اولین دیدار اوباما با مدودف در لندن

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در اولین دیدارش با همتای روسی خود، دمیتری مدودف، از موضع این کشور در قبال ایران ابراز خرسندی کرده است.

آقای اوباما پیشتر گفته بود که اختلافات جدی بین واشنگتن و مسکو وجود دارد اما در عین حال دیدگاه های مشترکی نیز در بین است.

آقای اوباما و همراهانش به خصوص از موضع روسیه در قبال ایران که به نظر آنها "پیشرفت کوچکی" است استقبال کردند.

موضعی که نشان می دهد روسیه یک قدم به این فرضیه که دولت ایران ممکن است فعالیت هسته ای داشته باشد و در نتیجه احتمالا تهدیدی از جانب این کشور متوجه سایر کشورهاست، نزدیک شده است.

این دیدار در آستانه اجلاس گروه 20 در لندن صورت گرفته و در طی آن هر دو رهبر موافقت خود را برای از سر گیری مذاکرات برای کاهش تولید کلاهک های هسته ای را بعد از یک دهه توقف گفتگوها، اعلام کردند.

در یک بیانه مشترک، رئیس جمهوری آمریکا و همتای روسی اش اعلام کردند که روند پیشرفت این مذاکرات تا ماه ژوئیه و قبل از آنکه پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای در ماه دسامبر منقضی شود، در گزارشی منتشر خواهد شد.

خبرنگار بی بی سی می گوید طرفین موافقت کرده اند که تولید سلاح ها هسته ای را به میزان یک سوم کاهش دهند.

آقای مدودف همتای آمریکایی خود را به در ماه ژوئیه به مسکو دعوت کرده است و آقای اوباما گفته است که دعوت او را پذیرفته است.

آقای اوباما گفته است که آمریکا و روسیه موضع خود را با تقویت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، قوی تر خواهند کرد و با کاهش نیروگاه های هسته ای خود برای دیگران درس عبرتی خواهند شد.