کبودوند "روزنامه نگار بین المللی سال ۲۰۰۹" شد

محمد صدیق کبودوند

محمد صدیق کبودوند، فعال حقوق بشر و روزنامه نگار کرد ایرانی در مراسم سال ۲۰۰۹ "جوایز مطبوعات بریتانیا" به عنوان "روزنامه نگار بین المللی سال" برگزیده شد.

اعطا کنندگان این جایزه، آقای کبودوند را "روزنامه نگار و مدافع برجسته حقوق بشر" معرفی کرده اند که از طریق فعالیت های حقوق بشری و روزنامه نگاری خود در تشکیل شبکه ای مدنی از فعالان و جوانان کرد موثر بوده است.

دادگاه انقلاب ایران در تیرماه ۱۳۸۷ آقای کبودوند را بازداشت و به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی از طریق تشکیل "سازمان حقوق بشر کردستان" و فعالیت در آن، به یازده سال حبس محکوم کرد.

وی در حال حاضر دوران محکومیت خود را در زندان اوین تهران می گذراند.

آقای کبودوند در نامه ای به اعطاکنندگان "جوایز مطبوعات بریتانیا" که متن آن در سایت سازمان حقوق بشر کردستان منتشر شده، ابراز امیدواری کرده است که تعلق گرفتن این جایزه به او توجه "وجدان های بیدار جهان" را به وضعیت دشوار روزنامه نگاران و نویسندگان در جوامع بسته خاورمیانه جلب کند.

او در این نامه نوشته است: "در سرزمین ما... مردم حق هیچگونه انتقاد و اعتراضی ندارند و هر انتقاد و اعتراضی با سرکوب مواجه است و منتقدان و معترضان با تعقیب و بازداشت و آزار و اذیت و مجازات روبرو می شوند".

آقای کبودوند از زمستان سال ۱۳۸۲ نشریه "پیام مردم" را به دو زبان کردی و فارسی در تهران و استان های کردنشین ایران منتشر می کرد.

او در فروردین ماه سال ۱۳۸۴ "سازمان حقوق بشر کردستان" را تشکیل داد.

"جوایز مطبوعات بریتانیا" هر سال به بهترین های روزنامه نگاری بریتانیا اعطا می شود.

این جایزه در دهه ۱۹۷۰ میلادی پایه گذاری شده و برگزیدگان آن را هیأت داورانی متشکل از روزنامه نگاران و مدیران مطبوعات بریتانیا انتخاب می کنند.

پرناز باغبان حسنی، همسر آقای کبودوند پیشتر در گفتگو با بی بی سی فارسی از دو بار سکته همسرش در دوران بازداشت و زندان خبر داده بود.

او گفت: "آقای کبودوند روز ۲۸ دی ماه ۱۳۸۷، هجده روز پس از سکته دومش، با دستبند و به شکلی تحقیرآمیز به بیمارستان دولتی قلب در تهران منتقل شد".

آقای کبودوند زمستان سال ۱۳۸۷ جایزه هلمن - همت سازمان دیدبان حقوق بشر را نیز به خود اختصاص داده بود.

مطالب مرتبط