مخالفت با الحاق سازمان حج به گردشگری

آیت الله خامنه ای
توضیح تصویر،

آیت الله خامنه ای با الحاق سازمان حج و زیارت به سازمان میراث فرهنگی مخالفت کرد

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران با تصمیم دولت محمود احمدی نژاد برای الحاق سازمان حج و زیارت به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مخالفت کرد.

آقای خامنه ای در نامه ای به محمد محمدی ری شهری نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی نوشته است: "در باره جابجایی سازمان حج و زیارت به جناب آقای رئیس جمهور موکد تذکر داده شد که الحاق این سازمان به مجموعه گردشگری شایسته نیست، مقرر گشت وضعیت به شیوه سابق باقی بماند."

در این نامه از آقای ری شهری خواسته شده است که برنامه های خود را طبق روال سابق ادامه دهد.

شورای عالی اداری ایران که رئیس آن آقای احمدی نژاد است، ده روز پیش "سازمان حج و زیارت" را از وزارت ارشاد جدا کرد و مسئولیت آن را به "سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری" سپرد.

بعد از تصمیم شورای عالی اداری، آقای اسفندیار رحیم مشایی که به عنوان معاون رئیس جمهوری ایران، ریاست سازمان میراث فرهنگی را به عهده دارد، بلافاصله رئیس سازمان حج و زیارت را تغییر داد که این اقدام او با واکنش نماینده آیت الله علی خامنه ای در امور حج مواجه شد.

محمد محمدی ری شهری، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی با این تصمیم مخالفت کرد و گفت: "از آنجا که موضوع حج و زیارت از شئون ولی فقیه است و بر اساس اطلاع واصله الحاق سازمان حج به میراث فرهنگی بدون اخذ نظر از مقام معظم رهبری انجام شده و حکم انتصاب سرپرست جدید نیز بدون هماهنگی با اینجانب صادر شده، این اقدام مبنای قانونی ندارد".

بعد از اعلام نظر آیت الله خامنه ای نسبت به تصمیم دولت، غلامحسین الهام سخنگوی دولت گفت که الحاق سازمان حج و زیارت به سازمان میراث فرهنگی منوط به این بوده که رهبری با آن موافق باشند اما پس از اطلاع نظر وی، اجرایی شدن مصوبه ملغی شد.

آقای الهام همچنین گفت:"دولت تصمیماتی را که خلاف نظر ایشان (آیت الله خامنه ای) باشد مشروع نمی داند."

بعد از ابلاغ مصوبه الحاق سازمان حج و زیارت از سوی شورای عالی اداری، برخی مراجع تقلید شیعه در قم نسبت به آن اعتراض کرده بودند.

کارشناسان می گویند که این تصمیم و مخالفت صریح آیت الله خامنه ای با آن می تواند بر تردید تشکل های روحانی جناح اصولگرا در حمایت از محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری موثر باشد.

آیت الله حسین نوری همدانی روز سه شنبه ۸ اردیبهشت (۲۸ آوریل) در قم، به الحاق "سازمان حج و زیارت" به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعتراض کرد و گفت این دو سازمان باید از هم جدا باشند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی هم یک روز قبل، واگذاری سازمان حج و زیارت را به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، حرکتی "شتابزده و نسنجیده" خواند و پیشنهاد کرد وزارتخانه ای برای رسیدگی به امور مربوط به حج و اوقاف تشکیل شود.

هر دوی این مراجع تلویحا دلیل مخالفت خود را، پیشینه آقای رحیم مشایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران اعلام کردند.

پائیز سال گذشته، حضور تعدادی زن دف نواز با لباس کردی که نسخه ای از قرآن را همراهی می کردند، در مراسمی به میزبانی سازمان میراث فرهنگی، اعتراض شدید مراجع تقلید قم را برانگیخت و یکی از آنها تلویحا گفت آقای رحیم مشائی باید از سمت خود کنار گذاشته شود.

در تابستان سال ۱۳۷۸ نیز اظهارات آقای مشایی در مورد "دوستی با مردم اسرائیل" اعتراضاتی شدید میان نمایندگان مجلس و مراجع تقلید شیعه در قم برانگیخت.

آقای احمدی نژاد در اوج این اعتراضات، با حمایت از سخن معاون خود گفت: "حرف رحیم مشائی، حرف دولت است"، اما درست یک روز بعد، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی سخنان آقای رحیم مشائی را نادرست خواند.