به روز شده:  16:20 گرينويچ - دوشنبه 20 آوريل 2009 - 31 فروردین 1388

هیلاری کلینتون خواهان آزادی فوری رکسانا صابری شد

صابری

صابری به اتهام فعالیت بدون مجوز بازداشت و به اتهام جاسوسی محاکمه و به زندان محکوم شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر خواهان آزادی فوری رکسانا صابری شد.

خانم کلینتون روز دوشنبه ۲۰ آوریل اتهام جاسوسی مطرح شده علیه رکسانا صابری را بی اساس دانست. وزیر امور خارجه آمریکا روند محاکمه این شهروند آمریکایی ایرانی تبار را غیرشفاف و خودسرانه خوانده و خواهان آزادی فوری رکسانا صابری شده است.

امروز رئیس قوه قضائیه دستور رسیدگی به درخواست تجدید نظر در حکم رکسانا صابری را داده و سخنگوی وزارت خارجه اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در این مورد را رد کرده است.

روز دوشنبه، 20 آوریل (31 فروردین)، علیرضا جمشدی، سخنگوی قوه قضائیه، اعلام داشت که آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس این قوه، طی نامه ای به رئیس کل دادگستری استان تهران از وی خواسته است در رسیدگی به درخواست تجدید نظر حکم محکومیت رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی، ابعاد مختلف پرونده وی از جمله عناصر مادی و معنوی جرم "مورد بررسی دقیق، سریع و عادلانه" قرار گیرد.

گفتگو با جمشید برزگر سردبیر سایت و رادیو فارسی بی بی سی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به گفته آقای جمشیدی، در نامه رئیس قوه قضائیه به علیرضا آوایی، رئیس کل دادگستری تهران، تاکید شده است که دسترسی به رسیدگی عادلانه در همه مراحل رسیدگی به ویژه مرحله تجدید نظر از حقوق مسلم متهمان است.

خبر دستور رئیس قوه قضائیه برای رسیدگی به درخواست تجدید نظر رکسانا صابری پس از آن انتشار می یابد که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در نامه ای خواستار رعایت حقوق خانم صابری شد.

روز شنبه گزارش شد که آقای احمدی نژاد در اقدامی که برخی ناظران آن را بی سابقه توصیف کردند، نامه ای به دادستان تهران نوشته و گفته است که در مورد خانم صابری و حسین درخشان، یک وبلاگ نویس ایرانی که در ایران بازداشت شده، حقوق متهمان نباید ضایع شود.

اوباما

سخنگوی وزارت خارجه از اوباما خواسته به حکم دادگاه صابری احترام بگذارد

رکسانا صابری، که از مادر ژاپنی و پدر ایرانی در آمریکا متولد شده، در بهمن ماه سال گذشته در تهران بازداشت و بعدا به زندان اوین منتقل شد.

مدتی بعد، مقامات قضایی ایران اعلام کردند که مجوز خبرنگاری خانم صابری از یک سال قبل از بازداشت تمدید نشده بود و او بدون مجوز و به شکلی غیرقانونی به فعالیت خبری خود برای رسانه های غربی ادامه می داده و به همین دلیل، مرتکب تخلف شده است.

اتهام جاسوسی بعدا علیه رکسانا صابری مطرح و پرونده او برای رسیدگی به یکی از شعب دادگاه انقلاب تهران ارسال شد.

محکومیت صابری و انتقاد اوباما

هفته گذشته، سخنگوی قوه قضائیه در مصاحبه ای از آغاز محاکمه رکسانا صابری به اتهام "جاسوسی به نفع اجانب" خبر داد و تصریح کرد که منظور از اجانب، ایالات متحده بوده است.

آقای جمشیدی در آن مصاحبه وعده داد که حکم دادگاه طی دو هفته آینده صادر می شود اما روز شنبه این هفته، وکیل خانم صابری گفت که موکل او به جرم جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شده اما در نظر دارد خواستار تجدید نظر در این حکم شود.

