آمریکا سه شهروند ایرلند را به نقض تحریم ایران متهم کرد

دولت آمریکا یک شرکت ایرلندی و سه شهروند کشور ایرلند را به نقض تحریم ایران برای فروش قطعات هلیکوپتر به آن کشور متهم کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا گفته است که خواستار بازداشت شهروندان ایرلندی و استرداد آنها به آمریکا برای محاکمه است.

از جمله اتهامات وارد شده علیه شرکت "مک ایوییشن" و مدیران آن، خرید موتورهای هلیکوپتر و دیگر قطعات هواپیمایی از آمریکا جهت صدور به ایران از طریق کشورهای ثالث برای نقض تحریمهای صنعت هوانوردی ایران بوده است.

وزارت دادگستری آمریکا ادعا کرده است که مدیران شرکت مک ایوییشن هفده موتور هلیکوپتر به ارزش 4.27 میلیون دلار از شرکت رولز رویس در ایالت ایندیانا خریده و بعد موتورها را از طریق شرکتهای واسطه در امارات عربی متحده و مالزی به ایران فروخته است.

همچنین ادعا شده که حدود 144 هزار دلار دیگر قطعات هواپیمایی نیز توسط مدیران این شرکت به ایران فروخته شده است.

دولت آمریکا پیش از این یک شهروند ایرانی به نام حسین علی خوشنویس راد را به همین اتهام در فرودگاه سان فرانسیسکو در غرب آمریکا بازداشت کرده بود. آقای خوشنویس راد که 55 سال سن دارد، در همین ارتباط، به صدور غیر قانونی کالا از آمریکا به ایران متهم شده است.

اگر دادگاههای آمریکا اتهامات وارد شده را بپذیرند، هر یک از مدیران شرکت ایرلندی، در صورت استرداد، با حبس بین 10 سال تا 20 سال روبرو خواهند بود و به گفته وزارت دادگستری آمریکا، آقای خوشنویس راد با 65 سال حبس روبرو خواهد شد.

دولت آمریکا مدت کوتاهی پس از پیروزی انقلاب در ایران تحریمهای اقتصادی گسترده ای، از جمله تحریم صنعت هوانوردی را علیه آن کشور اعمال کرد. یکی از شرایط ایران برای بهبودی روابط میان دو کشور همواره رفع این تحریمها بوده است.

مطالب مرتبط