آزمایش موشکی اسرائیل برای دفاع احتمالی در برابر ایران

شهاب 3
Image caption وزارت دفاع اسرائیل می گوید آزمایش موشکی جدید برای دفاع در برابر موشک شهاب 3 ایران بود

وزارت دفاع اسرائیل می گوید موشک Arrow 2 را که برای دفاع در برابر حملات موشکی بالیستیک ایران و سوریه طراحی شده با موفقیت آزمایش کرده است.

در این آزمایش، موشک Arrow 2 موشکی را که بر اساس موشک شهاب 3 ایران شبیه سازی شده و از یک هواپیمای اسرائیلی بر فراز دریای مدیترانه پرتاب شده بود، ردیابی کرد و هدف قرار داد.

منابع وزارت دفاع اسرائیل می گویند هدف از این آزمایش آمادگی در آینده برای خطرهای احتمالی متوجه از جانب دشمنانی است که توانایی های موشکی خود را افزایش می دهند .

این منابع می افزایند که تئوری اسرائیل این است که بتواند موشک های دشمن را در محل هایی که با آسمان اسرائیل حد اکثر فاصله را دارد، متوقف کند و چنانچه بار اول نتواند این موشک ها را هدف قرار دهد وقت کافی برای تلاش مجدد داشته باشد.

این طرح مشترک توسط اسرائیل و آمریکا اجرا می شود و اسرائیل می گوید هدف از آن ایجاد یک سپر استراتژیک در برابر موشک های بالیستیک در زرادخانه های ایران و سوریه است.

خبرگزاری رویتر به نقل از وزارت دفاع اسرائیل می گوید اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل هنگام انجام آزمایش پس از ملاقات با نیروهای اسرائیلی مستقر در مرز این کشور با غزه، با هلیکوپتر در حال بازگشت بود و از داخل آن برنامه پرتاب موشک را تماشا کرد.

تحلیلگران می گویند اسرائیل از این بیم دارد که هدف ایران از برنامه غنی سازی اورانیوم، تولید تسلیحات هسته ای است. ایران این اتهامات را همواره رد کرده است.

رادیوی اسرائیل می گوید این شانزدهمین بار بود که موشک Arrow آزمایش می شد.

به گفته وزارت دفاع اسرائیل 90 درصد این آزمایش ها موفقیت آمیز بوده است.

بعضی از کارشناسان می گویند پروژه موشک های Arrow که توسط صنایع هواپیماسازی اسرائیل و کارخانه هواپیما سازی آمریکایی بوئینگ اجرا می شود، پس از آن شروع شد که موشک های پاتریوت ارتش آمریکا نتوانست در جریان جنگ خلیج فارس در سال 1991، موشک های اسکاد عراقی را ردیابی کرده و هدف قرار دهد.

مطالب مرتبط