به روز شده:  10:28 گرينويچ - 10 مه 2009 - 20 اردیبهشت 1388

دادگاه تجدیدنظر رکسانا صابری برگزار شد

رکسانا صابری در بهمن ماه سال گذشته بازداشت شد و ابتدا اتهام او خرید مشروبات الکلی عنوان شده بود

جلسه رسیدگی به درخواست تجدیدنظر علیه حکم رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی-آمریکایی که به جاسوسی متهم شده بود برگزار شد.

جان لاین خبرنگار سرویس جهانی بی بی سی در تهران گفت عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع رکسانا صابری پس از برگزاری جلسه دادگاه از شرایط دادگاه ابراز رضایت کرد.

هرچند پیشتر آقای خرمشاهی صدور حکم در این جلسه را محتمل دانسته بود، اما اکنون به نظر می رسد حکم در طی روزهای آینده صادر شود.

گفتگو با عبدالصمد خرمشاهی وکیل مدافع رکسانا صابری

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آقای خرمشاهی همچنین پیش بینی کرد که حکم صادر شده، کاهش یابد.

خبرگزاری فرانسه خانم صابری را در هنگام ورود به دادگاه "لاغر و رنگ پریده" توصیف کرد و در خبری کوتاه نوشت او در حالی که چادر سیاه بر سر و دمپایی سفید رنگی به پا داشت، در میان ماموران انتظامی به دادگاه آورده شد.

خبرگزاری رویترز نیز این خبرنگار 32 ساله را "لاغر و خسته" توصیف کرد و نوشت او درباره برگزاری جلسه تجدیدنظر مطمئن نبود.

در طی یک ماه اخیر از قول خانواده رکسانا صابری اخباری درباره اعتصاب غذا از سوی این خبرنگار (در اعتراض به زندانی شدن) نیز منتشر شد اما دولت ایران این اخبار را "کذب" دانست.

خبرگزاری رویترز همچنین خبر داد که از ورود رضا صابری، پدر این خبرنگار به جلسه دادگاه ممانعت شده است.

رکسانا صابری در روز 18 آوریل سال جاری به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم شده بود اما این حکم بازتابی گسترده در سطح بین المللی داشت و همزمانی آن با تلاش های آمریکا جهت برقراری ارتباط دیپلماتیک با ایران، بر اهمیت این پرونده افزود.

آمریکا و ژاپن، در کنار چند نهاد بین المللی از جمله سازمان گزارشگران بدون مرز درخواست آزادی این خبرنگار را مطرح کردند اما مقام های ایران این درخواست ها را دخالت در حوزه اختیارات و استقلال قوه قضائیه ایران قلمداد کردند.

با این وجود رئیس قوه قضائیه ایران خواستار "بررسی دقیق، سریع و عادلانه" این پرونده شد و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم در نامه ای به دادستان تهران خواهان رعایت عدالت برای رکسانا صابری گردید.

این خبرنگار که سابقه خبررسانی برای شبکه های NPR و فاکس نیوز آمریکا و بی بی سی را در ایران داشت، در شش سال گذشته در ایران ساکن بوده، اما به گفته مقام های دولت ایران اعتبار مجوز خبرنگاری او به پایان رسیده بود و او متهم بود که مدتی بدون در اختیار داشتن مجوز فعالیت خبرنگاری به این حرفه اشتغال داشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.