حوادث ایران در روزنامه های بریتانیا

روزنامه آبزرور چاپ لندن در صفحه اول شماره یکشنبه 14 ژوئن (24 خرداد) تیتر زده است که در ایران بر سر انتخابات "دزدیده شده" شورش شده است.

این روزنامه در خبر اول خود، با چاپ تصویری از یکی از معترضین در خیابانهای تهران نوشته پلیس ضد شورش شب گذشته به مقابله با هزاران نفر پرداخت که شعار مرگ بر دیکتاتور سر می دادند.

روزنامه آبزرور در تحلیل جداگانه ای نوشته است که فارغ از این که در انتخابات روز جمعه تقلب شده باشد یا نه، نتیجه عملی آن این است که هر چند قدرت آقای احمدی نژاد بیشتر شده، اما این قدرت شکننده تر از گذشته شده است چون جریان انتخابات نشان داده که در ایران تکثر آرا وجود دارد و مردم خواستار گفتمان آزاد - بخصوص با دنیای خارج - هستند.

روزنامه ایندیپندنت یکشنبه نیز عنوان خبر صفحه اول خود را "ترور در تهران" انتخاب کرده است. این روزنامه در کنار تصویر برزگی از یک جوان معترض که با دستان خونین صورت خون آلود خود را در پارچه ای گرفته است نوشته "یک ضربه محکم به صورت، یک لگد در بیضه ها و زنده باد احمدی نژاد".

این روزنامه مقاله های متعددی در خصوص انتخابات و ناآرامیهای روز شنبه منتشر کرده و در تحلیلی نوشته است که انتخابات ایران به مفهوم واقعی کلمه، "آزاد و منصفانه" برگزار نشد، و از دست میر حسین موسوی، رقیب اصلی آقای احمدی نژاد، کار زیادی بر نمی آید.

رابرت فیسک، یکی از تحلیلگران روزنامه ایندیپندنت، در گزارش مفصلی از تهران نوشته است که چگونه شاهد حملات پلیس به تظاهر کنندگان بوده است. او نوشته که ماموران پلیس در موارد متعدد با باتوم به صورت جوانان بازداشت شده می زدند، سپس در ناحیه بیضتین به آنها لگد می زدند.

روزنامه ساندی تایمز هم خبر اصلی صفحه اول خود را به ایران اختصاص داده است. این روزنامه با تیتر "انفجار ایران بعد از رای گیری" نوشته است که نتیجه اعلام شده نتیجه واقعی آرا مردم نبوده است.

ساندی تایمز می نویسد یک نظر سنجی از 5000 نفر که پیش از انتخابات توسط دفتر آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، انجام شده بود و نتایج آن به دست آن روزنامه رسیده، حکایت از آن دارد که میزان رای میر حسین موسوی در سراسر ایران بالای 58% بوده است.

این در حالی است که آرا آقای موسوی در انتخابات توسط وزارت کشور ایران زیر 34% اعلام شد.

روزنامه ساندی تایمز به نقل از افرادی که در اعتراضات روز گذشته شرکت داشته اند نوشته است که مردم برای مطالبه آرا "سرقت شده" خود به خیابانها رفته بودند.

این روزنامه در مقاله ای دیگر می نویسد که حکومت ایران برای جلوگیری از به روی کار آمدن افرادی که به تعامل بیشتر با غرب معتقدند نتیجه انتخابات را تغییر داد.

مطالب مرتبط