نمایش قدرت اسرائیل و مصر برای ایران

یک زیردریایی اسرائیلی اخیرا از آبراه سوئز عبور کرده که بسیاری آن را به منزله هشداری برای ایران تلقی کرده اند.

روزنامه های اسرائیلی گزارش داده اند که این زیردریایی ماه پیش در حین یک مانور نظامی توسط کشتی نیروی دریایی مصر همراهی شده است.

جزئیات زیادی از این مساله فاش نشده است.

تحلیلگران می گویند مصر و اسرائیل با این اقدام می خواستند هماهنگی نظامی خود را در صورت بروز تهدید احتمالی از سوی ایران نشان دهند.

یک مقام مسئول در وزارت دفاع اسرائیل گفته است که این کشور درصدد ایجاد پایگاهی برای زیردریایی های خود در بندر ایلات در دریای سرخ نیست. این احتمال قبلا مطرح شده بود که این بندر در دریای سرخ می تواند پایگاهی احتمالی برای زیردریایی های اسرائیلی برای استفاده علیه ایران باشد.

اسرائیل سه زیردریایی پیشرفته ساخت آلمان در اختیار دارد و دو فروند دیگر نیز سفارش داده است. برخی رسانه های خارجی گفته اند این زیردریایی ها توان پرتاب موشک های کروز مجهز به کلاهک هسته ای را دارند.

برخی رسانه ها بارها از احتمال اقدام نظامی اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای ایران خبر داده اند. ایران هشدار داده که این اقدام با پاسخ "شدید" رو به رو خواهد شد.

ایران می گوید برنامه هسته ای این کشور ماهیتی صلح آمیز دارد اگرچه اسرائیل این کشور را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کند و خواهان اقدام جامعه جهانی برای متوقف کردن این روند است.

اسرائیل نیز هرگز به طور رسمی داشتن تسلیحات هسته ای را تائید نکرده، اما اکثر کارشناسان در این مورد تردیدی ندارند که این کشور دارای یک زرادخانه اتمی است.

عبور و مرور ناوگان دریایی اسرائیل از آبراه سوئز در سال 2005 به علت هراس از حمله پیکارجویان اسلامگرا متوقف شد.

مصر و اردن تنها کشورهای عربی هستند که با اسرائیل قرارداد صلح امضا کرده اند.

مطالب مرتبط