هلند: ایران در اجلاس آینده افغانستان شرکت می کند

ماکسیم ورهاخن
Image caption وزیر امور خارجه هلند: اشاراتی از ایران دریافت کرده ایم که در این اجلاس شرکت خواهد کرد

هلند می گوید ایران دعوت برای شرکت در اجلاسی بین المللی در باره آینده افغانستان را پذیرفته است که با حضور مقامات دولت آمریکا برگزار خواهد شد.

ماکسیم ورهاخن، وزیر امور خارجه هلند، روز چهارشنبه ۲۵ مارس (۵ فروردین) در لاهه به خبرنگاران گفت: "اشاراتی از ایران دریافت کرده ایم که در این اجلاس شرکت خواهد کرد اما هنوز معلوم نیست در چه سطحی شرکت می کند و چه کسی حضور خواهد یافت".

اجلاس "آینده افغانستان" به پیشنهاد وزیر امور خارجه آمریکا قرار است اواخر ماه مارس و با حضور بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل و نمایندگان هشتاد کشور در هلند برگزار شود.

هیلاری کلینتون که اوایل ماه جاری میلادی پیشنهاد برگزاری این اجلاس را در جریان نشست ناتو در بروکسل ارائه داد، گفت ایران هم دلایل خوبی برای شرکت در این اجلاس خواهد داشت.

این نشست یک روزه در شرایطی برگزار می شود که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد نتیجه بازبینی سیاست این کشور را در مورد افغانستان و پاکستان اعلام کند.

انتظار می رود نقش پررنگ تری برای همکاری های منطقه ای در سیاست تازه آمریکا در نظر گرفته شود که در آن صورت همکاری ایران اهمیت زیادی خواهد داشت.

ایران می گوید دستیابی به امنیت و ثبات در افغانستان را به نفع خود می داند و برای رسیدن به این هدف کمک خواهد کرد.

عده ای از ناظران عقیده دارند افغانستان محلی است که همکاری در آن می تواند زمینه ای عملی را برای بهبود در روابط میان ایران و آمریکا فراهم کند.

وزیر امور خارجه هلند در پاسخ به این سئوال که آیا شرکت ایران در اجلاس "آینده افغانستان" نشانه ای از بهبود روابط ایران و غرب است، گفت که این امر نشان می دهد تلاش ها برای بهبود روابط ثمر داده است.

او گفت: "اتحادیه اروپا و آمریکا سیاستی را پیش برده اند که رویکردی مرکب است. از یک طرف تحریم ها را حفظ کرده اند تا از همکاری ایران مطمئن شوند و از طرف دیگر مشوق هایی را برای وقتی که آنها همکاری کنند ارائه داده اند".

آقای ورهاخن گفته است به عقیده او مشارکت ایران در یک اجلاس بین المللی هم در غالب همین سیاست جای می گیرد.

مطالب مرتبط