خبرهای ضد و نقیض در مورد برکناری رحیم مشایی

اسفندیار رحیم مشایی

در حالی که چهره های برجسته مجلس ایران می گویند که نظر آیت الله خامنه ای مبنی بر برکناری اسفندیار رحیم مشایی به محمود احمدی نژاد ابلاغ شده است، آقای احمدی نژاد می گوید که آقای مشایی معاون اول او خواهد ماند.

سیدمحمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوئیه) به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است: "حذف رحیم مشایی از سمت های کلیدی و معاونت های رئیس جمهور، تصمیم استراتژیک نظام است و نظر مقام معظم رهبری نیز مبنی بر کنار گذاشتن آقای رحیم مشایی از سمت های معاونت ریاست جمهوری کتبا به رئیس جمهوری ابلاغ گردیده است".

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس هم به خبرگزاری مهر گفته است: "ابلاغ کتبی نظر رهبر معظم انقلاب به احمدی نژاد در روز شنبه برای لغو حکم اسفندیار رحیم مشایی از معاون اولی دولت قطعی است".

اما به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، آقای احمدی نژاد عصر روز سه شنبه ۳۰ تیر گفته است: "آقای مشایی در سمت معاون اول رئیس جمهور به خدمات خود به انقلاب اسلامی، ملت و کشور ایران ادامه می دهد".

او گفته است: "آقای مشایی از مدیران مومن، دلسوز، ولایی، پاک و خلاق ایران هستند و به چه دلیل باید استعفا بدهند"؟

مجتبی ثمره هاشمی، دستیار ارشد آقای احمدی نژاد در یک برنامه مستقیم تلویزیونی گفته است: "من یک دلیل روشن و قاطع که برخی ارائه بدهند تا امکان انتصاب ایشان به معاون اولی فراهم نشود، ندیدم. ممکن است برخی بگویند که ایشان در برخی اظهارات خود اشتباه کرده اند. خب هر کسی ممکن است اشتباه کند".

آقای ثمره هاشمی تأکید کرده است که در تصمیم آقای احمدی نژاد برای منصوب کردن آقای رحیم مشایی به سمت معاونت اول رئیس جمهوری، تجدید نظری صورت نگرفته است.

انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به این سمت توسط آقای احمدی نژاد اعتراضات گسترده ای را در میان چهره ها و رسانه های جناح اصولگرا و حتی حامیان دولت برانگیخته است و به ویژه از این جهت اهمیت دارد که بعضی از رفتارها و گفتارهای آقای مشایی عامل اصلی تیره شدن روابط دولت آقای احمدی نژاد با مراجع تقلید در قم محسوب می شود.

با گذشت بیش از یک ماه از انتخابات، مراجع تقلید در قم هنوز به آقای احمدی نژاد تبریک نگفته اند.

مخالفت حامیان

احمد خاتمی (امام جمعه موقت تهران)، حسین شریعتمداری (مدیرمسئول روزنامه کیهان)، احمد توکلی (رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی)، محمدنبی حبیبی (دبیرکل حزب موتلفه اسلامی) و حمیدرضا مقدم فر (مدیرعامل خبرگزاری فارس) از جمله کسانی بودند که مخالفت خود را با انتصاب آقای مشایی به صورت علنی مطرح کردند.

بعضی وبسایت های خبری اینترنتی مانند الف (متعلق به احمد توکلی) و تابناک (نزدیک به محسن رضایی) روز یکشنبه ۲۸ تیر از برکناری قریب الوقوع آقای رحیم مشایی خبر دادند و سایت الف نوشت که حتی احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و از سرشناس ترین حامیان آقای احمدی نژاد هم علیه انتصاب آقای مشایی مصاحبه ای انجام داده بود که "به دنبال قطعی شدن برکناری مشایی" انتشار این مصاحبه "لغو" شده است.

همزمان وبسایت تابناک نوشت: "یکی از مقامات عالی رتبه نظام در دیدار حضوری با رئیس جمهور، خواستار عزل اسفندیار رحیم مشایی از معاون اولی وی شد... این مقام همچنین گفته است که در کابینه دولت دهم از رحیم مشایی در هیچ پستی استفاده نشود... رئیس جمهور پس از این دیدار، این مسئله را با ناراحتی با معاون اول خود در میان گذاشته است".

محمد یزدی، عضو فقهای شورای نگهبان و رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز که از مهم ترین حامیان آقای احمدی نژاد است، به خبرنگاران گفته است که در مورد آقای مشایی مستقیما به آقای احمدی نژاد تذکر داده است، "منتهی ایشان امر و نهی را تنها مربوط به مقام معظم رهبری می دانند و در غیر مقام رهبری امر و نهی را قبول ندارند".

در پی انتشار شایعه برکناری یا کناره گیری آقای مشایی، او در وبسایت شخصی خود این خبرها را "دروغ" هایی خواند که توسط "دشمنان ولایت و دولت کریمه" ساخته و پرداخته شده و در "چند سایت کج اندیش" منتشر شده است.

او یادداشتی را از وبسایت "یاران خورشید" در وبسایت شخصی خود نقل کرد که در آن "طرفداران آقای احمدی نژاد" که با انتصاب آقای مشایی مخالفت کرده بودند به "حسادت" یا "سهم خواهی" متهم می شدند.

اقدامات و اظهارات آقای رحیم مشایی در سال های اخیر در چند مورد اعتراض شدید مراجع تقلید و محافل مذهبی را برانگیخته است.

حضور آقای رحیم مشایی در مراسمی در ترکیه که گفته می شود در آن رقصندگان زن به پایکوبی پرداخته اند، اظهارات او در مورد دوستی با مردم اسرائیل و حضور او در مراسمی در تهران که در آن قرآن با همراهی نوای دف به صحنه آورده شد از جمله موارد جنجال برانگیز بود.

آقای احمدی نژاد همیشه از آقای رحیم مشایی حمایت کرده است. او حتی در مورد اظهارات آقای مشایی در مورد دوستی با مردم اسرائیل گفت که حرف آقای رحیم مشایی، حرف دولت است.

اما با شدت گرفتن انتقادات علیه آقای مشایی و افزایش درخواست ها برای برکناری او، آیت الله خامنه ای به موضوع وارد شد و ضمن نادرست خواندن سخنان آقای رحیم مشایی در مورد مردم اسرائیل، از منتقدان خواست که به انتقادات خود پایان دهند.