آمریکا خواستار ملاقات سوئیسی ها با رکسانا صابری

رکسانا صابری
Image caption مجوز فعالیت خانم صابری حدود یک سال پیش دیگر تمدید نشد

یک روز پس از ابراز نگرانی شدید پدر رکسانا صابری نسبت به حال دخترش، آمریکا می گوید دیپلمات های سوئیسی درحال اعمال فشار بر ایران برای گرفتن اجازه ملاقات با این خبرنگار متولد آمریکا در زندان اوین هستند.

گوردون دیوگید سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت: "ما اکنون از طریق سوئیس برای دسترسی کنسولی فشار می آوریم، کاری که احساس می کنیم به خصوص در این مقطع لازم است."

سوئیس نماینده منافع آمریکا در ایران است زیرا واشنگتن با تهران روابط دیپلماتیک ندارد.

به گزارش رویتر آقای دیوگید گفت که وزارت خارجه روز سه شنبه با پدر رکسانا صابری، خبرنگار 31 سال اهل داکوتای شمالی، صحبت کرده است. این پس از تماس آقای صابری با دخترش در زندان بود.

خانم صابری یک خبرنگار آزاد است و برای "رادیوی عمومی آمریکا" (ان پی آر)، بی بی سی، ای بی سی نیوز و سایر رسانه های بین المللی کار کرده است.

دیوگید گفت "همانطور که می توانید تصور کنید، پدرش خیلی نگران سلامت اوست" و افزود که وزارت خارجه و هیلاری کلینتون وزیر خارجه نیز در این نگرانی شریک هستند.

خانم کلینتون قبلا خواستار آزادی فوری رکسانا صابری شده است. وی روز 31 ژانویه دستگیر شد و در اوین نگاهداری می شود.

رضا صابری که ایرانی الاصل است روز سه شنبه به خبرگزاری رویتر گفت که پس از تماس تلفنی با رکسانا "خیلی نگران" حال اوست.

وی همچنین به بی‌بی‌سی فارسی گفت مقامات قضائی تصمیم گرفته اند دخترش را در زندان نگه دارند.

رضا صابری ساکن شهر فارگو گفت دخترش صبح سه شنبه ۴ فروردین (۲۴ مارس) از زندان به او تلفن زنده و از ادامه بازداشت خود خبر داده است.

درحالی که حسن حداد، یک مقام دادسرای تهران، اواسط اسفندماه گفته بود خانم صابری"تا چند روز دیگر" آزاد می شود اما به گفته پدر خانم صابری، این تصمیم تغییر کرده است.

آقای صابری گفت: "دخترم در تماس تلفنی امروز بسیار مایوسانه حرف می زد و گفت که آقای حداد به او گفته تصمیم گرفته اند به این زودی ها او را آزاد نکنند".

به گفته آقای صابری، آقای حداد به دختر او گفته است که مدت بازداشت ممکن است به چند ماه یا حتی دو سال بکشد.

رکسانا صابری که متولد آمریکا است، از حدود شش سال پیش به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا و بی بی سی مشغول به کار شد.

مجوز فعالیت خبرنگاری خانم صابری از حدود یک سال پیش تمدید نشده بود.

مطالب مرتبط