به روز شده:  10:09 گرينويچ - شنبه 13 ژوئن 2009 - 23 خرداد 1388

نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران بر اساس اعلام وزارت کشور

وزارت کشور ایران نتایج نهایی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور را اعلام کرد.

صادق محصولی، وزیر کشور ایران روز شنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) گفت که مجموع آرای اخذ شده در این انتخابات ۳۹ میلیون و ۱۶۵ هزار و ۱۹۱ رأی بوده است که نشان می دهد ۸۵ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده اند.

به گفته آقای محصولی، محمود احمدی نژاد در این انتخابات ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۱۶ رای (۶۲.۶۳ در صد آرا) را کسب کرده و پیروز انتخابات شده است.

او آرای سایر نامزدها را به این شرح اعلام کرد: میرحسین موسوی ۱۳ میلیون ۲۱۶ هزار و ۴۱۱ رأی (۳۳.۷۵ در صد آرا)، محسن رضایی ۶۷۸ هزار و ۲۴۰ رأی (۱.۷۳ درصد آرا) و مهدی کروبی ۳۳۳ هزار و ۶۳۵ رأی (۰.۸۵ آرا).

میرحسین موسوی با صدور بیانیه ای نتایج اعلام شده را 'بهت آور' خواند و گفت تسلیم 'این صحنه آرایی خطرناک' نخواهد شد.

مهدی کروبی هم نتایج اعلام شده را 'مضحک و شگفت' خواند و گفت دولت بر آمده از این نتایج 'فاقد مشروعیت' است و قابل قبول نیست.

اما آیت الله خامنه ای با انتشار اطلاعیه ای از 'امانتداری' وزارت کشور و شورای نگهبان تشکر کرد.

(طول نوار افقی در جدول زیر نشان دهنده ۴۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کل واجدان شرایط است، نام نامزدها در این جدول بر اساس حروف الفبا آمده است)

 • محمود احمدی نژاد

  محمود احمدی نژاد

  24,527,516
  محسن رضایی

  محسن رضایی

  678,240
  مهدی کروبی

  مهدی کروبی

  333,635
  میرحسین موسوی

  میرحسین موسوی

  13,216,411

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.