پدر رکسانا صابری از احتمال ادامه بازداشت او خبر داد

رکسانا صابری

پدر رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی که در ایران در بازداشت به سر می برد، می گوید مقامات قضائی تصمیم گرفته اند دخترش را در زندان نگه دارند.

رضا صابری که در شهر فارگو در آمریکا ساکن است به بی‌بی‌سی فارسی گفت که دخترش ساعت ۵/۵ صبح سه شنبه ۴ فروردین (۲۴ مارس) به وقت فارگو، ۳ بعد از ظهر به وقت تهران، از زندان به او تلفن زنده و از ادامه بازداشت خود خبر داده است.

رکسانا صابری بهمن ماه سال ۱۳۸۷ (فوریه ۲۰۰۹) بر اساس قرار صادره توسط دادگاه انقلاب در تهران بازداشت شد و در زندان اوین به سر می برد.

حسن حداد، معاون امنیت دادسرای تهران، اواسط اسفندماه بدون این که به دلیل بازداشت خانم صابری اشاره کند، گفت که تحقیقات از او صورت گرفته و او "تا چند روز دیگر" آزاد خواهد شد.

اما به گفته پدر خانم صابری، این تصمیم تغییر کرده است.

"تصمیم تغییر کرده است"

آقای صابری گفت: "دخترم در تماس تلفنی امروز بسیار مأیوسانه حرف می زد و گفت که آقای حداد به او گفته تصمیم گرفته اند به این زودی ها او را آزاد نکنند".

به گفته آقای صابری، آقای حداد به دختر او گفته است که مدت بازداشت ممکن است به چند ماه یا حتی دو سال بکشد.

آقای صابری گفت که معاون امنیت دادسرای تهران در توضیح دلیل تصمیم جدید گفته است که آنها پرونده را بیشتر مطالعه کرده اند و تصمیم گرفته اند خانم صابری را در بازداشت نگاه دارند.

رکسانا صابری که متولد آمریکا است، از حدود شش سال پیش به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا (ان پی آر) و بی بی سی مشغول به کار شد.

شبکه "ان پی آر" پس از بازداشت خانم صابری تأیید کرد که مجوز فعالیت او از حدود یک سال پیش تمدید نشده بود، اما در طول این یک سال "انتشار خبرهایی کوتاه در موارد نادر از سوی این خبرنگار با ممانعت دولت ایران مواجه نشد".

خانم صابری پیش از بازداشت در حال مطالعه برای تکمیل تحصیلات خود در رشته مطالعات ایران و روابط بین الملل در سطح فوق لیسانس و همچنین نوشتن کتابی در باره ایران بود.

اتهام خانم صابری هنوز رسما اعلام نشده است.

پدر خانم صابری در آستانه نوروز در نامه ای سرگشاده خطاب به آیت الله علی خامنه ای از رهبر جمهوری اسلامی ایران خواست "با توجه به عید نوروز و در اقدامی بشردوستانه" دستور آزادی دخترش را صادر کند.

آقای صابری می گوید هنوز پاسخی برای این نامه دریافت نکرده است.

او گفت: "می دانیم از نظر روانی فشار زیادی به دخترم وارد شده و او تحمل ماندن در زندان را ندارد".

به گفته او، خانم صابری تصمیم گرفته اگر بخواهند او را چند ماه در زندان نگاه دارند، دست به اعتصاب غذا بزند و آنقدر غذا نخورد "تا از بین برود".

آقای صابری گفت: "رکسانا از نظر جسمی بسیار نحیف است و اگر اعتصاب غذا کند خیلی زود از بین خواهد رفت".

او گفت: "او وضع خطرناکی دارد و من و مادرش بسیار نگران او هستیم".

مادر خانم صابری ژاپنی است.

مطالب مرتبط