طومار خبرنگاران دنیا برای آزادی مازیار بهاری

بهاری

شماری از خبرنگاران و روزنامه نگاران برجسته جهان با ارسال نامه به آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رییس قوه قضاییه ایران، خواستار آزادی مازیار بهاری، خبرنگار و فیلمساز ایرانی - کانادایی شدند.

در این نامه با اشاره به بازداشت آقای بهاری، خبرنگار نیوزویک در ایران، در ۲۱ ژوئن نوشته شده که با وجود گذشت سه هفته، هنوز هیچ اتهامی به وی تفهیم نشده است.

در بین امضاکنندگان اسامی چهره هایی همچون کریستین امانپور (سی ان ان)، فرید ذکریا (نیوزویک) توماس فریدمن (نیویورک تایمز)، جان اسنو (شبکه چهار بریتانیا)، جان میکلویت (اکونومیست) و نیر نوام چامسکی، استاد دانشگاه و متفکر آمریکایی دیده می شود.

همچنین دهها خبرنگار و روزنامه نگار از کشورهای مختلف جهان از ایتالیا تا اندونزی و از نروژ تا نیکاراگوئه این طومار را امضا کرده اند.

نویسندگان این نامه آقای بهاری را "یکی از بی طرف ترین و متعهدترین خبرنگاران" معرفی کرده اند که بواسطه گزارشها و فیلمهای مستندش از ایران و سایر کشورهای خاورمیانه اعتبار جهانی کسب کرده است.

مسئولان قضایی و امنیتی ایران می گویند آقای بهاری که سابقه کار برای بی بی سی و شبکه چهار تلویزیون انگلستان را هم در کارنامه اش دارد، عضوی از شبکه ای بوده که به گفته این مقامات، قصد براندازی حکومت جمهوری اسلامی را از طریق "انقلاب مخملی" داشتند.

در نهم تیرماه خبرگزاری فارس مشروح آنچه را اعترافات آقای بهاری خواند، منتشر کرد که در آن آمده بود این خبرنگار ۴۲ ساله به تشریح نقش خبرنگاران در انقلاب مخملی پرداخته است.

گروه های مدافع حقوق بشر این گونه اعترافات بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری را فاقد اعتبار خوانده اند.

نویسندگان نامه به رییس قوه قضاییه ایران خواستار آزادی فوری آقای بهاری و برخورداری وی از حقوق اولیه اش از جمله حق دسترسی به وکیل مدافع شده اند.

هفته گذشته نیز وزارت خارجه کانادا کاردار ایران در اوتاوا را احضار کرد تا خواهان آزادی آقای بهاری شود.

علاوه بر آقای بهاری، دهها خبرنگار و وبلاگ نویس در جریان اعتراضها به نتایج انتخابات ۲۲ خرداد بازداشت شدند. سازمان گزارشگران بدون مرز این رقم را ۴۱ نفر اعلام کرده ولی برخی منابع رقم واقعی را بیشتر می دانند.

گزارشگران بدون مرز ایران را "بزرگترین زندان خبرنگاران" در دنیا لقب داده است.