نامه عبدالعلی بازرگان به آیت الله خامنه ای

عبدالعلی بازرگان، فرزند مهدی بازرگان، عضو نهضت آزادی و مفسر قرآن در نامه ای سرگشاده به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی نسبت به آنچه "تایید شتابزده صحت انتخابات" توسط آیت الله خامنه ای خوانده اعتراض کرده است.

آقای بازرگان شیوه برخورد با بحران های اخیر در ایران را به شدت محکوم کرده و خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته "جناب آقای خامنه ای اینک متاسفانه میان شما و بخش عظیمی از ملت فاصله ای عمیق افتاده که در صورت لجاجت و بی اعتنایی به حقوق مردم، می رود خدای ناکرده به جنگی داخلی و برادر کشی بدل شود. آثار چنین فتنه ای که تا ابد برپیشانی عاملان آن باقی می ماند نام نیکویی از شما باقی نمی گذارد."

"تجمع در برابر مجلس ربطی به آقای موسوی ندارد"

سایت کلمه، سایت نزدیک به میر حسین موسوی انتساب تجمع روز چهارشنبه در برابر مجلس ایران را به ستاد آقای موسوی تکذیب کرد. این سایت ضمن مستقل خواندن این تجمع نوشت این تجمع هیچ گونه ارتباطی به ستاد و شخص آقای موسوی ندارد.

"بیشتر تخلفات مال قبل از انتخابات است"

سازمان بازرسی کل ایران اعلام کرده، بیشتر تخلفات انتخاباتی مربوط به زمان قبل از رای گیری است. مصطفی پور محمدی، رییس سازمان بازرسی ایران با اعلام این خبر گفته، تذکرات لازم به دستگاههای متخلف داده شده است. این مقام بلند پایه سازمان بازرسی درباره جزییات این تخلفات توضیحی نداد اما گفت این تخلفات را برای مراجع قضایی خواهد فرستاد.

برخورد "عبرت آموز" با "اغتشاشگران خیابانی"

قوه قضاییه ایران از اختصاص یک دادگاه ویژه به پرونده کسانی که آنها را اغتشاشگران خیابانی خواند خبر داد. ابراهیم رییسی، معاون اول قوه قضاییه ضمن اعلام این خبر در یک گفتگوی تلویزیونی گفت" با دستگیر شدگان حوادث اخیر برخورد عبرت آموزی می شود".

بازداشت خبرنگار واشنگتن تایمز

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران اعلام کرد، خبرنگار یونانی الاصل روزنامه واشنگتن تایمز آمریکا بازداشت شده است. محسن مقدس زاده، مدیر کل رسانه های خارجی این وزارتخانه با اینکه خبر بازداشت این خبرنگار را تایید کرده، گفته از دلیل این بازداشت و اتهام او خبر ندارد.

مقامات ذیربط نام این خبرنگار را فاش نکردند اما این روزنامه در پایگاه اینترنتی خود نوشته، جان سالومون، معاون سردبیر واشنگتن تایمز گفته، احتمالا این خبرنگار لیسن آتاناسیادیس نام دارد که به صورت آزاد اخبار مربوط به انتخابات و خشونتها را در ایران پوشش داده و چند روز است ناپدید شده است.

به گفته آقای سالومون، وزارت خارجه یونان و سفیر این کشور در حال تلاش برای آزادی این خبرنگار آزاد یونانی الاصل هستند.

محسن رضایی آماده مناظره است

ستاد انتخاباتی محسن رضایی اعلام کرده، آقای رضایی، آماده مناظره تلویزیونی با مسوولان وزارت کشور است. یک عضو ستاد انتخاباتی آقای رضایی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته، مناظره مستقیم و زنده در رسانه ملی، بهترین راه رفع "شبهات" موجود است. این در حالیست که محسن رضایی اخیرا در یک گفتگوی تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی را به سانسور بیانیه تبریک خود متهم کرده بود.

منع حضور رسانه های "کمک کننده به اغتشاشگران" در نمایشگاه مطبوعات

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از عدم دعوت از رسانه های خارجی که"سیاه نمایی می کنند" برای حضور در نمایشگاه مطبوعات امسال خبر داد.

علیرضا ملکیان، معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد با اعلام این خبر در نشست خبری شانزدهمین دوره جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات، گفت" رسانه هایی که به منشور اخلاق رسانه ای توجه نداشتند و به اغتشاشگران کمک کردند در این نمایشگاه حضور نخواهند داشت."

اعمال فشار و محدودیت بر رسانه ها در ایران به ویژه در روزهای اخیر به شدت مورد اعتراض و انتقاد نهادهای داخلی و خارجی ایران قرار گرفته است.

یکصد و هشتاد روزنامه نگار ایران هم اخیرا با انتشار بیانیه ای با ابراز نگرانی از وضعیت کشور اعلام کرده اند که به دلیل محدودیت هایی که دولت ایجاد کرده، قادر به انجام وظیفه نیستند.

روزنامه نگاران ایرانی در بیانیه اعتراضی خود نوشته اند که دولت اعلام کرده "روزنامه ها باید قبل از چاپ به نظر ماموران دولتی برسد و بدون کنترل منتشر نشود."

درخواست دو وزیر سابق کشور از دبیر شورای نگهبان

علی اکبر محتشمی پور و عبدالواحد موسوی لاری، دو تن از ویزران سابق کشور ایران، در نامه ای به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان خواستار بازشماری آرا پس از تطبیق اسامی رای دهندگان با اطلاعات سازمان ثبت احوال شده اند.

