آمریکا ممکن است شرایط مذاکره با ایران را حذف کند

تاسیسات اتمی ایران
Image caption نگرش جدید دولت آمریکا شامل ادامه موقت فعالیت اتمی ایران است

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در مقاله ای از احتمال مذاکره بدون پیش شرط آمریکا با ایران سخن گفته است.

این مقاله با عنوان "ایالات متحده ممکن است شرط کلیدی برای مذاره با ایران را لغو کند" به قلم دیوید سنگر در شماره روز سه شنبه، 14 آوریل، نیویورک تایمز چاپ شده و در آن آمده است که دولت باراک اوباما و متحدان اروپایی آن پیشنهادهایی را در دست بررسی دارند که شامل خودداری از پافشاری بر تعطیل تسهیلات اتمی ایران در مراحل اولیه مذاکرات است و تحولی اساسی در استراتژی این کشورها در مورد برنامه اتمی ایران محسوب می شود.

این روزنامه به نقل از منابع دولت آمریکا می نویسد که این پیشنهادها در یک جلسه سری متحدان اروپایی مورد بررسی قرار گرفت و می افزاید که بر اساس این پیشنهاد، قرار است از ایران خواسته شود تا به تدریج فعالیت های اتمی خود را در معرض بازرسی بگذارد و در عین حال مجاز باشد تا برای مدتی در خلال مذاکرات، غنی سازی اورانیوم را دنبال کند که به معنی تغییری اساسی در رویکرد دولت جورج بوش نسبت به ایران است که از این کشور می خواست تا به عنوان پیش شرط آغاز مذاکرات، فعالیت اتمی خود را دست کم به طور موقت متوقف سازد.

نیویورک تایمز می نویسد که چنین پیشنهادی با وعده آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی در مورد آغاز مذاکرات "بدون پیش شرط" با ایران انطباق دارد و گفته می شود مقامات آمریکایی مامور شرکت در چنین مذاکراتی برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره، یعنی اقدامی که آمریکا قبلا از آن اجتناب می ورزیده، آماده می شوند.

به نوشته این روزنامه، بررسی سیاست آقای ابواما در مورد ایران هنوز در جریان است و دستیاران وی گفته اند که نمی توان گفت که رئیس جمهوری با ادامه تولید سوخت اتمی توسط ایران برای چه مدتی و با چه سرعتی موافقت خواهد کرد اما مقامات اروپایی اظهار داشته اند که توافقی کلی در این زمینه وجود دارد که ایران تعطیلی فوری تاسیسات هسته ای خود را، که خواست دولت بوش بود، هرگز قبول نخواهد کرد و در نتیجه، اقداماتی مقدماتی به منظور برقراری اعتماد لازم است.

در عین حال، نیویورک تایمز می نویسد که بر اساس سیاست جدید آمریکا، در نهایت از ایران خواسته خواهد شد تا طبق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد اما پیشنهاد اولیه برای قانع کردن ایران به گفتگوهای اتمی هنوز در دست بررسی است.

نگرش جدید اوباما

این روزنامه می نویسد که اگر باراک اوباما نگرش جدید نسبت به مذاکرات را تایید کند، آنگاه ایالات متحده و اروپاییان از آغاز مذاکره برای وارد کردن فشار بر ایران برای تعلیق فعالیت هسته ای آن کشور استفاده خواهند کرد و به عنوان گام نخست، از این کشور خواهند خواست تا با بازرسی بین المللی از تاسیساتی که در سال های گذشته بر روی بازرسان بسته بوده موافقت کند.

Image caption اوباما سیاستی متفاوت با بوش را در مورد ایران دنبال می کند

نیویورک تایمز می نویسد که یکی از این مراکز یک کارخانه ساعت سازی قدیمی در نزدیک تهران است که در حال حاضر از آن برای ساخت سانتریفوژهای نسل جدید استفاده می شود و یکی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته پیش گفت که این تاسیسات بسیار وسیع است و از سال گذشته اجازه بازرسی از آن داده نشده است.

این روزنامه یادآور می شود که محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی، هفته پیش در مصاحبه ای گفت که دولت اوباما در مورد استراتژی جدید خود با او مشورتی نکرده اما سیاست دولت جورج بوش را مورد انتقاد شدید قرار داد و گفت که اگر هدف دولت قبلی آمریکا جلوگیری از دسترسی ایران به فن آوری و امکانات تولید سوخت هسته ای بود، در این هدف ناکام ماند.

