انتقاد لاریجانی از حمایت برخی اعضای شورای نگهبان از نامزد خاص

لاریجانی
Image caption به گفته آقای لاریجانی ای کاش برخی اعضای آن به نفع یک کاندیدای خاص وارد میدان نمی شدند

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران از این که تعدادی از اعضای شورای نگهبان از یک نامزد خاص در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده اند، ابراز ناخرسندی کرده است.

آقای لاریجانی در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران، گفته است:"اگر چه شورای نگهبان را افراد متدینی تشکیل می دهند اما کاش برخی اعضای آن به نفع یک کاندیدای خاص وارد میدان نمی شدند."

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و غلامحسین الهام عضو حقوقدان شورای نگهبان و وزیر دادگستری از جمله کسانی هستند که از محمود احمدی نژاد در انتخابات حمایت کرده اند.

در عین حال رئیس مجلس ایران اضافه کرده که شورای نگهبان باید از همه ظرفیت ها استفاده کند تا اعتماد مردم در رسیدگی به تخلفات جلب شود و "همه بدانند که اعضای شورای نگهبان افرادی متدین هستند که حاضر نیستند حقوق هیچ نامزدی ضایع شود."

این سخنان در حالی مطرح می شود که میرحسین موسوی نامزد معترض به نتایج انتخابات روز شنبه از حضور در جلسه شورای نگهبان امتناع کرد و در بیانیه ای نوشت: "از ما خواسته می شود که در این شرایط شکایت خود را از طریق شورای نگهبان پیگیری کنیم، حال آنکه این شورا در عملکرد خود چه قبل، چه حین و چه بعد از انتخابات عدم بی طرفی خود را به اثبات رسانده است."

رئیس مجلس ایران همچنین گفت که :"بخش عمده ای از مردم تصورشان در باره نتیجه انتخابات با نتیجه رسمی متفاوت است. باید به این تصور احترام گذاشت و حساب این جمعیت زیاد را با گروهی اغتشاش گر مخلوط نکرد."

آقای لاریجانی با اشاره به راهپیمایی های چندصد هزار نفره و پیگیری مطالبات در فضایی آرام، گفته است: "با فریاد کردن تقلب و غبار آلود کردن فضا و کشاندن مردم به خیابانها، خوب نمی توان موضوع را پیگیری کرد."

آقای لاریجانی بدون نام بردن از کسی گفته :"نباید به نام حقوق ملت قانون را زیر پا گذاشت البته باید به سخن مردم که در تظاهرات شرکت کرده اند هم گوش کرد."

محدودیت های رسانه در یک هفته گذشته باعث شده تا معترضان به نتیجه انتخابات نتوانند از طریق رسانه ها مسائل خود را مطرح کنند و برای همین برخی می گویند که علت روی آوردن آنها به رسانه های خارجی همین مسئله است.

آقای لاریجانی نیز عقیده دارد که باید "رادیو و تلویزیون ما در این خصوص شفاف عمل کند و یک طرفه نباشد تا دیگر نیازی به رسانه های خارجی نباشد."

آقای لاریجانی که سالها رئیس رادیو و تلویزیون دولتی بود، تاکید کرده:"مسئولان باید فضایی غیر از خیابانها را برای تجمع در اختیار معترضان قرار دهند و صدا و سیما فرصت را به منتقدان بدهد."

درگیری های خیابانی

این سخنان در شرایطی مطرح شده است که در روز شنبه خیابانهای تهران صحنه درگیری بین نیروهای امنیتی با تظاهر کنندگان بوده است.

شاهدان عینی در تهران می گویند پلیس ایران برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از باتوم، گاز اشک آور، دستگاه های آبفشان و تیراندازی استفاده کرده است.

یک خبرنگار بی بی سی گفت که در خلال درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران دولتی، مردی را که تیر خورده بود دیده است و شاهد تعدادی زخمی نیز بوده است.

میرحسین موسوی، نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری ایران روز شنبه در جمع هواداران خود حاضر شد و از آنها خواست تا در صورتی که توسط مقام های دولتی بازداشت شد، دست به اعتصاب سراسری بزنند.

آقای موسوی همزمان در بیانیه ای هم خطاب به مردم گفته "همواره در کنار شما خواهم ماند."

آقای موسوی در این بیانیه تاکید دارد که "هرگز اجازه نخواهم داد بر اثر عمل من جان کسی در معرض خطر قرار گیرد و در عین حال بر اعتقاد راسخ خویش مبنی بر باطل بودن انتخاباتی که گذشت و استیفای حقوق مردم پای می فشارم."

این واکنشی مستقیم به رهبر جمهوری اسلامی بود که یک روز پیشتر گفت مسئولیت هرگونه اعتراضی متوجه نامزدهایی است که نتیجه انتخابات را قبول ندارند.

آقای موسوی از مردم خواسته که حرکات اجتماعی خود را بر اساس آزادی های مصرح در قانون اساسی و اصل امتناع از خشونت پیگیری کنند.