به روز شده:  18:10 گرينويچ - دوشنبه 13 ژوئيه 2009 - 22 تیر 1388

محسن نامجو: ديگر معذرت‌خواهى نمى‌كنم

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به گزارش ايكنا، خبرگزارى قرآنى ايران، محسن نامجو، خواننده، به اتهام توهين به مقدسات، اجراى تمسخرآميز آيات قرآن و بى‌حرمتى به كتاب مقدس مسلمانان از سوى دادگاه عمومى شهر تهران به پنج سال حبس تعزيرى محكوم شده است.

عباس سليمى، از مسوولان فعالیتهای قرآنی در وزارت ارشاد، در شهريور ماه ۱۳۸۷ به طور شخصى از محسن نامجو به‌خاطر يكى از ترانه‌هاى او كه از طريق اينترنت در اختيار عموم قرار گرفته بود، به دادستان تهران شكايت كرد. دادگاه عمومى شهر تهران راى خود را در غياب محسن نامجو صادر كرده است.

در همين رابطه گفت و گوى كوتاهى با محسن نامجو انجام داديم.

آقاى نامجو در سايت هاى فارسى زبان خبرى گفته شده که شما محكوم به ۵ سال حبس تعزيرى شده ايد، از چگونگی و دلیل آن خبر دارید؟

سال ها قبل قطعه اى را در يك ضبط خصوصى اجرا كردم. متن آن يك شعر عربى داشت. به خاطر اينكه بخشى از جملاتى كه در قرآن وجود دارد از لحاظ ريتميك با آن قطعه همخوانى داشت من از آنها استفاده كردم. يك بار قبل از خروج من از ايران در اين رابطه از من وسوال و جواب كرده بودند. در حدود اواخر آگوست سال گذشته بعد از خروج من از ايران خبرى آمد كه آقاى عباس سليمى كه مدرس قرآن در صدا و سيما و جاهاى ديگر است به طور شخصى از من شكايت كرده اند.

من بلافاصله بعد از اين اتفاق متنى نوشتم و از مادرم، مردم و علما و همه عذرخواهى كردم ولى با توجه به صدور اين حكم ديگر فكر نمى كنم جاى عذرخواهى داشته باشد. از يك مرحله اى به بعد تكليف آدم با كل سيستم روشن مى شود. من قصد دارم آن قطعه را اين بار با اركستر ضبط كامل كنم و آن را به شخص آقاى عباس سليمى تقديم مى كنم.

فكر نمى كنيد اين حكم ممكن است ربطى به كارهاى اخير شما داشته باشد، از جمله قطعه اى كه اخيرا منتشر كرديد و آن را تقديم به معترضان نتايج رياست جمهورى كرديد؟

نمى دانم، مى تواند بى ربط هم نباشد. به هر حال زمانى كه من آن كارها را كردم چه ضبط ويدئو كليپ بيابان، كه اولِ آن نوشته شده تقديم به همه مردمى كه در خيابان ها بودند، و چه شب شعرى كه در برلين برگزار شد و من در آن شعرخوانى كردم؛ تصميم خودم را گرفته بودم و تكليف ام را با كل سيستم روشن كردم. من اگر هم زمانى بخواهم به ايران برگردم ۵ سال كه هيچ تا ده سال هم براى زندان آماده خواهم بود.

نامجو: بعد از شکایت از مادرم، مردم و علما و همه عذرخواهى كردم ولى با توجه به صدور اين حكم ديگر فكر نمى كنم جاى عذرخواهى داشته باشد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.