احمدی نژاد و رئیس جمهوری سوئیس

گفته می شود وضعیت صابری در ملاقات رئیسان جمهوری ایران و سوئیس مطرح شده است

بازداشت، محاکمه و محکومیت خانم صابری انتقادهایی را در داخل و خارج از کشور در پی داشته است.

در پی انتشار خبر صدور حکم هشت سال زندان برای این خبرنگار ایرانی - آمریکایی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که رکسانا صابری در هیچگونه فعالیت جاسوسی درگیر نبوده است.

رئیس جمهوری آمریکا که با خبرنگاران سخن می گفت افزود که ایالات متحده از طریق سفارت سوئیس، حافظ منافع آن کشور در ایران، به تماس با مقامات ایرانی در مورد وضعیت خانم صابری ادامه خواهد داد.

در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود در تهران، اظهارات آقای اوباما در مورد حکم دادگاه علیه خانم صابری را رد کرد.

آقای قشقاوی گفت که در جمهوری اسلامی، تفکیک قوه وجود دارد و احترام به آراء دادگاه های هر کشور یک هنجار بین المللی است و افزود "انتظار ما از همه کشورها این است که به احکام قضایی احترام بگذارند."

وضعیت صابری و بازداشتهای اربیل

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در نشست خبری روز دوشنبه، یکی از خبرنگاران از آقای قشقاوی سئوال کرد که آیا نامه محمود احمدی نژاد به دادستان تهران در مورد وضعیت خانم صابری حاکی از این بوده که روند رسیدگی به این پرونده تاکنون شفافیت لازم را نداشته است؟

آقای قشقاوی گفت که توصیه رئیس جمهوری توصیه ای همیشگی به توجه به حق و قانون است و به معنی عدم رعایت این موازین در مورد پرونده خانم صابری نبوده است.

برخی از ناظران گفته بودند که آقای احمدی نژاد به منظور تاثیر گذاری بر افکار عمومی جهانیان در آستانه سفر به ژنو برای شرکت در اجلاس ضد نژاد پرستی به ارسال نامه برای دادستان تهران مبادرت کرد.

ساختمان اداری ایران در اربیل

گفته شده محکومیت صابری با بازداشت ایرانیان در اربیل مرتبط است

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین این نظر را رد کرد که انگیزه بازداشت و صدور حکم مجازاتی سنگین برای رکسانا صابری وارد کردن فشار بر آمریکا و وادار ساختن آن کشور به آزاد کردن دیپلمات های ایرانی بوده که در ماه ژانویه سال گذشته توسط نیروهای آمریکایی در شهر اربیل، مرکز استان کردستان عراق، بازداشت شدند.

آقای قشقاوی این نظر را رد کرد و گفت که "موضوع دیپلمات های ما خیلی قبل تر از این قضیه رخ داده و براساس کنوانسیون حقوق دیپلماتیک است و با موضوع محاکمه اتباع ایرانی مثل رکسانا صابری تفاوت دارد."

وی همچنین گفت که خانم صابری تبعه ایران محسوب می شود و بنابراین جمهوری اسلامی برای وی حق دسترسی کنسولی به سفارت سوئیس، حافظ منافع آمریکا در ایران، قایل نیست.

ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و شناسایی تابعیت خارجی شهروندان ایرانی را مشروط به به ترک تابعیت ایران می داند.

در خبری دیگر در مورد محکومیت رکسانا صابری، خبرگزاری رویتر به نقل از بیانیه دولت سوئیس گزارش کرده که این موضوع در ملاقات شب گذشته محمود احمدی نژاد با هانس رودولف مرتز، رئیس جمهوری کشور سوئیس، به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران مطرح شده است.

منابع ایرانی این خبر را تایید نکرده اند اما خبرگزاری ایرنا در مورد این ملاقات گزارش کرده که آقای احمدی نژاد در این ملاقات، ضمن انتقاد از "ربوده شدن پنج دیپلمات ایرانی در عراق" خواستار آزادی هر چه زودتر آنان شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.