05:53 گرينويچ - جمعه 20 مارس 2009 - 30 اسفند 1387

پیام نوروزی اوباما به ایرانیان: روز نو، آغاز نو

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

رئیس جمهوری آمریکا خواستار پایان گرفتن تنش و بهبود روابط دو جانبه با ایران شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در یک پیام ویدیوئی به مناسبت فرار رسیدن سال نو خورشیدی گفت که برای تمام کسانی که در سرتاسر جهان نوروز را جشن می گیرند آرزوی بهروزی دارد و افزود که نوروز هم نشانگر برپایی آدابی باستانی و هم لحظه ای برای نوسازی و تجدید حیات است.

آقای اوباما در این پیام گفت "من به خصوص مایلم مستقیما مردم و رهبران جمهوری اسلامی را مخاطب قرار دهم" و افزود که نوروز "صرفا یک بخش از فرهنگ بزرگ و نام آور شماست و در طول تاریخ، هنر، موسیقی، ادبیات و نوآوری های شما جهان را مکانی بهتر و زیباتر ساخته است."

ر ئیس جمهوری آمریکا گفت که حضور ایرانیان در آمریکا نیز باعث غنای بیشتر جامعه این کشور شده و افزود "ما می دانیم که شما دارای تمدنی بزرگ هستید و دستاوردهایتان احترام ایالات متحده و جهان را برانگیخته است."

باراک اوباما در اشاره به تیرگی روابط ایالات متحده و ایران از زمان برپایی جمهوری اسلامی گفت "برای کمابیش سه دهه، روابط بین ملت های ما دستخوش تنش بوده اما در این زمان، انسانیت مشترک خود را به یاد می آوریم که ما را بهم پیوند می دهد."

در طول تاریخ، هنر، موسیقی، ادبیات و نوآوری های شما جهان را مکانی بهتر و زیباتر ساخته است

پیام نوروزی باراک اوباما

آقای اوباما در این پیام گفت که ایرانیان کمابیش به همان شیوه ای نوروز را برگزار می کنند که آمریکاییان اعیاد خود را جشن می گیرند، یعنی در کنار دوستان و اعضای خانواده و با مبادله هدیه و خاطره و نگریستن به آینده با احساس امیید نو، و افزود چنین مراسمی حاوی "نوید روزی نو، فرصت های بهتر برای فرزندانمان، امنیت برای خانواده هایمان، پیشرفت برای جامعه مان و صلح در میان ملت هاست و اینها آرمان هایی مشترک و رویاهایی مشترک است."

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام خود گفت که "به مناسبت فرارسیدن زمان آغاز های جدید" مایل است به صراحت با رهبران ایران سخن بگوید.

باراک اوباما خطاب به رهبران ایران گفت که در طول سالها، بین دو کشور اختلافات جدی بروز و رشد کرده و افزود "دولت من اینک به اقدامات دیپلماتیک برای رسیدگی به تمامی گسترده مسایل بین ما و پیگیری ارتباط های سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعه بین المللی متعهد است."

آقای اوباما گفت که توسل به تهدید باعث پیشبرد چنین روندی نمی شود و آمریکا در پی ارتباطی مبتنی بر صداقت و احترام متقابل است.

گزینه های رهبران ایران

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به رهبران ایران گفت که آنان گزینه هایی در برابر خود دارند و افزود "ایالات متحده مایل است جمهوری اسلامی ایران به جایگاه به حق خود در جامعه بین المللی دست یابد و این حق شماست، اما این حق با مسئولیت های واقعی همراه است و نمی توان از راه ترور یا اسلحه به چنین جایگاهی دست یافت بلکه راه رسیدن به آن، اقدامات صلح آمیزی است که عظمت واقعی ملت و تمدن ایران را به نمایش بگذارد."

دولت من اینک به اقدامات دیپلماتیک برای رسیدگی به تمامی گستره مسایل بین ما و پیگیری ارتباطهای سازنده میان ایالات متحده، ایران و جامعه بین المللی متعهد است

پیام نوروزی باراک اوباما

باراک اوباما اظهار داشت که "معیار این عظمت، توانایی در نابود کردن نیست، بلکه توانایی شناخته شده شما در ساختن و آفریدن است."

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام خود گفت "بنابراین به مناسبت فرا رسیدن سال نو، من مایلم شما - مردم و رهبران ایران - از آینده ای که ما در پی آن هستیم آگاه شوید، آینده ای حاوی تجدید ارتباط بین مردمان ما، و فرصت های بزرگتر برای همکاری و تجارت، آینده ای که در آن، بر جدایی ها غلبه شده و شما و تمامی همسایگانتان و کلیه جهانیان در امنیت و صلح بیشتر زندگی خواهند کرد."

آقای اوباما در عین حال گفت "می دانم که تحقق چنین آینده ای آسان نیست و کسانی هستند که اصرار دارند که اختلاف هایمان معرف ما باشد اما بگذارید کلام سعدی شاعر را که سالها پیش سروده به خاطر بیاوریم که: بنی آدم اعضای یک پیکرند/که در آفرینش ز یک گوهرند."

جوانفکر مشاور رئیس جمهوری ایران - عکس از فارس

مشاور رئیس جمهوری ایران خواستار عذرخواهی آمریکا شده است

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه پیام خود گفت "فرا رسیدن فصلی نو، یادآور انسانیت ارزشمند و مشترک ماست و ما نیز، در حالیکه در پی نوید آغازی نو هستیم، بار دیگر به این معنا متوسل می شویم."

باراک اوباما پیام خود را با این کلمات به زبان فارسی خاتمه داد: عید شما مبارک.

در سال های گذشته نیز معمولا رئیسان جمهوری و وزیران خارجه ایالات متحده بیانیه هایی را به مناسب نوروز انتشار می دادند.

دفتر ریاست جمهوری آمریکا گفته است که متن ویدیویی پیام آقای اوباما با زیر نویس فارسی در اختیار شماری از رسانه های عمومی قرار می گیرد و از طریق اینترنت نیز در دسترس خواهد بود.

واکنش به پیام اوباما

هنوز مقامات ایران رسما به پیام نوروزی باراک اوباما، برخی خبرگزاری های ایران نیز آن را مخابره کرده اند، واکنشی نشان نداده اند و تنهاخبرگزاری فرانسه اظهار نظر یکی از مقامات نزدیک به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، را انتشار داده است.

سولانا

سولانا پیام اوباما را نشانه آغاز فصلی نو در روابط با ایران خوانده است

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی اکبر جوانفکر، از مشاوران رئیس جمهوری ایران، از ابراز امیدواری آقای اوباما برای کنار گذاشتن اختلافات گذشته استقبال کرده اما گفته است که راه رسیدن به این منظور این نیست که ایرانیان نگرش خصمانه و تهاجمی ایالات متحده را به دست فراموشی بسپارند بلکه این دولت آمریکاست که باید به اشتباه های گذشته خود اعتراف و آنها را جبران کند.

مشاور رئیس جمهوری ایران در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه افزود که آقای اوباما از تغییرات سخن گفته اما هنوز گام ملموسی در راه جبران اشتباهات گذشته آمریکا نسبت به ایران برنداشته و لازم است از مرحله صحبت کردن فراتر برود.

وی افزود که اگر رئیس جمهوری آمریکا نشان دهد که مایل است چنین گامی بردارد، آنگاه جمهوری اسلامی نیز این اقدامات را نادیده نخواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای جوانفکر ایالات متحده را مسئول اختلافات با جمهوری اسلامی دانست و به داشتن نگرشی خصمانه، تجاوزکارانه و استعماری متهم کرد و از جمله گفت که ایرانیان نقش آمریکا در سقوط محمد مصدق، نخست وزیر ملیگرای ایران در دهه 1950، سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرانی در سال 1988، و حمایت از رژیم سابق عراق در جنگ با ایران و گروه های مخالف جمهوری اسلامی را فراموش نخواهند کرد.

شیمون پرز

رئیس جمهوری اسرائیل ایرانیان را به دوستی دعوت کرده است

آقای جوانفکر حضور نظامی آمریکا در عراق و افغانستان را تنها عامل بی ثباتی در منطقه خواند و حمایت ایالات متحده از اسرائیل را یکی از علل اختلاف آمریکا و ایران توصیف کرد.

در خبری دیگر در مورد پیام نوروزی رئیس جمهوری آمریکا، خاویر سولانا، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این پیام را نشانه آغاز "فصلی جدید" در روابط بین المللی با دولت ایران دانسته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای سولانا پیام رئیس جمهوری آمریکا را "بسیار سازنده" توصیف کرد و گفت که امیدوار است این پیام سرآغاز روابط جدیدی با ایران باشد.

در مسکو نیز سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه، با استقبال از سخنان رئیس جمهوری آمریکا، گفت که آغاز گفتگو بین ایران و ایالات متحده می تواند باعث اعتماد به ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران شود.

در مورد پیام های نوروزی رهبران جهان، شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل نیز از ایرانیان درخواست کرده است تا راه صلح را در پیش بگیرند.

آقای پرز در پیامی از بخش فارسی رادیو اسرائیل با ابراز دوستی نسبت به مردم ایران، از رهبران این کشور خواست تا مسیر خصومت را کنار بگذارند و در پی دستیابی به تسلیحات اتمی نباشند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.