تقاضای جسی جکسون برای سفر به ایران

جسی جکسون

جسی جکسون، سیاستمدار سابق و فعال حقوق مدنی آمریکا، می گوید جهت تلاش برای به دست آوردن آزادی رکسانا صابری قصد سفر به ایران را دارد.

همزمان یک روزنامه آلمانی گزارش می دهد که شیرین عبادی وکالت خانم صابری را به عهده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای جکسون روز چهارشنبه در سفری به مالزی گفت: "ما امروز درخواست ویزا کردیم و امیدواریم اجازه سفر به ما داده شود، و اگر چنین شود می خواهیم خواهشی انساندوستانه داشته باشیم، خواهشی اخلاقی برای جلب آزادی این خبرنگار."

رکسانا صابری خبرنگار ایرانی الاصل متولد آمریکا که شش سال قبل به عنوان خبرنگار به ایران رفت روز شنبه از سوی دادگاهی در ایران به جاسوسی برای آمریکا محکوم شد و هشت سال حبس گرفت.

آقای جکسون گفت تاریخ ماموریت او هنوز مشخص نیست، ماموریتی که به گفته او درخواست های باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و هیلاری کلینتون وزیر خارجه این کشور را تکمیل می کند.

وی از دولت مالزی که کشوری اسلامی است خواست از کلیه تماس های خود با ایران در این زمینه استفاده کند و افزود: "من امیدوارم که رهبران ایران درخواست ما برای نشان دادن ترحم را بپذیرند و اجازه آزادی اش را بدهند."

جسی جکسون که در گذشته در مذاکرات گروگان های آمریکایی شرکت داشته است برای سخنرانی در یک کنفرانس صلح در مالزی به سر می برد و ظاهرا از سفارت ایران در کوالالامپور درخواست ویزا کرده است.

وکالت تازه برای صابری

روز چهارشنبه همچنین گزارش شد که شیرین عبادی فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل گفته است که دفاع از رکسانا صابری را به عهده خواهد گرفت.

وی به روزنامه پرتیراژ "بیلد" آلمان گفت: "محاکمه علیه خانم صابری غیرمنصفانه و با قانون اساسی ما ناهمخوان بود. به درخواست خانواده صابری، من اکنون این پرونده را در دست گرفته ام و به حکم دادگاه اعتراض خواهم کرد."

خانم عبادی روز سه شنبه در آلمان "جایزه حیثیت انسانی" را از هورست کوهلر رئیس جمهور آلمان دریافت کرد.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، روز سه شنبه اظهار امیدواری کرده بود که رای دادگاه بدوی در مورد رکسانا صابری در دادگاه عالی تر مورد تجدید نظر قرار گیرد.

آقای جمشیدی گفت که خانم صابری به حکم دادگاه اولیه اعتراض کرده است.

رکسانا صابری بهمن ماه سال گذشته در تهران بازداشت و بعدا به زندان اوین منتقل شد.

مدتی بعد، مقامات قضایی ایران اعلام کردند که مجوز خبرنگاری خانم صابری از یک سال قبل از بازداشت تمدید نشده بود و او بدون مجوز و به شکلی غیرقانونی به فعالیت خبری خود برای رسانه های غربی ادامه می داده و به همین دلیل، مرتکب تخلف شده است.

اتهام جاسوسی بعدا علیه رکسانا صابری مطرح و پرونده او برای رسیدگی به یکی از شعب دادگاه انقلاب تهران ارسال شد.

مقام های آمریکایی اتهامات علیه خانم صابری را بی پایه خوانده اند و خواستار آزادی او شده اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست