اینکه دو طعمه او که از مرگ نجات یافته بودند وی را شناسایی کردند."

فرمانده نیروی انتظامی ادعای دیگری را نیز مطرح کرد و گفت:"یکی از دلایل احتمالی اطلاع رسانی نشدن پرونده قتل های زنجیره ای آبادان این است که ۲ تن در سال گذشته وقوع برخی از قتل ها را به عهده گرفته بودند و پرونده نیز بسته شده بود، اما با تکرار این قتل ها مشخص شد معترفان به قتل، اعترافاتشان واقعی نبوده است."

قتل های زنجیره ای خوزستان به نوشته اعتماد طی چند سال گذشته انجام شده و متهم به رغم قرار داشتن در مظان اتهام تنها پس از آنکه مورد شناسایی دو نفر از طعمه هایش قرار گرفت، به قتل ها اعتراف کرد.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی اول اسفند ماه در سفر به استان خوزستان با تاخیری چند ماهه برخی از کوتاهی ها را پذیرفت و با اشاره به "عمیق بودن پرونده قتل‌های آبادان" به خبرگزاری ها گفت:"در این پرونده اشکالاتی نیز در عملکرد معاونت آگاهی نیروی انتظامی آبادان وجود داشت که با آنها برخورد شد."

او مقام های قضایی را نیز در این کوتاهی شریک کرد و افزود:"همچنین مقاماتی که در دستگاه قضایی پرونده را پیگیری می‌ کردند، دچار ضعف و نقصان بودند که مجموع این عوامل در کشف حقیقت پرونده قتل‌های آبادان تاخیر ایجاد کرد."

خبرگزاری ایرنا نیز در اواسط آبان ماه خبر داده بود که آقای دری نجف آبادی دادستان کل کشور در سفر به خوزستان برای تغییر دادستان اهواز گفته از اینکه "قاتل سریالی زنان آبادان و خرمشهر با تاخیر دستگیر شده، متاسف است."

قتل های سریالی زنان در ایران طی ۳ دهه گذشته و از زمانی که مجید سالک محمودی به اتهام قتل ۴۹ زن دستگیر شد، اما در جریان تحقیقات از خودکشی او در زندان خبر دادند، هرچند در سکوت ادامه داشته است.

مواردی از قتل های سریالی که طی سال های گذشته در شهرهای تهران، کرمان، اراک، مشهد و برخی دیگر از شهرها به وقوع پیوست با واکنش گسترده افکار عمومی و رسانه ها در ایران و حتی بازتاب های بین المللی مواجه شد.

مقامات ایرانی اطلاع رسانی محدود در همه این پرونده ها را مورد تاکید قرار داده و از انتشار جزئیات این قتل ها امتناع کرده اند. "پاکسازی جامعه از فساد" در قتل های سریالی زنان در مشهد و کرمان به عنوان انگیزه اصلی قاتلان سریالی زنان ذکر شد، اما در مواردی دیگر"انتقام جویی از زنان" و"سرقت" یا "نیاز مالی" دلیل قتل های سریالی زنان عنوان شده است.

مقام های ایرانی هنوز توضیحی در مورد افزایش قتل های سریالی زنان در ایران ارائه نکرده اند.

اما حسین میرمحمدصادقی دبیر کمیته "حقوق بشر اسلامی" که از نهادهای نزدیک به قوه قضائیه به شمار می آید، دی ماه در سمیناری پیرامون خشونت مبتنی بر جنسیت در تهران، گفت که "زنان به دلیل جنسیتشان مورد خشونت و تبعیض های مختلفی قرار دارند."

آقای میرمحمد صادقی تاکید کرد:"تعداد زنان قربانی خشونت های خانگی در سه سال گذشته افزایش یافته و برخلاف گذشته مراجعه آنها به پزشکی قانونی نیز اضافه شده است."