مرور روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه 6 خرداد

تیترهای اول

"مشکل مسکن بدون همکاری دولت و ملت حل نمی شود" تیتر اول روزنامه ابرار است که آن را به نقل از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، آورده و روزنامه ایران از قول او جمله "حتی یک سند برای ویژه خواران امضا نمی کنم" را برگزیده است.

رسالت در تیتر اصلی خود از قول آیت الله مهدوی کنی نوشته "احمدی‌نژاد بهترین فرد برای ریاست جمهوری است"، صدای عدالت عنوان اصلی خود را به سخن محسن رضائی اختصاص داده که گفته " صندلی ریاست ‌جمهوری، توهم مدیریت جهان را ایجاد کرده است"، سرمایه از قول منقدان رییس جمهوری نوشته اند "ظرفیت مترادف تولید نیست" و مردم سالاری هم از قول میرحسین موسوی نوشته "نباید بین نسل جدید و اندیشه های نو دیوار کشید."

کیهان در عنوان گزارش اصلی خود "فریب انتخاباتى در پوشش صیانت از آرا" به کسانی که پیشنهاد مراقبت از آرا را داده اند حمله برده و "راه اندازی کاروان‌ تبلیغاتی ممنوع است" تیتر اصلی جام جم است.

روزنامه جمهوری اسلامی از زبان سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، نوشته "ارتش اسرائیل را در صورت حمله به لبنان نابود می کنیم"

گزیده مقالات

شک در سلامت انتخابات

کیهان در گزارش اصلی خود نوشته تشکیک در سلامت انتخابات همواره جزو پروژه های ثابت دشمنان نظام جمهوری اسلامی بوده است. در این سال ها حتی یک انتخابات را نمی توان به یاد آورد که جریان های بیرونی پس از برگزاری ، نظام را متهم به دخالت فراقانونی در آن نکرده و برای مخدوش جلوه دادن آن تلاش ننموده باشند. طی سال های گذشته اما اتفاق جدیدی رخ داد و آن هم این است که برخی از گروه های داخلی نیز به جمع اتهام زنندگان به نظام در مورد سلامت انتخابات اضافه شده اند. به نوشته گزارش اصلی کیهان، در واقع به لحاظ تاریخی، آغاز موج تشکیک درباره سلامت انتخابات با رویگردانی مردم از اصلاح طلبان و یقین آنها به اینکه دیگر قادر نخواهند بود در یک رقابت دموکراتیک و با اتکا به رای مردم وارد ساختار حاکمیت شوند، مقارن بوده است.

رسالت در سرمقاله خود نوشته مردم میدانداران اصلی انتخابات هستند. البته وقتی از مردم به عنوان «میداندار انتخابات» سخن می‌گوییم ذهن و فکر ما به سوی جمع محدودی از افراد و گروههای اجتماعی و طبقاتی با فلان تیپ و ظاهر و بهمان اندیشه و ذهنیت در پایتخت و دیگر شهرها نرود. قدری باید چشمها را بازتر کرد و با دیدی وسیعتر به فضای فکری و روحی جامعه نگریست، همه مردم را باید دید!

نویسنده سرمقاله رسالت با انتقاد از منقدان دولت پرسیده پس تفاوت ما با نظامهای سیاسی غیردینی و رقابتهای انتخاباتی مبتنی بر شیوه‌های ماکیاولیستی که در مغرب زمین رایج است، در چیست؟ آیا رواست که یک انتخابات با این همه هزینه مواجه شود؟ مسابقه در تخریب، شایعه‌افکنی، ایهام آفرینی و مبهم‌گویی در برخی موضوعات و مسائل جاری کشور، که تامل در خصوص آنها تنها در حوزه‌‌های کارشناسی شایسته و بایسته است .

بشارت برای تغییر

آفتاب یزد در مقدمه سرمقاله خود نوشته کـسانی که اظهارات احمدی‌نژاد را در ماه‌های پایانی سال ۸۳ و سه ماهه اول سال ۸۴ تعقیب می‌کردند می‌دانند او و حامیانش در آن دوران، نه تاکید ویژه‌ای بر بعضی راهکارهای فعلی خود در موضوع هسته‌ای داشتند، ‌ ‌نه از هولوکاست سخن می گفتند، نه برای دختر واکس زن بولیویایی دلسوزی می کردند و نه از اینکه یک کودک در آمریکای لاتین، نام رئیس جمهور ایران را حفظ باشد احساس غرور می نمودند. اما اکنون چهار سال است که این مسائل به اغلب سخنرانی های رئیس جمهور و حامیان وی راه یافته است.

سردبیر آفتاب یزد بشارت داده دولت به سرعت مشغول حل بسیاری از مشکلات مزمن می باشد. قانون نظام هماهنگ که عدم اجرای آن از زمان تصویب تاکنون ‌موجب اعتراضاتی شده بود به سرعت درحال اجراست، بسیاری از مانع‌تراشی‌های سالیان گذشته در برابر پرداخت وام ازدواج به جوانان برطرف شده، در مورد احکام حقوقی فرهنگیان و مطالبات معوق آنها اقدامات پسندیده‌ای انجام شده ، تقاضای دانشجویان برای دریافت عیدی، مورد پذیرش قرار گرفته است و نهایتا رئیس‌جمهور در هفته‌های پایانی ریاست جمهوری خود، دستور داده است که لیست زندانیان بدهکار در اختیار او قرار گیرد تا در اولین جلسه هیئت دولت، تسهیلات مناسبی برای حل مشکل این افراد- که ۸۶ درصد زندانیان هستند- تصویب شود.

