عفو بین الملل: اظهارات رهبر ایران، چراغ سبز سرکوب

Image caption سازمان عفو بین الملل از رهبر ایران انتقاد کرد که نیروهای امنیتی را مسئول عواقب تظاهرات خیابانی ندانست

سازمان عفو بین الملل اظهارات آیت الله علی خامنه ای در نماز جمعه روز 19 ژوئن (29 خرداد) را نشانه آمادگی مقام های ایرانی برای سرکوب خشونت آمیز معترضان دانسته است.این تشکل بین المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه ای گفت چنین برخوردی، در صورتی که مردم به اعتراض ها ادامه دهند می تواند به مرگ تعداد زیادی منجر شود.

عفو بین الملل به نقل از حسیبه حاج شهراوی معاون برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در این سازمان، اظهارات رهبر ایران را "چراخ سبزی برای برخورد خشونت بار نیروهای امنیتی" با مردمی دانست که به گفته این نهاد تنها از حق خود برای تظاهرات و ابراز عقاید خود استفاده می کنند.

آیت الله خامنه ای در سخنرانی خود در نماز جمعه تهران خواستار پایان یافتن اعتراضات خیابانی در واکنش به نتیجه انتخابات شد و گفت رهبران سیاسی باید به تظاهرات و راهپیمایی های خیابانی خاتمه دهند و در غیر اینصورت "فرماندهان پشت صحنه" مسئول عواقب آن خواهند بود.

او افزود: "این نظر که راهپیمایی های خیابانی نوعی اهرم فشار بر مسئولان نظام است، تصوری اشتباه آمیز است."

آیت الله خامنه ای همچنین گفت که تمامی شخصیت های سیاسی باید به "جشن چند میلیونی" احترام بگذارند و هشدار داد که "اگر کسانی بخواهند راه دیگری انتخاب کنند، بنده بار دیگر با مردم صحبت خواهم کرد."

حسیبه حاج شهراوی در واکنش به اظهارات آیت الله خامنه ای گفت: "اینکه رئیس حکومتی مسئولیت تظاهراتی صلح آمیز را بجای ماموران امنیتی، متوجه تظاهر کنندگان بداند، سستی فاحش در خدمت است و مجوزی برای سوء استفاده [از قدرت] محسوب می شود."

سازمان عفو بین المللی با یادآوری اینکه ایران از امضاء کنندگان میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی است، در بیانیه خود آورده است که بر اساس این میثاق گردهم آیی صلح آمیز به صراحت به عنوان حق مردم اعلام شده است.

بیانیه سازمان عفو بین الملل یک روز پس از برگزاری گردهمایی تهران و دیگر شهرها به مناسبت یادبود کشته شدگان در ناآرامی های هفته اخیر صادر شد.

مطالب مرتبط