به روز شده:  23:54 گرينويچ - پنج شنبه 16 ژوئيه 2009 - 25 تیر 1388

رحیم مشایی معاون اول احمدی‌نژاد می شود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

به گزارش خبرگزاری ایرنا محمود احمدی نژاد، اسفندیار رحیم مشایی را که تاکنون معاون او در امور سازمان میراث فرهنگی بود به عنوان معاون اول رئیس جمهوری در دولت بعدی انتخاب کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی آقای احمدی نژاد پنجشنبه شب در مشهد در جریان نشست هیات دولت این تصمیم را اعلام کرد.

در پی اعلام خبر استعفای غلامرضا آقازاده از ریاست سازمان انرژی اتمی ایران پس از 12 سال، آقای احمدی نژاد علی اکبر صالحی نماینده سابق ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی را به عنوان رئیس این سازمان معرفی کرده است.

اسفندیار رحیم مشایی یکی از جنجالی ترین چهره های دولت نهم بود، که از جمله اظهارات او درباره "دوستی با مردم اسرائیل" به انتقادهای شدید و حتی درخواست کناره گیری از سوی جناج اصولگرا و نمایندگان منجر شد، که تا زمان دخالت آت الله خامنه ای و فیصله یافته اعلام کردن بحث، این انتقادها فرو ننشست.

حضور آقای رحیم مشایی در مراسمی در ترکیه که ظاهرا در آن مراسم رقصی توسط زنان اجرا شد و قرآن در هنگام نواختن ساز حمل شده نیز از دیگر مواردی بود که باعث ایجاد جنجال و موضع گیری برخی مراجع تقلید شد.

از این رو است که برخی کارشناسان، انتخاب آقای رحیم مشایی، که نسبتی خانوادگی با آقای احمدی نژاد دارد، را برای سمت معاونت رئیس جمهور را یک موضع گیری آشکار درقبال منتقدان از او می دانند.

آقای احمدی نژاد که برنده انتخابات جنجالی 22 خرداد اعلام شده همچنین گفت که مجتبی ثمره هاشمی از سمت مشاور ارشد به دستیار ارشد رئیس جمهوری ارتقا خواهد یافت.

مجتبی ثمره هاشمی ریاست ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد را در جریان مبارزات انتخاباتی اخیر بر عهده داشت و عهده دار سمتی می شود که تا کنون در ساختار دولت ایران وجود نداشته است و ظاهرا این اولین بار است که سمتی با عنوان "دستیار ارشد" در کابینه ایجاد میشود.

هرچند هنوز جزئیات محدوده وظایف و اختیارات دستیار ارشد رئیس جمهور اعلام نشده، اما برخی کارشناسان معتقدند این انتساب بطور بالقوه نشان از تلاش برای فراهم کردن شرایط لازم برای ایفای نقش آقای ثمره هاشمی در حوزه های اجرایی دارد.

بنابه این گزارش حمید بقایی در دولت بعدی قرار است جای اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بگیرد.

معلوم نیست که پرویز داودی معاون اول کنونی آقای احمدی نژاد که جای خود را به رحیم مشایی می دهد صاحب سمتی در دولت خواهد بود یا نه.

هیچکدام از سمت های اعلام شده نیاز به تایید نمایندگان مجلس ندارند.

آقای احمدی نژاد با 63 درصد آرا برنده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شده است اما میرحسین موسوی و مهدی کروبی رقبای اصلی وی در انتخابات از جناح اصلاح طلب می گویند دولت تازه مشروعیت ندارد چرا که "با تقلب" سر کار آمده است.

آقای موسوی گفته است که در نماز جمعه 26 تیر ماه به امامت علی اکبر هاشمی رفسنجانی - که از مخالفان احمدی نژاد است - شرکت خواهد کرد و آن را اقدامی برای اعتراض توصیف کرد.

تعیین دولت جدید؛ "تا اول شهریور"
محمود احمدی نژاد

مراسم تحلیف آقای احمدی نژاد قرار است هفته دوم مرداد ماه برگزار شود.

وی پس از مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی کار خود را آغاز می کند.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران که از مدافعان سرسخت آقای احمدی نژاد در مجلس است، ابراز امیدواری کرده است که تا اول شهریور ماه اعضای جدید دولت دهم هم تعیین شده باشند.

در پی اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، شهروندان تهرانی و چند شهر دیگر ایران با حضور در چند راهپیمایی عظیم به نتیجه انتخابات اعتراض کردند.

در نتیجه سرکوب اعتراض های مردمی در ایران توسط نیروهای دولتی، شمار کثیری از سیاستمداران و فعالان اجتماعی به همراه روزنامه نگاران این کشور بازداشت شده اند و به گفته منابع دولتی، دست کم ۲۰ نفر کشته و صدها نفر مجروح شده اند.

برخی مخالفان و گروه های حقوق بشر ابراز نگرانی کرده اند که شمار کشته ها بسیار بیش از این باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.