سرمقاله آفتاب یزد نتیجه گرفته همه اینها نشان می‌دهد احتمالا در دو ماه آینده، بسیاری از کارهای بر زمین مانده، سامان خواهد یافت و لذا کاندیدایی که مردم برای "تغییر" به او رای می‌دهند بلافاصله پس از تحویل گرفتن ریاست جمهوری از احمدی‌نژاد، می‌تواند با آسودگی خیال، بسیاری از وعده‌های خود را اجرا کند.

ادعاهای گوبلزی

کسری نوری در سرمقاله صدای عدالت ضمن اشاره به گوبلز، مسئول تبلیغات حکومت آلمان نازی، به تبلیغات و آمار نادرستی که توسط دولتمردان منتشر می شود اشاره کرده و نوشته تردیدی نیست که ساحت جناب احمدی‌نژاد از هر ادعای بی‌پایه‌ای مبرا است و اگر هم خطا و لغزشی در کار باشد احتمالا ناشی از اطلاعات نادرستی است که به ایشان داده می‌شود.

سردبیر صدای عدالت تاکید کرده باور اینکه مردم دنیا کار و زندگی‌شان را رها کرده‌اند و برای به هوا رفتن ماهواره امید شیرینی پخش کرده‌اند، از همان قسم ادعاهایی است که از درونش داعیه اداره جهان درمی‌آید، آن هم در شرایطی که در کار خودمان مانده‌ایم!

این روزنامه نگار اصلاح طلب در ادامه می نویسد، رئیس محترم جمهور که اتفاقا فارغ‌التحصیل مهندسی‌اند و احتمالا اهل حساب و کتاب، قطعا باید با وسواس بیشتری به برخی آمار و ارقام نظاره کنند. ایشان هرچند که خود اهل ساخت و ساز نبوده‌اند اما بحمدالله در کابینه‌شان هستند بزرگوارانی که دستی در بساز و بفروشی‌ و ساخت و ساز دارند و می‌توانند به ایشان بگویند مثلا ساخت یک آپارتمان چهار طبقه تک واحدی با مساحت هر واحد ۶۰ متر چقدر زمان می‌برد؟ یک‌سال؟ آخر بزرگوار چطور ممکن است این همه ساخت و ساز، کارخانه‌های تولید سیمان، مجتمع‌های تولید فولاد، پتروشیمی، افزایش تولید و رونق اقتصادی، فقط و فقط در طول چهار سال اتفاق افتاده باشد؟

بهبود اوضاع کشور

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته چهار سال از عمر دولت نهم می گذرد و زمان مناسبی فرا رسیده است تا افکار عمومی با تامل بر کارنامه دولت و عدم تحقق وعده هایی همچون "بهبود اوضاع معیشتی و رنگین ساختن سفره های مردم" به استمرار و یا اصلاح شرایط کنونی رای دهند. چه این دیدگاه و اینگونه استدلال های نخ نما شده نشان می دهد که اگر برای یک دوره دیگر هم هدایت قوه مجریه را به دست گیرند، باز هم گشایشی بر تنگناهای کنونی ایجاد نخواهد شد. به نوشته یوحنا نجدی در این مقاله با گسترش راه های اطلاع رسانی همچون اینترنت و فضای مجازی و همچنین تجربه سال های عصر اصلاحات و اصولگرایی، اینک رای دهندگان و بویژه طبقه متوسط شهرنشین به سادگی و توده وار در پای صندوق های رای حاضر نخواهد شد و برای کنش سیاسی خود، به دلایل عقلانی و واقع بینانه ای نیازمند است. از این رو، استدلال هایی که این روزها از اردوگاه اصولگرایان به گوش می رسد و دوره دیگری را برای تحقق اهداف زمین مانده خود طلب می کنند، نه تنها دعوتی برای حضور مردم در پای صندوق های رای نیست بلکه از شور سیاسی و نشاط انتخاباتی خواهد کاست.

