به روز شده:  01:28 گرينويچ - دوشنبه 29 ژوئن 2009 - 08 تیر 1388

بون جووی و اندی در حمایت از تظاهرکنندگان ایرانی خواندند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

جان بون جووی خواننده آمریکایی و اندی مددیان خواننده ایرانی به طور مشترک آهنگ معروف "با من باش" (Stand By Me) را در حمایت از تظاهرکنندگان ایرانی اجرا کرده اند.

این دو خواننده در ویدئویی که در یوتیوب منتشر شده آهنگ را به زبان فارسی و انگلیسی می خوانند.

بون جووی ستاره موسیقی راک با لهجه قابل فهمی این جمله را به زبان فارسی می خواند که "دست به دست، هم صدا، تو و من، هموطن، درد تو درد من، با من باش".

این ویدئو روز 24 ژوئن ضبظ شده و در ابتدای آن بون جووی و اندی با دو پلاکارد "ما یکی هستیم" و "Stand By Me" روبروی دوربین ایستاده اند.

در وبسایت رسمی جان بونجووی، یک بازدیدکننده طی اظهار نظری از این خواننده به خاطر حمایت از تظاهرکنندگان ایرانی قدردانی کرده و نوشته امیدوار است که بونجووی "روزی در آینده ای نزدیک اولین خواننده بزرگ آمریکایی باشد که در ایران برنامه اجرا می کند."

خواننده دیگر آمریکایی "جوئن بائز" نیز آهنگ "ما پیروز خواهیم شد" را در حمایت از معترضان ایرانی خوانده است که ویدئوی آن نیز در یوتیوب منتشر شده است.

او بخشی از این آهنگ (We Shall Overcome) را به فارسی می خواند. لینک هر دو ویدئو را در کنار این صفحه پیدا کنید.

این خواننده 68 ساله آهنگ را با نواختن گیتار آکوستیک در آشپزخانه خانه اش ضبط کرده است. این آهنگ در جریان جنبش حقوق مدنی آمریکا مشهور شد.

بائز در بیانیه ای که در وبسایتش منتشر شده خطاب به تظاهرکنندگان ایرانی می گوید: "جهان قدرت (اعتراض) غیرخشونت بار را در حرکات شما دیده است. آن را در غرش سکوت شما می شنویم و درحالی که در برابر ارعاب در آرامش تحصن کرده اید، آن را در چشمان شما می بینیم. شجاعتتان ما را تحت تاثیر قرار داده و فداکاریتان به ما الهام بخشیده است."

در انتخابات 22 خرداد ماه محمود احمدی نژاد برنده اعلام شد که فریاد اعتراض هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدها اصلاح طلب انتخابات را در پی داشت که می گفتند در انتخابات تقلب شده است. دولت این اتهام را رد کرده است.

در پی انتخابات، تهران و چند شهر بزرگ دیگر شاهد تجمعات عظیم کسانی بود که گاه در سکوت راهپیمایی می کردند تا از تحریک ماموران دولتی بپرهیزند.

این اعتراضات از اواسط هفته گذشته، پس از عملیات گسترده ضدشورش که شنبه هفته گذشته پس از نطق آیت الله خامنه ای علیه تظاهرکنندگان آغاز شد، فروکش کرده است.

با این حال روز یکشنبه حداقل هزار نفر از معترضان بار دیگر در شمال تهران تجمع کردند و شعارهایی چون "یاحسین، میرحسین" و "رای من کجاست" سر دادند که با حمله نیروهای امنیتی پراکنده شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.