ساعت رسمی ایران یک ساعت جلو کشیده می شود

ساعت
Image caption ساعت رسمی برای مدت دو سال از سوی دولت آقای احمدی نژاد ثابت نگهداشته شده بود

ساعت رسمی ایران از ساعت ۲۴ روز اول فروردین یک ساعت به جلو کشیده می شود و نیمه شب روز سی ام شهریور به حالت سابق بر می گردد.

ساعت رسمی برای مدت شش ماه تا اول پائیز یک ساعت جلو کشیده می شود و از اول پائیز در شش ماه دوم ساعت با کوتاه شدن روزها، یک ساعت به عقب کشیده می شود.

شرکت هواپیمایی کشوری ایران از مسافران خواسته که ساعت خود را به وقت جدید تنظیم کنند.

تلویزیون دولتی ایران به نقل از رضا جعفر زاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری خبر داده که با تغییر ساعت رسمی کشور خللی در ساعت پروازها به وجود نمی آید و مسافران برای رسیدن به پروازها، ساعتشان را با ساعت رسمی کشور تنظیم کنند تا از پرواز جا نمانند."

به گفته آقای جعفر زاده، با تغییر ساعت، ساعت پروازها تغییر نخواهد کرد و زمان پروازها درست بر اساس زمان درج شده روی بلیت خواهد بود. این دومین سالی است که در دولت محمود احمدی نژاد ساعت رسمی کشور تغییر می کند. دولت آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۵ خورشیدی تصمیم به ثابت ماندن ساعت رسمی کشور گرفت و اعلام کرد از این پس تغییر فصلی ساعت رسمی در این کشور اجرا نخواهد شد و دلیل این تصمیم مشکلاتی اعلام شد که تغییر ساعت برای مردم ایجاد می کند.

این در حالی بود که از سال ۱۳۷۰ خورشیدی (۱۹۹۱ میلادی)، و بنا بر مصوبه آن زمان هیئت وزیران ایران، ساعت رسمی این کشور همه ساله اول فروردین ماه یک ساعت به جلو برده می شد و سی ام شهریور ماه دوباره به حالت اول برگردانده می شد.

این تصمیم با مخالفت گسترده ای همراه بود اما این مخالفت ها تاثیری در تصمیم دولت نداشت. به نظر دولت، یکی از دلایل این تغییر رویه این بود که تغییر ساعت باعث سردرگمی در بخش های زیادی از جامعه شده است.

یکی از دلایل تغییر ساعت رسمی کشور صرفه جویی در مصرف برق بوده اما دولت معتقد بود بررسی کارشناسانه ای در این زمینه وجود ندارد که نشان دهد تغییر ساعت رسمی موجب صرفه جویی در مصرف برق شده است.

موضوع تغییر ساعت رسمی با در نظر گرفتن تغییر فصل، در بسیاری کشورهای دیگر جهان نیز وجود دارد، دلیل اصلی آن بهره گرفتن از روزهای بلندتر در فصل های بهار و تابستان است.

تغییر فصلی ساعت از سال های قبل از انقلاب و به منظور صرفه جویی در مصرف برق به اجرا در آمد و پس از انقلاب برای مدتی به منظور انطباق ساعت شرعی در برخی نقاط با ساعت ملی، متوقف شد اما ایران مجددا این تغییر را رایج کرد.

دولت آقای احمدی نژاد با اعلام اینکه تغییر فصل تاثیر چندانی در صرفه جویی در مصرف برق ندارد و تنها باعث سردرگمی مردم می شود، تغییر فصلی ساعت را کنار گذاشت اما سر انجام مجلس قانون تغییر ساعت را تصویب کرد و دولت موظف شد پس از دو سال ثابت نگهداشتن از سال۱۳۸۷ خورشیدی مجددا تغییر ساعت فصلی را اجرا کند.

مطالب مرتبط