سهام و اوراق مشارکت نفت

کیهان خبر داده جزئیات نحوه مشارکت مردم در پروژه های نفت و گاز و درخواست برای انتشار ۳/۱۲میلیارد دلار اوراق مشارکت ارزی و ریالی به منظور سهیم کردن مردم در تامین مالی توسعه فازهای پارس جنوبی اعلام شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به این که سهیم شدن ایرانیان سراسر دنیا در نفت و گاز، جسارت دولت نهم است و تاکنون هیچ دولتی شجاعت این اقدام را نداشته، افزود: اولویت وزارت نفت برای استفاده از منابع مالی جمع آوری شده از انتشار این میزان اوراق مشارکت، توسعه فازهای پارس جنوبی است. به نوشته اعتمادملی جمعی از اقتصاددانان و مدیران عالی‌رتبه اقتصادی بعد از تحقیق اعلام کرده‌اند درآمد حاصل از نفت و گاز صادراتی صرفا جهت توسعه زیرساخت‌ها و هزینه‌های عمومی کشور در نظر گرفته می‌شود و نفت و گاز مصرف داخلی تحت کنترل و نظارت یک شرکت عمومی که تمامی افراد بالای ۱۸ سال سهامدار آن می‌باشند، اداره می‌گردد. درآمد حاصل از این واگذاری به صورت ماهانه یا هر سه ماه یک بار به افراد ذی نفع پرداخت می‌گردد. به گزارش خبرنگار اعتماد ملی کارشناسان و مدیران ستاد مهدی کروبی معتقدند بر مبنای قیمت فعلی نفت ایران به صورت تقریبی می‌توان هر ماه به هر ایرانی بالای ۱۸ سال به عنوان سهامدار مبلغی معادل هفتاد هزار تومان پرداخت کرد. این رقم تقریبی بر مبنای قیمت کنونی نفت ایران محاسبه شده است.

پتروشیمی غیرنفتی؟

مجتبی خسروتاج در سرمقاله سرمایه با عنوان "پتروشیمی غیرنفتی نیست" نوشته محمود احمدی نژاد در اولین برنامه تبلیغاتی خود در صداوسیما رشد صادرات را در دولت نهم سه برابر اعلام کرد این در حالی است که براساس آمارگمرک ایران، صادرات غیرنفتی با احتساب محصولات پتروشیمی و بدون میعانات گازی در چهار سال اخیر تا ۱/۱۸ میلیارد دلار بوده است که نشان می دهد رشد صادرات در دولت نهم ۷/۱۷ تا ۸/۲۳ درصد بوده است که بخش عمده ای از این رشد صادرات نیز ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی است. این کارشناس اقتصادی نوشته با توجه به وضعیت صادرات سایر کالاهای غیرنفتی همچون فرش و صنایع دستی، منسوجات، فلزات و مصنوعات فلزی که مرتباً روند نزولی داشته اند و تحول چندانی در صادرات غیرنفتی سایر محصولات مشاهده نشده است و معلوم نیست گزارش سه برابر شدن صادرات غیرنفتی براساس کدام صادرات و تجزیه و تحلیلی منتشر شده است. صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته احمدی‌نژاد همچنان به سئوالات پاسخ‌های پوپولیستی می دهد و می‌کوشد به جای دفاع منطقی و اصولی از کارنامه خویش، منتقدانش را به عنوان کارشکن در سطح جامعه معرفی کند و مانند همیشه باز سخن از افشاگری به میان آورده و خطاب به مخالف خود آن‌ها را به افشاگری تهدید می‌کند. در حال حاضر آقایان موسوی، کروبی و رضایی سه نامزدی هستند که همگی علیه احمدی‌نژاد و سیاست‌های ناکارآمد وی موضع‌گیری کرده‌اند.

به نوشته این روزنامه، ‏مهندس موسوی وی را به ضدیت با برنامه‌ریزی، بی‌قانونی و بی‌توجهی به تولید ملی، کروبی او را به اتلاف منابع و ضدیت با بخش خصوصی و رضایی نیز وی را به ایجاد ناامنی اقتصادی و سوءمدیریت اقتصادی متهم می‌کنند. انگار وقایع تاریخی دوباره درحال تکرار شدن است. ‏اگر چهار سال پیش احمدی‌نژاد بی‌رحمانه دستاوردهای دولت‌های قبل را نادیده می‌گرفت و آنان را به کارشکنی و بی‌لیاقتی متهم می‌کرد، امسال ورق برگشته و سه نامزد دیگر دست به کار شده و سرسختانه سیاست‌ها و برنامه‌های او را نقد کرده و زیر سؤال می برند. آزادی رکسانا صابری

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به آزادی رکسانا صابری نوشته مسئولان قوه قضائیه برای این اقدام غیرمتعارف و غیرقابل قبول هرچه توجیهی بتراشند افکار عمومی بهیچوجه نمی تواند چنین تغییر ناگهانی در تصمیم دادگاه را امری طبیعی تلقی کند. علاوه بر این علت سرعت عمل دادگاه آنهم بلافاصله بعد از توصیه هائی که از خارج قوه قضائیه شد سئوال دیگری است که جواب منطقی ندارد

به نوشته سرمقاله این روزنامه، این واقعیت قابل درک است که در یک نظام حکومتی گاهی تصمیماتی براساس مصالح حکومت و منافع کشور گرفته می شود که آزاد ساختن زندانیان نیز می تواند یکی از آن تصمیمات باشد لکن این موضوع نیز از نظر قانونی راهکار روشنی دارد که اگر به آن عمل شود در آنصورت ایراد و اعتراضی وجود نخواهد داشت . متاسفانه در ماجرای رکسانا صابری به این راهکار قانونی نیز توجهی نشده و همانگونه که تاکید کردیم هیچ امتیازی نیز در قبال این اقدام به دست نیامده است .