در این نامه که سایت قلم نیوز نزدیک به میرحسین موسوی آن را منتشر کرده است، این دو وزیر سابق کشور ایران به آقای جنتی پیشنهاد داده اند که تمام برگ های مصرف شده در شعب اخذ رای در اختیار کمیته ای مورد اعتماد دست اندرکاران انتخابات و نامزدها قرار گیرد تا فهرست اسامی رای دهندگان با اطلاعات جمعیتی سازمان ثبت احوال تطبیق داده شود.

دو وزیر کشور سابق ایران در این نامه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را دارای "ابهام های متعدد در روند برگزاری انتخابات و شکایات فراوان ماهوی" توصیف کرده اند.

شورای نگهبان: بهتر است بگوییم هیچ گونه تخلفی صورت نگرفته است

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان به تلویزیون دولتی ایران گفته است: "پیگیری های اولیه این شورا نشان می دهد که تخلف عمده ای در برگزاری انتخابات صورت نگرفته و شاید بهتر است بگوییم هیچ گونه تخلفی صورت نگرفته است."

آقای کدخدایی گفت: اختلافی که داریم در ادعایی است که از سوی برخی از نامزدها مطرح شده و در حال پیگیری هستیم.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان، ممکن است در ثبت آمار اختلاف های آماری هم باشد که امروز - سه شنبه دوم تیر- همکاران شورای نگهبان به اداره آمار اعزام شده اند و این اداره هم برای روشن شدن این موضوع اعلام آمادگی کرده است.

شورای نگهبان اطلاعات آماری به محسن رضایی نداده است

امیدوار رضایی، برادر محسن رضایی از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران به خبرگزاری کار ایران گفته است که شورای نگهبان اطلاعات آماری لازم را به برادرش تحویل نداده است.

آقای رضایی گفته است اعتراض برادرش نسبت به آرای صندوق های 170 شهری است که بیش از آمار واجدان شرایط در آنجا رای داده شده است.

به گفته آقای رضایی، با اینکه شورای نگهبان این ایراد را در مورد فقط 50 شهر وارد دانسته است، برادرش پیشنهاد داده بود که حداقل 10درصد شش استان مورد نظر بازشماری شود.

او گفته است که برای بازشماری آرا، به اطلاعات اولیه آماری وزارت کشور و شورای نگهبان نیاز است.

آقای رضایی گفته در صورتی که این آمار ارائه شود، می توان مدعی شد که نظر محسن رضایی یکی از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، درست بوده یا نه اما هنوز شورای نگهبان این اطلاعات را در اختیار ستاد آقای رضایی قرار نداده است.

مجمع نمایندگان روحانی مجلس: ابطال انتخابات دهن کجی به ملت است

مجمع نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی، با انتشار بیانیه ای درباره رخدادهای پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، سخنرانی آیت الله علی خامنه ای، رهبر این کشور در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته تهران را "حکیمانه" خوانده و "زمزمه ابطال انتخابات را دهن کجی به ملت و بازی با سرنوشت ایران و سناریوی از پیش طراحی شده بیگانگان" توصیف کرده است.

این بیانیه از "علمای بزرگ اسلام و نخبگان حوزه و دانشگاه" خواسته است وظیفه دینی و تاریخی خود را در آنچه که "هدایتگری امت و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی" خوانده ایفا کنند.

سئوال 16 نماینده مجلس از وزیر کشور

16 نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای به صادق محصولی، وزیر کشور ایران در رابطه با نقش این وزارتخانه در "مدیریت بحران" و وقایع پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سئوالاتی مطرح کرده اند.

این پرسش ها درباره عوامل حمله به کوی دانشگاه تهران و مجتمع های سایر دانشگاه ها، علت عدم برخورد و معرفی این افراد به قوه قضائیه است.

در این نامه همچنین از آقای محصولی پرسیده شده است که چرا فقط برای نامزد پیروز اعلام شده در انتخابات، مجوز برگزاری مراسم صادر شد است.

به اعتقاد نمایندگان امضا کننده این نامه، صدور مجوز برای این مراسم "تا حدود زیادی موجب تحریک احساسات طرفداران سایر نامزدها" شده است.

در این نامه درباره شیوه اعلام نتایج انتخابات "که موجب بروز تنش و ناآرامی شد" و "بازداشت جمعی از فعالان اصلاح طلب که دارای نقش برجسته ای در کشور بودند" نیز از آقای محصولی سئوال شده است.

وزارت علوم مخالف لغو امتحان دانشگاه ها است

عباس صاحبقدم لطفی، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری گفته است که این وزارتخانه مخالف تغییر زمان یا لغو امتحان دانشگاه هاست.

او در گفتگو با خبرگزاری مهر از تعیین زمان برگزاری امتحانات لغو شده ترم جاری در برخی از دانشگاه ها خبر داده است.

به گفته معاون وزارت علوم، اگر دانشگاهی به دلایلی نتوانست امتحان برگزار کند، شورای دانشگاه باید این موضوع را مشخص کند.

در جریان رخداد های پس از اعلام نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و اعتراضات عمومی نسبت به آن، برخی از دانشگاه ها با توجه به جو عمومی مراکز آموزش عالی که متاثر از وضعیت بحرانی شهرها است، از تغییر برنامه های عادی خود از جمله تغییر در زمان برگزاری امتحانات پاین ترم خود خبر داده بودند.

مطالب مرتبط