تجارت پرسود مشروبات الکلی و مواد مخدر در ایران

همزمان با دید و بازدیدها و سفرهای نوروزی در ایران مصرف مشروبات الکلی دست ساز و تقلبی طی چند روز گذشته جان ده نفر را در رشت گرفته و ۲۷ نفر هم در بیمارستان رازی این شهر بستری شده اند که حال چند تن از آنها وخیم گزارش شده است.

کیومرث ۳۰ ساله و ساکن یکی از شهرهای شمالی ایران به بخش فارسی بی بی سی گفت که شاهد چند مورد از مرگ و میرهای ناشی از مصرف مشروبات الکلی تقلبی در رشت بوده است.

کیومرث گفت: "مصرف الکل در همه گروههای سنی به شدت زیاد شده است و به خصوص در روزهای تعطیل و عید که افراد تعطیل هستند، می توان همه نوع مشروب الکلی را به راحتی تهیه کرد."

بنا بر آمار رسمی سالانه حدود ۱۴ میلیون لیتر انواع مشروبات الکلی در ایران توزیع می شود و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران اعلام کرده است که عمده قاچاق مشروبات الکلی از استان های غربی وارد این کشور می شود.

نفیسه کوهنورد خبرنگار بی بی سی در استانبول که به تازگی به شهر اربیل در کردستان عراق سفر کرده بود می گوید که تعداد زیادی از تاجران کرد عراقی در کار ارسال محموله های مشروبات الکلی به ایران هستند.

به گزارش خبرنگار ما این محموله ها از بندر مرسین ترکیه با کمترین سود گمرکی و مالیات وارد کردستان عراق می شود و چون این محموله های بزرگ بدون گمرک وارد ایران می شوند در نتیجه این کار به تجارت پرسودی برای تجار کرد عراقی بدل شده است.

نفیسه کوهنورد با بعضی از دست اندرکاران تهیه و توزیع مشروبات الکلی در اربیل عراق دیدار کرده و آنها به او گفته اند که در ایام تعطیلات نوروزی به طور شبانه روزی مشغول ارسال این محموله ها هستند.

این عده به خبرنگار بی بی سی گفته اند که در روزهای عادی معمولا هشت کامیون روانه مرزهای ایران می کرده اند که در ایام نوروزی این مقدار به سه برابر افزایش یافته است که در این میان بعضی از محموله ها به صورت غیر استاندارد و یا تقلبی و فاقد برچسب به ایران منتقل می شود.

چرخش به سمت مواد مخدر

مجازات مصرف مشروبات الکلی موسوم به شرب خمر در نظام کیفری ایران، حد شرعی است و اگر کسی سه بار ولو به مقدار اندک مرتکب این جرم شود، بار چهارم اعدام خواهد شد.

این در حالیست که در مورد جرایم تعزیری مثل استعمال مواد مخدر در مقادیر کم، مجازات سنگینی مثل اعدام در نظر گرفته نشده است. از همین رو کارشناسان می گویند که گرایش به مصرف مواد مخدر در ایران بیشتر شده است.

احمد ۲۷ ساله ساکن تهران، به بخش فارسی بی بی سی گفت که ابتدا به طور تفریحی مشروب الکلی می نوشیده اما به خاطر مجازات سنگین آن به تریاک و اخیرا کراک گرایش یافته است.

به گفته احمد، قیمت کراک به نسبت تریاک ارزان تر و استعمال آن هم بدون تشریفات مواد مخدر سنتی مثل تریاک و سریع و بی بو بودن استعمال کراک و شیشه است که باعث شده او به این مواد رو بیاورد.

سالانه حدود ۱۴۰۰ تن مواد مخدر در ایران توزیع می شود که بخش عمده آن تریاک است. حسین دژاکام، کارشناس درمان تدریجی اعتیاد در تهران به بخش فارسی بی بی سی گفت که در سال های اخیر با گسترش استفاده از انواع مواد مخدر جدید در ایران روبرو هستیم.

آقای دژاکام گفت که کراک معمولا از کوکائین گرفته می شود ولی کراکی که در ایران استعمال می شود از عصاره هروئین، کدئین و یا از ترکیب اسیدها و بعضی مواد دیگر به دست می آید.

یکی دیگر از مواد مخدر جدید در ایران ماده ای است که با نام های شیشه، آیس، مت آمفتامین و یخ به فروش می رسد. این ماده از خانواده مت آمفتامین و فوق العاده توهم زاست که به گفته آقای دژاکام مصرف کننده آن را پس از گذشت یک سال می توان یک دیوانه کامل به شمار آورد.

براساس آخرین اعلام رسمی ستاد مبارزه با مواد مخدر، یک میلیون و ۲۰۰ هزار معتاد رسمی یا حرفه ای و حدود ۸۰۰ هزار معتاد تفننی یا تفریحی تاکنون در ایران شناسایی شده اند که از این تعداد سی درصد معتادان را جوانان ۲۰ تا ۲۴ ساله تشکیل می دهند.

هر چند با توجه به پنهان بودن مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر در ایران نمی توان آمار کاملا دقیقی ارایه کرد اما کارشناسان می گویند که در ایام تعطیلات نوروزی حجم و میزان مصرف الکل و مواد مخدر به نحو محسوسی افزایش می یابد.