حمایت دفتر تحکیم وحدت از مهدی کروبی

مهدی کروبی
Image caption به گفته دفتر تحکیم وحدت تنها مهدی کروبی پاسخ نامه مطالبات انها را داد

اتحادیه انجمن های اسلامی سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت) با صدور بیانیه ای اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری دهم، "ضمن احترام به میرحسین موسوی"، اولویت با مهدی کروبی است".

حمایت دفتر تحکیم وحدت از مهدی کروبی از آن جهت بااهمیت است که این تشکل دانشجویی در چند انتخابات گذشته، از شخص یا فهرستی حمایت نمی کرد و به نوعی از تحریم کنندگان انتخابات به شمار می رفت. بهاره هدایت، از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، به بی بی سی فارسی گفت در نشست سراسری این تشکل در روزهای ۲۴ و۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ تصمیم گرفته شد مطالبات این تشکل در قالب نامه ای برای هر دو نامزد نزدیک به اصلاح طلبان، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، فرستاده شده و بر اساس پاسخ آنها تصمیم گیری شود، اما به گفته خانم هدایت تنها آقای کروبی پاسخ نامه این تشکل را داده است.

دفتر تحکیم وحدت اعلام کرده در دور اول انتخابات، آنچه اولویت دارد حضور گسترده طرفداران هر دو کاندیدای نزدیک به جریان اصلاح طلبی و جلوگیری از پیروزی محمود احمدی نژاد در دور اول است. به همین دلیل این تشکل تصمیم گرفته است در دور اول انتخابات بدون توجه به شانس رای آوری دو کاندیدای اصلاح طلب، از کاندیدایی حمایت کند که دیدگاه هایش به مطالبات این تشکل دانشجویی نزدیکتر است. البته در بخشی از این بیانیه آمده است: "از نظر ما هیچ یک از کاندیداهای حاضر درصحنه، نمایندگان ایده آل افکار عمومی نبوده و تنها برخی از آنها را می توان کاندیدایی برای گذار از شرایط اضطراری و ایجاد تغییرات حداقلی دانست." دفتر تحکیم وحدت در ادامه این بیانیه نسبت به سلامت انتخابات ابراز نگرانی کرده و از همه کاندیداها و هواداران آنها خواسته است "برنامه ای جدی برای صیانت آرای مردم داشته باشند و در صورت بروز تقلب اکتفا به شکایت به خدا نکرده و دست به اعتراضات عملی بزنند." در این بیانیه از فعالان دانشجویی نیز خواسته شده که به صورت نیروهای داوطلب به همکاری با "کمیته صیانت از آرا" بپردازند. در پایان بیانیه دفتر تحکیم وحدت آمده است: "با استقبال از پاسخ آقای کروبی به نامه ارسالی به کاندیداها، ضمن احترام به آقای میرحسین موسوی اعلام می داریم از نظر ما برنامه ها و تیم اجرایی ایشان به مطالبات دفتر تحکیم وحدت نزدیک تر بوده و در این مرحله از انتخابات اولویت با آقای مهدی کروبی است." پیش از این سازمان ادوار تحکیم وحدت نیز از نامزدی مهدی کروبی حمایت کرده بود.

البته خانم هدایت به بی بی سی فارسی گفت ترجیح دفتر تحکیم وحدت بر این است که همه انجمن های عضو طبق مصوبه عمومی عمل کنند، اما این اجازه به بعضی از انجمن ها داده شده که بر اساس نظری غیر از نظر مصوب عمل کنند، به شرط آن که در راستای جلوگیری از انتخاب مجدد آقای احمدی نژاد باشد.