آقای البرادعی، که معتقد است باید به ایران اجازه داد برای حفظ آبرو، مقدار اندکی اورانیوم تولید کند، گفت که باراک اوباما باید این واقعیت را در نظر بگیرد که ایران توانسته 5500 سانتریفوژ بسازد که برای تولید اورانیوم لازم در ساخت دو بمب اتمی در هر سال کفایت می کند و در نتیجه لازم است رویکردی اتخاذ شود که غرور ایرانی ها را هم در نظر داشته باشد.

نیویورک تایمز در عین حال یادآور می شود که نگرش اسرائیل نسبت به بحران هسته ای ایران با رویکرد مورد نظر دولت آمریکا تفاوت دارد و اخیر یک مقام ارشد اسرائیلی، که به اطلاعات محرمانه در مورد ایران دسترسی دارد، در سفری که به آمریکا داشت گفت که آقای اوباما تنها تا پائیز یا حداکثر پایان سال جاری فرصت دارد تا به تولید اورانیوم در ایران "به طور کامل خاتمه دهد" و هشدار داد که در غیر اینصورت، اسرائیل تلاش برای نابودی تاسیسات نطنز را از سر خواهد گرفت.

موضع اسرائیل

این روزنامه می افزاید که یک سال پیش، مقامات اسرائیلی در ملاقاتی محرمانه با دولت بوش خواستار دریافت بمب های بتون شکن و امکانات سوخت گیری هواپیما در حریم هوایی عراق شدند تا بتوانند به عملیاتی هوایی علیه نطنز دست بزنند اما آقای بوش آنان را از این منظور منصرف کرد و یک عضو دولت اوباما گفته است که اسرائیلیان هنوز با تقاضای مشابهی به آمریکا نیامده اند اما افزوده که "فکر نمی کنیم که سخنان آنان تهدید توخالی باشد."

Image caption دولت اسرائیل در مورد فعالیت اتمی ایران شکیبایی نشان نمی دهد

نیویورک تایمز می نویسد که سازمان های اطلاعاتی آمریکایی و اسرائیلی این نظر را مطرح کرده اند که ایران تاسیسات مخفی دیگری نیز با قابلیت غنی سازی اورانیوم در اختیار دارد و این نظر در گزارش ارزیابی اطلاعات ملی آمریکا در مورد ایران مورد بررسی قرار گرفت اما اگرچه در این گزارش وجود ده تا پانزده مرکز محتمل دانسته شد، هیچ شواهدی در مورد وجود و فعالیت مخفیانه آنها به دست نیامده است.

این روزنامه به نقل از یک مقام دولت آمریکا می نویسد که برای آمریکائیان، آنچه که ارزشمندتر است آزادی عمل بازرسان در بازدید از تمامی مراکز اتمی در تمامی ایران است زیرا نحوه فعالیت تاسیسات نطنز معلوم شده و وجود تاسیسات احتمالی دیگر است که باعث نگرانی می شود.

نیویورک تایمز در پایان به نقل از ماتیو بان، کارشناس مسایل هسته ای در مرکز بلفر در دانشگاه هاروارد می نویسد که دولت اوباما می تواند در تعریف "تعلیق" غنی سازی انعطاف لازم را در نظر بگیرد و یک راه حل می تواند "تعطیل گرم" باشد که به معنی ادامه چرخش سانتریفوژهاست بی آنکه اورانیوم غنی شده تولید کند.

در صورت توافق ایران با چنین راه حلی، هر دو طرف می توانند مدعی پیروزی شوند: ایران می تواند ادعا کند که تلاش آمریکا برای به تعطیل کشاندن فعالیت های اتمی این کشور را خنثی کرده و آمریکائیان و اروپائیان هم می توانند اعلام دارند که مانع از آن شده اند که ایران به انبار کردن اورانیوم غنی شده و قابل استفاده در ساخت بمب اتمی ادامه دهد.

آقای بان در عین حال می گوید که "معضل اصلی در این مورد این است که چگونه می توان اطمینان یافت که فعالیت اتمی ایران در تاسیسات مخفی دیگری در جریان نیست؟"

مطالب مرتبط