به روز شده:  13:46 گرينويچ - دوشنبه 20 آوريل 2009 - 31 فروردین 1388

اخلال در سخنرانی احمدی‌نژاد در نشست دوربان

الی ویزل (سمت چپ) بازمانده هولوکاست و برنده جایزه نوبل از جمله معترضان به آقای احمدی نژاد بود

اظهارات محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران در باره اسرائیل منجر به خروج نمایندگان برخی از کشورهای غربی از محل سخنرانی شد.

آقای احمدی نژاد برای سخنرانی در دومین نشست ضد نژادپرستی سازمان ملل موسوم به دوربان دو به ژنو سفر کرده است.

سخنرانی رئیس جمهوری ایران در ابتدا با اخلال روبرو شد. سه نفر که کلاه گیس به سر داشتند و لباس دلقک ها را به تن داشتند، سخنرانی آقای احمدی نژاد را با سر دادن "نژاد پرست، نژادپرست" مختل کردند اما نیروهای امنیتی بلافاصله آنها را از محل نشست به بیرون هدایت کرد.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود به اسرائیل حمله کرد و آن را یک دولت نژادپرست خواند که فلسطین را اشغال کرده است. آقای احمدی نژاد در سخنان خود در باره اسرائیل گفت: "به بهانه هولوکاست با تجاوز، ملتی را آواره و عده‌ای را از آمریکا و اروپا و سایر کشورها به آن سرزمین منتقل کرده و حکومت جعلی برپا کردند و در واقع به بهانه جبران صدمات نژاد پرستی در اروپا، خشن ترین نژاد پرستان را در نقطه‌ای دیگر یعنی فلسطین حاکم کردند."

گزارش رادیویی برنامه جام جهان نما

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به دنبال بیان این سخنان بود که دیپلمات های غربی محل نشست را ترک کردند.

رئیس جمهوری ایران همچنین به شورای امنیت سازمان ملل حمله کرد و خواهان اصلاح در این نهاد شد. او به نقش شورای امنیت در تاسیس اسرائیل اشاره کرد و گفت که این شورا طی شصت سال گذشته از اسرائیل که او آن را رژیم غاصب خواند، حمایت کرده است.

آقای احمدی نژاد در ادامه خواهان تغییر فوری در ساختار شورای امنيت و حذف امتياز تبعيض ‌آميز حق وتو و تغییر نظام مالی و پولی جهان شد.

فرانسه سخنان آقای احمدی نژاد در این نشست را محکوم کرده و آن را "سخنرانی آکنده از نفرت" خوانده است. رئیس جمهوری فرانسه در بیانیه ای خواهان واکنش اتحادیه اروپا به این سخنرانی شده است. دفتر بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز سخنان آقای احمدی نژاد را "نامناسب" خوانده است.

رئیس جمهوری ایران در سخنات خود به آمریکا و اروپا نیز حمله کرد و گفت این کشورها همراه با اسرائیل، دنیا را بی ثبات کرده اند.

اگرچه برخی از دیپلمات های شرکت کننده در اعتراض به سخنان آقای احمدی نژاد، محل نشست را ترک کردند اما سخنان او در مقاطعی با تشویق گروهی از شرکت کنندگان مواجه شد.

نشست دوربان دو پیش از آغاز از سوی آمریکا، اسرائیل و چند کشور غربی دیگر تحریم شده بود.

استقبال از تغییر سیاست آمریکا

از طرفی آقای احمدی نژاد در نشست مطبوعاتی که پس از سخنرانی جنجالی او برگزار شد، از تغییر در سیاست آمریکا در قبال ایران استقبال کرد اما افزود که او منتظر تغییرات عملی از سوی آمریکا است.

رئیس جمهوری ایران از گفت و گو بر پایه احترام متقابل استقبال کرده است.

آمریکا می گوید خواهان پایان یافتن تنش با ایران است و از بهبود روابط استقبال می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.