انتشار اسامی اعضای گروه اینترنتی 'ضد دین' توسط سپاه

گرداب
Image caption مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سپاه پاسداران یک سایت اینترنتی ویژه برای معرفی فعالیت های خود به راه انداخته است

مرکز جرایم سازمان یافته سایبری سپاه پاسداران هویت و نحوه فعالیت افرادی که به گفته این نهاد از اعضای شبکه های سازمان یافته ضد دینی و ضد فرهنگی هستند و از طریق اینترنت فعالیت می کردند را منتشر کرده است.

یک مقام این مرکز روز جمعه ۱۰ آوریل در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی-ایرنا- هشدار داده بود سپاه پاسداران با هرگونه فعالیت های اینترنتی به گفته وی "ضد دین ضد فرهنگ و براندازانه" به شدت برخورد خواهد کرد.

این خبرگزاری روز شنبه ۱۱ آوریل اسامی افرادی را به نقل از مرکز جرایم سازمان یافته سایبری سپاه منتشر کرده است که به گفته این مرکز نام اعضای گروهی بنام مضلین ۳ هستند و وبسایتی تحت عنوان "شهوت سرا" را اداره می کردند.

این مرکز به ایرنا گفته است متهمین با انتشار مطالب "مستهجن" و "ضد انقلابی" و با حمایت سازمان های امنیتی خارجی درصدد اجرای پروژه براندازی نرم حکومت ایران بودند.

اسامی هفت تن از این افراد در بیانیه صادر شده اعلام شده است. فهرست منتشره شامل اسم کوچک و نام های مستعار متهمین است.

روز جمعه ۲۱ فروردین یک مقام مرکز جرایم سازمان یافته سایبری سپاه به ایرنا گفته بود: "هر شخص حقیقی یا حقوقی به هر طریق نرم و در فضای مجازی اقدام به گسترش عملیات ضد دین، ضد فرهنگ و براندازانه کند، این نیرو لحظه ای از او غافل نخواهد بود و به شدت در هم کوبیده خواهد شد".

"سلوکی" به ایرنا گفته بود دستگیری این افراد و "انهدام" سایت های اینترنتی مربوط به آنها نتیجه یک "کار شبانه روزی ده ماهه" بوده است.

یکی از بازداشت شدگان در بخشی از اعترافاتش که از تلویزیون ایران پخش شد، گفت: "اگر احتمال می دادم که شناسایی شده ام، هرگز از دوبی به کشور وارد نمی شدم".

مقام های ایران در سال های اخیر همواره نسبت به روند رو به رشد انتشار مطالب و تصاویر "غیر اخلاقی"، "ضد دینی" و "ضد امنیتی" به زبان فارسی در اینترنت هشدار داده اند و کوشیده اند با مسدود کردن تعداد زیادی از سایت های اینترنتی، دسترسی کاربران را به این گونه مطالب محدود کنند.

منتقدان سیاست "فیلترینگ" در ایران می گویند که مقامات در کنار برخورد با سایت های "غیر اخلاقی" یا "ضد دینی"، جلوی انتشار انتقادات سیاسی و اجتماعی منتقدان خود را نیز می گیرند.

سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران آذرماه سال ۱۳۷۸ از تشکیل دادسرای ویژه جرایم اینترنتی در تهران خبر داد و گفته بود این اقدام "فضای اینترنت را برای فعالیت سایت های ضد دینی و غیر اخلاقی ناامن خواهد کرد".

در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز بخشی به نام "اداره کل مبارزه با جرایم خاص و رایانه ای" فعالیت می کند.

مطالب مرتبط