پدر و مادر رکسانا صابری به ایران سفر کردند

رضا صابری
Image caption رضا صابری نگران وضعیت روحی دخترش است

والدین رکسانا صابری، خبرنگار متولد آمریکا که در ایران زندانی شده است، برای ملاقات فرزند خود به تهران سفر کرده اند.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل خانواده صابری، می گوید قرار است پدر و مادر رکسانا صابری روز دوشنبه (6 آوریل) در زندان اوین تهران با دختر خود ملاقات کنند.

رکسانا صابری که متولد آمریکا است، حدود شش سال پیش به ایران رفت و با مجوز دولت ایران برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا و بی بی سی مشغول به کار شد.

رکسانا صابری در بهمن ماه سال 1387 بازداشت و بعد به زندان اوین منتقل شد.

بنا بر گزارش ها، مجوز فعالیت خبرنگاری خانم صابری از حدود یک سال پیش تمدید نشده بود.

پدر وی پیشتر گفته بود دخترش به "بهانه" خریداری شراب بازداشت شده است.

عبدالصمد خرمشاهی روز شنبه (5 آوریل) گفت، دادستان ها علیه موکل وی رسما اتهام مطرح کرده اند، اما وی هنوز از ماهیت اتهام یا اتهام های مطرح شده مطلع نیست.

به گفته وی، پرونده رکسانا صابری به شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران فرستاده شده است.

رضا صابری، پدر رکسانا صابری، پیشتر در نامه ای سرگشاده از آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود دستور آزادی دخترش را صادر کند.

پدر و مادر رکسانا صابری بارها درباره وضعیت جسمی و روحی وی در زندان ابراز نگرانی کرده اند. مادر رکسانا صابری اصالتا ژاپنیست.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ماه مارس گذشته اعلام کرده بود که خانم صابری، 31 ساله، فعالیت های "غیرقانونی" داشته است، زیرا علیرغم عدم تمدید مجوز کارش در سال 2006 به کار در ایران ادامه داد.

دولت آمریکا رسما خواهان آزادی رکسانا صابری شده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید آمریکا در جریان کنفرانس "آینده افغانستان" در لاهه هلند نامه ای به نمایندگان ایران تحویل داد و در آن در مورد "سه شهروند آمریکایی که نمی توانند از ایران خارج شوند"، از مقامات ایران کمک خواست.

در این نامه آمریکا در خواست آزادی رکسانا صابری و رفع محدودیت از عشا مومنی (عضو کمپین یک میلیون امضاء برای حقوق زنان) را مطرح کرده است.

شهروند دیگر آمریکا رابرت لوینسون، افسر سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) است که به باور آمریکا حدود دو سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد.

مطالب مرتبط