به روز شده:  12:24 گرينويچ - پنج شنبه 25 ژوئن 2009 - 04 تیر 1388

میرحسین موسوی: حقایق را وارونه جلوه می دهند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

میرحسین موسوی رسانه های حکومتی ایران را به وارونه جلوه دادن واقعیت ها در مورد اعتراضات اخیر به نتیجه انتخابات متهم کرده و از هوادارانش خواست به اعتراض خود "در چارچوب قانون" و با "پرهیز از ایجاد تنش" ادامه دهند. وی همچنین عاملان "تقلب" در انتخابات را مسئول "ریختن خون مردم" دانسته است.

آقای موسوی روز پنجشنبه ۴ تیر (۲۵ ژوئن) با انتشار بیانیه ای خطاب به "مردم هوشیار و شریف ایران" نوشت: "در روزهای اخیر صدا و سیما، خبرگزاری های دولتی، برخی روزنامه های دولتی، سایت های اینترنتی وابسته به دولت و روزنامه کیهان بخش عمده ای از فضای خود را به وارونه جلوه دادن آنچه قبل، حین و پس از برگزاری دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران رخ داد، اختصاص داده اند".

رسانه های مورد اشاره آقای موسوی در روزهای اخیر مطالب متعددی منتشر کرده اند که در آنها آقای موسوی مسئول خشونت های روزهای اخیر معرفی شده است.

اما آقای موسوی می گوید: "در این انتخابات تقلبی بزرگ اتفاق افتاده و پس از آن، معترضان به این وضعیت به گونه ای غیر انسانی مورد هجوم قرار گرفته و کشته، زخمی یا بازداشت شده اند".

از عموم ملت شریف ایران متواضعانه درخواست می کنم با حفظ آرامش و پرهیز از ایجاد تنش، در دام بدخواهان که می کوشند این حرکت گسترده اجتماعی را شورش و اغتشاش و وابسته به بیگانه قلمداد کنند نیفتند و با زیرکی و هوشیاری که ویژگی ممتاز آنها است این توطئه را مهار نمایند. تداوم اعتراض در چارچوب قانون و با رعایت اصول و مبانی نشأت گرفته از انقلاب اسلامی راهبرد اصلی است که ضامن تداوم و دسترسی به اهداف شما است.

میرحسین موسوی

او نوشته است که اگر با حمله کنندگان به کوی دانشگاه تهران در روز ۱۸ تیر ۱۳۷۸ برخورد می شد، اکنون شاهد "تکرار آن فجایع" نبودیم.

آقای موسوی در بیانیه شماره ۸ خود نوشته است: "همان ها (عاملان حمله به کوی دانشگاه) هستند که هنوز به اتکای امکاناتی که متعلق به عموم مردم است در راستای منافع گروهی خود بی پروا به دروغ گویی و پرونده سازی برای دیگران ادامه می دهند و افعالی را که خود عامل آن هستند، به بنده نسبت می دهند. آنها غافلند که موسوی با این ترفندهایی که ماهیت آن برای همه مردم روشن شده است از صحنه بیرون نمی رود".

میرحسین موسوی معتقد است که "آنچه این روزها رخ داد اصل نظام جمهوری اسلامی" را هدف قرار داده است و می گوید این چیزی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت یا در اثر "تهدید به محاکمه" از آن صرفنظر کرد.

اشاره آقای موسوی به تهدیدهایی است که نمونه ای از آن در تیتر اول شماره روز چهارشنبه روزنامه کیهان منتشر شد.

در این مطلب که تیتر "موج خونخواهی مردم از میرحسین موسوی" را داشت نوشته شده بود: ده ها کشته و زخمی، تخریب گسترده اموال عمومی، آتش سوزی های وسیع و صدها مورد تخریب خوردوهای مردم حاصل دو هفته قانون گریزی و خودخواهی میرحسین موسوی است".

در این گزارش حوادث خشونت بار روز شنبه ۲۵ خرداد در تهران که به کشته شدن دست کم هفت نفر منجر شد، به "نقاب زدگان سبزپوش" نسبت داده شد که به "سلاح گرم"، "قمه" و "قداره" مجهز بودند و پس از حمله به یک پایگاه بسیج، به قتل مردم "به شیوه های فجیع" اقدام کردند.

