به روز شده:  20:23 گرينويچ - شنبه 18 آوريل 2009 - 29 فروردین 1388

رکسانا صابری به تحمل هشت سال زندان محکوم شد

رکسانا صابری

رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی که هفته گذشته در ایران به اتهام جاسوسی برای آمریکا محاکمه شد، به تحمل هشت سال زندان محکوم شده است.

عبد الصمد خرمشاهی، وکیل خانم صابری روز شنبه ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) این خبر را تأیید کرد و گفت که به این حکم اعتراض خواهد کرد.

رضا صابری، پدر رکسانا در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که حکم صادره را غیر منطقی می داند و افزود که اعترافات اولیه، "تحت فشار" و به وسیله "تهدید و تطمیع" از دخترش گرفته شده و در نتیجه ارزش قانونی ندارد.

آقای صابری گفت که محاکمه دخترش از نظر او "عادلانه و منصفانه" نبوده است و انتظار دارد دادگاهی "عادلانه" برای رسیدگی به اتهام های فرزندش تشکیل شود.

گزارش رادیویی برنامه جام جهان نما

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

او پیشتر به رادیوی عمومی آمریکا گفته بود که دخترش را فریب داده اند: "به دخترم گفته بودند اگر این طور بگوید آزادش می کنند، اما آزادش نکردند. او بعد فهمید که فریب خورده است".

آقای خرمشاهی، وکیل خانم صابری به بی بی سی فارسی گفت که خانواده رکسانا صابری تصمیم گرفته اند از شیرین عبادی هم دعوت کنند وکالت او را بپذیرد.

واکنش آمریکا

به گفته سخنگوی کاخ سفید باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از تصمیم دادگاه ایرانی "عمیقا مایوس" شده است.

رابرت گیبز گفت: "فکر و دعای او (رئیس جمهوری آمریکا) با رکسانا صابری و خانواده اوست."

هیلاری کلینتون

وزیر امور خارجه آمریکا می گوید از حکم خانم صابری عمیقا سرخورده شده است

آقای گیبز گفت که آمریکا همچنین از طریق سفارت سوئیس تلاش خواهد کرد تا عمق نگرانی خود به خاطر این اعمال را به گوش ایران برساند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز پس از انتشار خبر صدور حکم رکسانا صابری، اعلام کرد که از این امر "عمیقا سرخورده" شده است.

او در اطلاعیه ای نوشته است که با سفارت سوئیس در تهران که حافظ منافع دولت آمریکا است در تماس نزدیک است تا از جزئیات حکم مطلع شود و از سلامت خانم صابری اطمینان یابد.

خانم کلینتون قول داده است که به تلاش مجدانه برای مطلع کردن دولت ایران از نگرانی های ایالات متحده در این مورد ادامه دهد.

سناتور بایرون دورگان از ایالت داکوتای شمالی که محل زندگی خانواده صابری است گفت: "این یک مورد از سوءاجرای تکان دهنده عدالت است.... دولت ایران محاکمه ای مخفیانه برگزار کرده، هیچ شواهدی را علنی نمی کند، و یک شهروند آمریکایی را به خاطر جرمی که مرتکب نشده به هشت سال زندان محکوم کرده است."

وی از حکومت ایران خواست "همدردی" نشان دهد و افزود که برای آزادی صابری با خانواده او، وزارت خارجه و جامعه بین المللی کار خواهد کرد.

او در بیانیه اش افزود: "من تا زمانی که رکسانان آزادی اش را به دست نیاورده و به خانه اش آمریکا بازنگشته آرام نخواهم گرفت."

کنت کونراد دیگر سناتور این ایالت حکم خانم صابری را "ابلهانه" و "تمسخر عدالت" توصیف کرد.

حکم 'سنگین'

رضا معینی، مسئول بخش ایران، افغانستان و تاجیکستان در سازمان گزارشگران بدون مرز در گفتگو با بی بی سی فارسی، حکم صادره برای خانم صابری را "بسیار سنگین" توصیف کرد و گفت: "جمهوری اسلامی ایران از کار خبرنگاران تصویری دارد که آن را جاسوسی اعلام می کند و به ویژه از پرونده خبرنگارانی که دارای دو ملیت هستند برای اعمال فشار در سیاست خارجی هم بهره می گیرند".

