زنجیره انسانی ۲۵ کیلومتری حامیان موسوی در تهران

زنجیره سبز حامیان میرحسین موسوی در خیابان ولیعصر تهران
توضیح تصویر،

زنجیره سبز حامیان میرحسین موسوی در خیابان ولیعصر تهران

حامیان میرحسین موسوی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، روز دوشنبه زنجیره های انسانی در تهران و چندین شهر ایران تشکیل دادند.

در تهران این زنجیره انسانی در طول خیابان ۲۵ کلیومتری ولیعصر، طولانی ترین خیابان ایران، تشکیل شد. ابتدای این زنجیره میدان راه آهن در جنوب تهران و انتهای آن میدان تجریش در منطقه شمیرانات در شمال تهران بود. افرادی که در این زنجیره شرکت داشتند، با نمادهای سبز که رنگ ستاد تبلیغاتی آقای موسوی است، حمایت خود را از این نامزد نشان می دادند. این طرح به دعوت ستادهای حامی میرحسین موسوی، از جمله ستاد اصلی آقای موسوی، موج سوم حمایت از موسوی و خاتمی، ستادهای ۸۸ و کمیته دانشجویان حامی موسوی برگزار شده بود. یکی از سازماندگان این طرح به بی بی سی فارسی گفت طراحان پیش بینی کرده بودند که برای تشکیل این زنجیره انسانی حضور دست کم ۱۸ هزار نفر در طول خیابان ولیعصر لازم است، اما به گفته این حامی آقای موسوی، "در عمل چندین برابر این تعداد در خیابان ها حاضر شده بودند." گزارش ها از تهران حاکی از آن است که بسیاری از حامیان آقای موسوی سوار بر خودروهای خود در خیابان ولیعصر حاضر شده بودند و تردد ماشین ها در طول خیابان ولیعصر و بسیاری از خیابان های منتهی به این خیابان، کند و در مواردی عملا متوقف بوده است. همزمان با اجرای طرح زنجیره انسانی حامیان میرحسین موسوی، حامیان محمود حمدی نژاد در مصلای تهران تجمع کرده بودند و قرار بود آقای احمدی نژاد در جمع آنها سخنرانی کند.

توضیح تصویر،

بسیاری از حامیان آقای موسوی سوار بر خودروهای خود در خیابان ولیعصر حاضر شده بودند

خبرگزاری های نزدیک به آقای احمدی نژاد، تعداد شرکت کنندگان در این تجمع را از صد تا دویست هزار نفر گزارش کردند.

البته آقای احمدی نژاد در جمع حامیانش سخنرانی نکرد و سخنگوی او پشت تریبون اعلام کرد که آقای احمدی نژاد تا پشت در سالن آمده، اما به دلیل ازدحام بیش از حد جمعیت و بیمی که از آسیب رسیدن به حاضران داشته، از حضور در مصلی و سخنرانی منصرف شده است.

با توجه به فاصله نه چندان زیاد مصلی با خیابان ولیعصر (حدود دو کیلومتر) بعضی از ناظران از احتمال برخوردهای خشن میان طرفداران دو نامزد انتخابات هشدار داده بودند که تا این لحظه موردی از درگیری جدی در شهر تهران گزارش نشده است.

رسانه های خبری ایرانی و جهانی گزارش داده اند که طرفداران نامزدهای انتخاباتی، به ویژه حامیان محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی، در شب های گذشته و تا پاسی از شب گذشته در خیابان های تهران حضور گسترده داشته و به شعار دادن در حمایت از نامزد مورد نظر خود پرداخته اند.