محاکمه رکسانا صابری آغاز شده است

رکسانا صابری
Image caption صابری به دلیل فعالیت بدون مجوز بازداشت و به جاسوسی متهم شد

سخنگوی قوه قضائیه از آغاز محاکمه رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی در تهران خبر داده است.

روز سه شنبه، 14 آوریل (25 فروردین)، علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه، در یک نشست خبری در مورد وضعیت رکسانا صابری گفت که "اتهام وی جاسوسی به نفع اجانب بوده که کیفرخواست صادر و در دادگاه مطرح شده است" و تصریح کرد که منظور از اجانب، ایالات متحده آمریکاست.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای جمشیدی گفت که روز دوشنبه (دیروز) اولین جلسه محاکمه خانم صابری برگزار شد و افزود "ظاهرا آخرین دفاع نیز از وی اخذ شده" و وعده داد که بعدا جزئیات بیشتری را در این زمینه اعلام کند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود "با توجه به اینکه آخرین دفاع نیز از رکسانا صابری اخذ شده، بنابراین به زودی و در نهایت طی دو هفته آینده حکم دادگاه صادر خواهد شد."

آقای جمشیدی اظهار داشت که از آنجا که این پرونده مربوط به جرایم امنیتی است، بنابراین علنی یا غیرعلنی بودن جلسات دادگاه به نظر قاضی بستگی دارد.

وی در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکایی در این مورد که اتهام های وارد شده به رکسانا صابری بی اساس است گفت که دولت آمریکا بدون مشاهده پرونده در این مورد اظهار نظر کرده و این اعتراض را خلاف موازین بین المللی و "خنده آور" توصیف کرد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به این سئوال که آیا خبرنگاران می توانند اسناد و مدارک اتهامات علیه خانم صابری را مشاهده کنند گفت که این اسناد در پرونده موجود است و اصحاب دعوا می توانند مستندات پرونده را مشاهده و بر اساس آن دفاعیه خود را تنظیم کنند اما هیچ قانونی در مورد دسترسی خبرنگاران به محتوای پرونده های قضایی وجود ندارد.

بازداشت و محاکمه

رکسانا صابری، سی و یک ساله، که از پدر ایران و مادر ژاپنی در آمریکا متولد شده، حدود شش سال پیش به ایران رفت و با اخذ مجوز از دولت، به فعالیت خبری برای چند رسانه خارجی پرداخت.

در ماه ژانویه (بهمن ماه) سال گذشته، خانم صابری بازداشت و بعدا به زندان اوین منتقل شد.

Image caption جمشیدی از بازداشت و محاکمه صابری و محکومیت هاروتونیان دفاع کرده است

مدتی پس از بازداشت رکسانا صابری، مقامات قضایی ایران اعلام کردند که مجوز وی از یک سال قبل از بازداشت تمدید نشده بود و خانم صابری بدون مجوز و به شکلی غیرقانونی به فعالیت خبری خود ادامه می داد.

اتهام جاسوسی بعدا علیه رکسانا صابری مطرح و پرونده وی به یکی از شعب دادگاه انقلاب تهران ارسال شد.

بازداشت و ایراد اتهام جاسوسی علیه خانم صابری انتقاداتی را در خارج از ایران در پی داشته است و از جمله وزیر امور خارجه آمریکا خواستار آزاد وی شد.

آقای جمشیدی در نشست روز سه شنبه همچنین به صدور حکم سه سال زندان برای سیلوا هاروتونیان، ایرانی ارمنی تبار، اشاره کرد و گفت که این حکم توسط دادگاه تجدید نظر تایید شده است.

خانم هاروتونیان که به عنوان کارمند یک موسسه خیریه آمریکایی در زمینه آموزش بهداشت مادران و کودکان در ایران فعالیت می کرد، همراه سه تن دیگر، از جمله برادران علایی، به اتهام تلاش برای براندازی نرم محاکمه و به دوره های زندان محکوم شد اما مقامات آمریکایی با بی اعتبار خواندن این اتهام، از دولت ایران خواستند وی را آزاد کند.

مطالب مرتبط