روزنامه کیهان

روزنامه کیهان، چهارشنبه ۳ خرداد

کیهان نوشت که این حوادث پس از سخنرانی "تند" آقای موسوی اتفاق افتاده است.

اما اکنون آقای موسوی نوشته است که آمادگی دارد که نشان دهد "چگونه مجرمان انتخاباتی در کنار مسببان اصلی اغتشاشات اخیر قرار گرفتند و خون مردم را بر زمین ریختند".

او با اشاره به تهدیدهای اخیر رسانه ای علیه خود نوشته است: "حاضر نیستم به خاطر مصالح شخصی و هراس از این گونه تهدیدها از ایستادگی در سایه شجره سبز استیفای حقوق ملت ایران که امروز به خون به ناحق ریخته شده جوانان این کشور آبیاری شده است، لحظه ای صرف نظر نمایم".

آقای موسوی از هوادارنش خواسته است که "با حفظ آرامش و پرهیز از تنش"، مانع از نسبت دادن اعتراضات به بیگانگان شوند و اعتراض خود را "در چارچوب قانون و با رعایت اصول و مبانی نشأت گرفته از انقلاب اسلامی" ادامه دهند.

مراسم جشن پیروزی

در تحولی دیگر، گفته می شود تقریبا دو سوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی از شرکت در مراسم جشن پیروزی محمود احمدی نژاد خودداری کرده اند.

بنا بر گزارش مطبوعات ایران کلیه 290 نماینده مجلس به این مراسم دعوت شده بودند اما تنها 105 نفر در آن حاضر شدند.

گزارش می شود علی لاریجانی رئیس مجلس که یک محافظه کار تندرو به حساب می آید اما به برخی جنبه های برخورد دولت با تظاهرات انتقاد کرده است، از جمله کسانی بود که در این مراسم شرکت نکرد.

حدود 50 نماینده مجلس اصلاح طلب هستند و انتظار نمی رفت که در این مراسم شرکت کنند.

اما جرمی بوئن خبرنگار بی بی سی در تهران می گوید که غیبت شمار بزرگی از قانونگذاران نشانه دیگری از ایجاد شکاف در کشور در ارتباط با انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری است.

در جریان تظاهرات و ناآرامی هایی که از زمان انتخابات 22 خرداد بروز کرد حداقل 17 تظاهرکننده کشته شده و صدها فعال و معترض نیز دستگیر شده اند. معترضان مدعی تقلب گسترده در انتخابات هستند، اتهامی که دولت رد کرده است.

دولت ایران یک دادگاه ویژه برای رسیدگی به پرونده این افراد تشکیل داده و آنها را به مجازات های سنگین تهدید کرده است.

گروهی از معترضان سعی کردند روز چهارشنبه در میدان بهارستان تظاهرات کنند که به گفته شاهدان عینی با حضور سنگین و برخورد نیروهای امنیتی از جمله بسیجی ها روبرو شدند.

گزارش ها حاکیست که در این روز پلیس ضدشورش از گاز اشک آور، تیراندازی هوایی و باتون برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان استفاده کرده است.

اعمال محدودیت های شدید بر رسانه های خارجی در ایران باعث شده است که بی بی سی نتواند مستقلا این گزارش ها را تایید کند.

واکنش کشورهای اروپایی

دولت ایران بسیاری از دولت های خارجی را به تحریک اعتراضات متهم کرده است اما برخی کشورهای غربی همچنان به انتقاد از ایران به خاطر نحوه رسیدگی به این بحران ادامه می دهند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در اشاره به "همه کسانی که در ایران خواستار تظاهرات مسالمت آمیز هستند" گفت که "ما در کنار شما می ایستیم".

دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا نیز به بی بی سی گفت که "میان دولت و مردم ایران یک بحران اعتبار" وجود دارد.

وزیر خارجه ایتالیا گفت امیدوار است در جلسه روز پنجشنبه وزرای خارجه گروه هشت پیامی "شدیداللحن" برای ایران ارسال شود.

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری فرانسه پارلمان اسپانیا روز پنجشنبه از مقام های ایران خواست فعالان مخالف را آزاد کرده و "به سرکوب جمعیت غیرنظامی پایان دهند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.