هاشمی رفسنجانی خواستار فرصت پاسخگویی به احمدی نژاد شد

هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد
توضیح تصویر،

آقای احمدی نژاد در مناظره با آقای موسوی به اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری حمله کرد

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت ایران از رئیس سازمان صدا و سیما خواسته است فرصت پاسخگویی به اتهامات محمود احمدی نژاد علیه او و خانواده اش به او داده شود.

دفتر آقای هاشمی رفسنجانی روز پنجشنبه ۱۴ خرداد (۴ ژوئن) در نامه ای به عزت الله ضرغامی نوشته است: "در پی مناظره شب گذشته (۱۳ خرداد ۱۳۷۸) در شبکه سه سیما میان آقای محمود احمدی نژاد و آقای میرحسین موسوی و نسبت دادن دروغ ها و تهمت های مکرر به شخص آیت الله هاشمی رفسنجانی و فرزندان ایشان و ایجاد شبهه در فضای انتخاباتی توسط آقای احمدی نژاد که فرصت دفاع و پاسخگویی نیز وجود نداشت خواهشمند است قبل از پایان مهلت و در اسرع وقت فرصتی مناسب در همان شبکه جهت پاسخگویی و شفاف سازی در خصوص موارد کذب ادعا شده فراهم گردد".

آقای احمدی نژاد در مناظره ای بی سابقه با آقای موسوی گفته بود که آقای هاشمی رفسنجانی را "صحنه گردان اصلی" مخالفان دولت می داند.

او آقای هاشمی رفسنجانی را متهم کرد در اوایل کار دولت نهم به "پادشاه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس" پیغام داده است که این دولت به زودی سقوط خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت که "بی قانونی" و "قانون گریزی" را در ثروتمند شدن فرزندان کسانی چون آقای هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری می داند.

گفت و گوی هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد

در این حال، آقای هاشمی رفسنجانی و آقای احمدی نژاد در حاشیه مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی در تهران با یکدیگر گفت و گو کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، آقای هاشمی رفسنجانی پس از سخنرانی آیت الله خامنه ای در این مراسم، به سوی آقای احمدی نژاد رفته و برای چند لحظه با او صحبت کرده است.

از محتوای این گفت و گو گزارشی در دست نیست، اما افرادی چون علی لاریجانی، احمد جنتی، محمدرضا مهدوی کنی و محمد علی موحدی کرمانی در حاشیه آن حضور داشته اند.

ایرنا نوشته است که این گفت و گو "با خوش و بش مسئولان عالی رتبه نظام با یکدیگر" پایان یافت.

سخنان آیت الله خامنه ای

دقایقی پیش از این گفت و گو، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود در مراسم سالگرد آیت الله خمینی به نامزدهای انتخاباتی هشدار داده بود که مراقب باشند سخنانشان به دشمنی منتهی نشود.

او گفت: "انسان نمی پسندد که ببیند یک نامزدی در نطق تبلیغاتی، چه در تلویزیون و چه در غیر تلویزیون، برای اثبات خود متوسل به نفی دیگری بشود آن هم با یک استدلال های گوناگون. به نظر من این درست نیست".

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که با مناظره و گفت و گو و انتقاد مخالفتی ندارد، اما نامزدها باید سعی کنند این کارها "در چارچوب های درست شرعی و دینی" صورت گیرد.

او همچنین به طرفداران نامزدها هشدار داد که از ایجاد تنش خودداری کنند: "اگر دیدید کسی اصرار بر درگیری و اغتشاش دارد، بدانید یا خائن است یا بسیار غافل".