انتقاد از برنامه های تلویزیون ایران در لحظه سال تحویل

برنامه های تلویزیون دولتی ایران در لحظه تحویل سال 1388 در نبودن مطبوعات از سوی گروهی از وبلاگ نویسان مورد انتقاد قرار گرفته است .

بنا به گفته برخی از وبلاگ نویسان شکل پرداختن تلویزیون در شبکه های اول و سوم نوعی بی توجهی به لحظه سال تحویل و مایه دلزدگی مردم بوده است و یکی از دلایل استفاده مردم از شبکه های تلویزیونی خارج از کشور از جمله شبکه تلویزیونی بی بی سی محسوب شده است.

در شبکه اول لحظه سال تحویل با پخش اذان و نمایش تصاویری از مشهد و تصلویری از چهره رهبرجمهوری اسلامی همراه بود و شبکه سه که شبکه ویژه جوانان است در لحظه سال تحویل تصاویری از شهر قم را به نمایش گذاشته است. در روز های گذشته هم به دلیل آنچه در تلویزیون ایران سوگواری برای درگذشت همسر آیت الله خمینی رهبر سابق جمهوری اسلامی میزان برنامه های دارای موسیقی کاهش یافته و برنامه های ویژه سوگواری افزایش یافته است.

مهم ترین رخداد سال نو در برنامه های رسمی دولتی در ایران پیام سالانه رهبری ایران و رییس جمهوری است که با نام گذاری سال همراه است. در سال های گذشته پس از چند سال که نام یکی از امامان شیعه یا پیامبر اسلام به کار می رفت سالی که ذر حال پایان گرفتن است به نام سال شکوفایی و نو آوری نامیده شد و در پیامی که در آغاز سال ابراز شد از حادثه دستگیری ملوان های بریتانیایی به عنوان نشانی از استقلال جمهوری اسلامی یاد شد.

در نخستین سال پس از انقلاب آیت الله خمینی در پیام نوروزی خود گفت که تا وقتی که ظلم در جهان هست ما عید نداریم و تعبیر هایی به کار برد که به گفته اردلان عطار پور روزنامه نگار در تهران از سوی مردم پایبند به نوروز به معنی کم اهمیت جلوه دادن نوروز دانسته شد. با وجود آن که بیشتر جناح های حاکم پس از انقلاب کوشیده اند بین نوروز به عنوان یک جشن مربوط به دوران پیش از اسلام در ایران و باور های اسلامی و به ویژه باور های شیعی هماهنگی ایجاد کنند

اما به گفته حسین باستانی روزنامه نگار ایرانی همواره بوده اند روحانیون و تندرو هایی که به اهمیت دادن بیشتر عید های مذهبی مانند عید آغاز دوران امامت امام اول شیعیان ( امام علی ) معتقد بوده اند و عید نوروز را با تعابیری به خرافه پرستی متهم کرده اند. در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تلاش هایی صورت گرفت که از زمان تعطیلی نوروز که عملا در حدود دو هفته است کاسته شود اما با واکنش منفی مردم روبرو شد.

همچنین در سال های اخیر در تبلیغات رسمی کوشیده شده است تا در زمان هایی که عید نوروز با سوگواری های مذهبی همزمان شده است از اهمیت جشن عید کاسته شود و از مردم به خودداری از جشن و پایکوبی توصیه شده اند. حتی در زمان همزمانی نوروز با اعیاد مذهبی هم عید مذهبی پیش از عید نوروز در بیان رسمی تبریک گفته می شودکه نشانه ای از ناهماهنگی گاه شماری ایرانی که مبنای عید نوروز است با گاه شماری عربی تلقی می شود که مبنای گاه شماری مذهبی در ایران است

احمد احرار روزنامه نگار ایرانی دوگانگی میان نگاه رو حانیون حاکم در ایران با سنت ایرانی نوروز را با زمان ورود اسلام به ایران در 1400 سال پیش مقایسه می کند که طی آن حاکمان اسلامی در آغاز با نوروز مخالفت کردند اما پس از مقاومت مردم ناچار به پذیرش آن و کنار آمدن با آن شدند.

با و جود همه بحث هایی که از سوی سخنگویان رسمی دولت برای تعبیر و تفسیر اسلامی و دادن مجوز اسلامی به بخش هایی از این آیین باستانی ایرانی نجام گرفته و با وجود سانسور و محدودیت موسیقی در داخل کشور به گفته ناظران موسیقی و سنت های مربوط به نوروز در میان مردم و به شکل غیر رسمی حفظ شده و هنرمندان و ایرانیان خارج از کشور در فراهم آوردن امکانات فرهنگی و موسیقی مربوط به نوروز و جشن های ملی در داخل ایران نقش موثری داشته اند.