تاکید آمریکا بر 'مستقل' عمل کردن اسرائیل در قبال ایران

Image caption وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که آمریکا مسیر مذاکره چندجانبه با ایران را دنبال می کند

دولت آمریکا بار دیگر تاکید کرده است که اسرائیل در برابر ایران به طور مستقل از آمریکا تصمیم می گیرد، اما می گوید که این موضع "چراغ سبزی" به اسرائیل برای حمله احتمالی به ایران نیست.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه (6 ژوئیه) ضمن تاکید بر حاکمیت ملی اسرائیل، تاکید کرد که آمریکا نمی تواند به دولت اسرائیل خط مشی در برابر ایران "دیکته" کند.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، روز یکشنبه (5 ژوئیه) در مورد اسرائیل گفته بود: "اگر کشوری تعیین کند که بقایش توسط کشور دیگری به خطر افتاده است، آمریکا نمی تواند به آن کشور دیکته کند که چکاری می تواند یا نمی تواند انجام دهد."

اسرائیل "ایران اتمی" را تهدیدی برای موجودیت خود می داند و بارها درباره توسل به گزینه نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران هشدار داده است.

ایران تاکید دارد که توان دفاع از خود را دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، در دوحه قطر درباره پیامدهای هرگونه اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران هشدار داده است.

بر اساس این گزارش، رئیس مجلس ایران گفته است کسی باور نمی کند که اسرائیل بدون دریافت "چراغ سبز" آمریکا به ایران حمله کند و ایران آمریکا را در صورت تحقق چنین سناریویی مسوول خواهد دانست.

Image caption بایدن: اسرائیل و آمریکا به طور جداگانه منافع خود را تعیین می کنند

از سوی دیگر، برخی ناظران در آمریکا نیز این احتمال را مطرح کرده اند که سخنان جو بایدن "چراغ سبزی" به اسرائیل در مورد عدم مخالفت آمریکا با حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه این نظر را به طور صریح رد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد، این موضع که اسرائیل به طور مستقل از آمریکا تصمیم می گیرد، به معنای دادن "چراغ سبز" به حمله احتمالی علیه ایران نیست.

با این همه، ایان کلی گفت که آمریکا نسبت به تامین امنیت اسرائیل متعهد است.

جو بایدن روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "ای بی سی" آمریکا، گفته بود که خط مشی مذاکره اتمی با ایران نه فقط مطابق با منافع ملی آمریکاست، بلکه به گفته او، به نفع اسرائیل و کل دنیا نیز هست.

معاون رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که با وجود اعمال خشونت ها اخیر علیه مردم معترض به نتیجه انتخابات ایران، آمریکا همچنان تمایل به مذاکره اتمی با دولت ایران در چهارچوب گروه (1+5) دارد.

جیمز دابینز، سفیر پیشین آمریکا در اتحادیه اروپا، به بی بی سی فارسی گفت این بخش از اظهارات جو بایدن منظور اصلی رئیس جمهوری آمریکا در برابر ایران بود.

او تردید دارد که معاون رئیس جمهوری آمریکا خواسته باشد که "چراغ سبزی" به دولت اسرائیل داده باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه گفت در حال حاضر هدف آمریکا جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی از طریق مذاکرات چندجانبه است.

ایران تمام برنامه های هسته ای خود را صلح آمیز و غیر نظامی می داند و غنی سازی اورانیوم در داخل این کشور را حق مسلم خود دانسته است.

مطالب مرتبط