رکسانا صابری بهمن ماه سال گذشته بازداشت شد و سپس به زندان اوین انتقال یافت.

اعترافات اولیه، تحت فشار و به وسیله تهدید و تطمیع از دخترم گرفته شده و ارزش قانونی ندارد

رضا صابری - پدر رکسانا

او که از پدری ایرانی و مادری ژاپنی در آمریکا به دنیا آمده و همانجا بزرگ شده است، از حدود شش سال پیش به ایران رفت و با مجوز دولت ایران به عنوان خبرنگار برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا (ان پی آر) مشغول به کار شد.

خانم صابری حدود دو سال پیش با دفتر بی بی سی در تهران هم همکاری داشت.

دفتر مطبوعاتی بی بی سی در واکنش به صدور حکم زندان برای خانم صابری با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: "ما به شدت نگران حکم سنگینی هستیم که علیه رکسانا صابری صادر شده است. رکسانا به صورت غیر علنی محاکمه شد و هیچ مدرکی از جاسوسی در مورد او منتشر نشده است. دوستان زیاد رکسانا در بی بی سی از این تصمیم غمگین شده اند و در این موقعیت به فکر رکسانا و خانواده او هستند".

شبکه ان پی آر پیشتر تأیید کرده بود که مجوز فعالیت خانم صابری از حدود یک سال پیش از زمان بازداشت او تمدید نشد، اما خانم صابری به انتشار "اخباری کوتاه در موارد نادر" ادامه می داد.

حسن حداد، معاون امنیت دادسرای تهران، اواسط اسفند ماه بدون اینکه دلیل بازداشت خانم صابری را اعلام کند، گفت که تحقیقات از او صورت گرفته و او "تا چند روز دیگر" آزاد خواهد شد.

اما خانم صابری چند روز بعد به پدرش که در آن هنگام هنوز در آمریکا بود، تلفنی اطلاع داد که مقامات دادگاه انقلاب تصمیم خود را عوض کرده اند و می خواهند او را در بازداشت نگاه دارند.

رکسانا صابری درحال گزارش دادن از ورزشگاه آزادی - تاریخ عکس نامعلوم

خانم صابری برای رسانه های مختلف از جمله بی بی سی گزارش تهیه می کرد

رضا صابری، پدر رکسانا، پیش از در آن نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خواست کرده بود دخترش "در اقدامی بشر دوستانه" آزاد شود.

پدر و مادر خانم صابری هنگامی که از آزادی دختر خود ناامید شدند به ایران رفتند و توانستند در زندان با او ملاقات کنند.

در آن هنگام گفته می شد اتهام خانم صابری ادامه کار خبرنگاری بدون مجوز است، اما معاون امنیت دادسرای تهران روز ۱۹ فروردین (۸ آوریل) برای نخستین بار اتهام جاسوسی را علیه او مطرح کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از متهم شدن خانم صابری، به عنوان یک شهروند آمریکایی، به ارتکاب جاسوسی ابراز نگرانی کرد.

کمتر از یک هفته بعد، سخنگوی قوه قضائیه ایران از برگزار شدن محاکمه رکسانا صابری به اتهام جاسوسی به نفع ایالات متحده و "اخذ آخرین دفاع" از او خبر داد که به معنای پایان محاکمه بود.

او گفت حکم دادگاه در مورد خانم صابری "در طی دو هفته آینده" صادر خواهد شد.

دولت آمریکا اعلام کرد که اتهام جاسوسی علیه او بی اساس است و گفت سفیر سوئیس در تهران نتوانسته است به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، در دادگاه حضور یابد.

اکنون با گذشت تنها پنج روز از دو هفته ای که سخنگوی قوه قضائیه ایران از آن سخن گفته بود، حکم خانم صابری صادر شده و او به تحمل حبسی طولانی محکوم شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.