کروبی: کرباسچی معاون اول من خواهد بود

کروبی و کرباسچی

مهدی کروبی گفته است در صورت پیروزی در انتخابات، غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران را به عنوان معاون اول خود انتخاب می کند.

این نخستین باری است که یکی از نامزدهای انتخابات ایران، معاون اول مورد نظر خود را معرفی می کند.

آقای کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران است، اما با اینکه حزبش از میرحسین موسوی حمایت می کند، خود طرفدار آقای کروبی است.

آقای کرباسچی چند سال استاندار اصفهان و سپس شهردار پایتخت بود.

پس از پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۶، دستگاه قضایی ایران علیه آقای کرباسچی پرونده ای تشکیل داد و او را به اتهام تخلف مالی محاکمه کرد.

آقای کرباسچی در دادگاهی جنجالی که مشروح جلسات آن از تلویزیون ایران پخش می شد، عمدتا به جرم در نظر گرفتن تخفیف در فروش زمین به مدیران شهرداری محکوم و برای مدتی به زندان رفت.

او پس از گذراندن بخشی از دوران محکومیت خود، با "عفو" رهبر ایران از زندان آزاد شد و پس از آن سمت دولتی یا عمومی نداشته است.

موسوی برنامه اقتصادی خود را اعلام کرد

میرحسین موسوی، یکی از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، برنامه اقتصادی خود را منتشر کرده است.

این برنامه بیشتر به مشکلات بنیادی اقتصاد ایران می پردازد ولی گاه وارد هم جزئیات می شود. از نظر آقای موسوی، بخشی از مشکلات قتصادی ایران به قوه مجریه بر می گردد برای همین در همان ابتدا فهرستی از کاستی قوه مجریه را ارائه می کند که در آن "قانون گریزی"، "شفافیت ناکافی"، "بی انضباطی مالی"، "تمرکز بیش از اندازه" و "کمبود کارایی" از جمله مهمترین های آن است.

آقای موسوی اصلاح این بخش ها را اولویت خود می داند و با انتقاد از برخی روش های دولت فعلی در بخش های مختلف اقتصادی، به اهمیت بخش خصوصی می پردازد و در آن نحوه مشارکت بخش خصوصی را در اداره اقتصاد توضیح می دهد.

از نکات مهم این برنامه، بخش ویژه مربوط به نفت است که در آن شرح داده شده که چگونه می توان از این مزیت برای تحرک اقتصادی بهره جست.

آقای موسوی بر گسترش فناوری اطلاعات با تاکید بر توسعه اینترنت تاکید دارد و به خلاف روش فعلی، معتقد است که باید استفاده از اینترنت پرسرعت برای کلیه کاربران فراهم شود.

اصلاح الگوی مصرف انرژی بخشی از برنامه اقتصادی آقای موسوی است زیرا به عقیده آقای موسوی، در حال حاضر ایران سه برابر متوسط جهانی انرژی مصرف می کند و برای اصلاح الگوی مصرف انرژی باید یک برنامه چند ساله به اجرا گذاشت.

کاستن از نرخ تورم که هم اکنون بیشتر از ۲۵ درصد است، از جمله اهداف این برنامه اقتصادی است که به عقیده تیم اقتصادی آقای موسوی، در طول چهار سال گذشته باعث شده تا مردم یک چهارم قدرت خرید خود را از دست بدهند.

فضای انتخاباتی در دانشگاه تهران 'داغ نیست'

رئیس دانشگاه تهران می گوید که هنوز فضای انتخاباتی در این دانشگاه داغ نشده است.

فرهاد رهبر به خبرگزاری مهر گفته است که دانشگاه تهران به دانشجویان و تشکل های سیاسی اجازه می دهد که از نامزدها و نمایندگان آنها برای سخنرانی و پرسش و پاسخ دعوت کنند.

اما به گفته او: "تنور انتخاباتی هنوز در دانشگاه داغ نیست و شور و حرارتی که باید در دانشگاه حاکم باشد، دیده نمی شود".

رهبر گفته است که برگزاری میتینگ حزبی در دانشگاه ممنوع است و دانشجویان نباید "پیاده نظام احزاب" باشند.

ابطحی: صدا و سیما و دولت در اختیار احمدی نژاد است

یکی از مشاوران مهدی کروبی، محمود احمدی نژاد را متهم کرده است که با استفاده از امکانات عمومی برای خود تبلیغ می کند.

محمدعلی ابطحی گفته است: "آقای احمدی نژاد به دلیل آرای شکننده خود نسبت به دور قبل، ملاحظات را کنار گذاشته و برای کسب رای از امکانات دولتی استفاده می کند".

او می گوید که آقای احمدی نژاد برای نخستین بار در طول تاریخ جمهوری اسلامی در یک انتخابات دو مرحله ای به ریاست جمهوری رسید و اکنون پس از چهار سال، آرای او از دور گذشته نیز "شکننده تر" است.

آقای ابطحی گفت: "صدا و سیما و تمام امکانات دولتی بدون ملاحظه در خدمت رئیس جمهوری قرار گرفته است".

این در حالی است که هواداران آقای احمدی نژاد هم از صدا و سیما گلایه دارند که در بعضی برنامه های خود دولت را "تخریب" می کند.

سازندگان فیلم های تبلیغاتی نامزدها چه کسانی هستند؟

گفته می شود مجید مجیدی، جواد شمقدری، بهروز افخمی و محمدعلی فارسی ساخت فیلم های مستند تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران را به عهده دارند.

به نوشته ابوالفضل فاتح، مسئول کمیته رسانه و تبلیغات انتخاباتی میرحسین موسوی، مستندهای تبلیغاتی آقای موسوی را مجید مجیدی می سازد.

جواد شمقدری برای دومین بار کارگردانی فیلم های مربوط به محمود احمدی نژاد را به عهده گرفته است.

ستاد مهدی کروبی ساخت فیلم های تبلیغاتی او را به بهروز افخمی سپرده که در دوره گذشته نیز فیلم های آقای کروبی را ساخته بود.

محسن رضایی هم کارگردانی فیلم های تبلیغاتی خود را به عهده محمدعلی فارسی، مستند ساز گذاشته است.

پخش فیلم های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات از تلویزیون ایران، از روز جمعه ۸ خرداد آغاز می شود و نخستین فیلم به محمود احمدی نژاد اختصاص دارد.