به روز شده:  10:55 گرينويچ - شنبه 25 ژوئيه 2009 - 03 مرداد 1388

احمدی نژاد کناره گیری رحیم مشایی را پذیرفت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هفت روز پس از دستور آیت الله خامنه ای به برکناری اسفندیار رحیم مشایی از سمت معاون اول رئیس جمهور، محمود احمدی نژاد این تصمیم را پذیرفت و آن را در نامه ای به رهبر ایران اعلام کرد.

آقای احمدی نژاد در نامه پذیرش کناره گیری آقای مشایی، خطاب به او نوشت: "در یک هفته اخیر امیدوار بودم که با رفع برخی تبلیغات منفی، فشارها و جوسازی های بعضی رسانه ها و جریان های سیاسی، دولت بتواند از خدمات شما در جایگاه معاون اولی برخوردار بماند".

او در نامه ای کوتاه به آیت الله خامنه ای هم نوشته است: "مرقومه مورخ ۸۸/۴/۲۷ جنابعالی به استناد اصل ۵۷ قانون اساسی اجرا شد".

اصل ۵۷ قانون اساسی ساختار قوای جمهوری اسلامی ایران را تعریف می کند و بر اینکه این قوا تحت نظارت "ولایت مطلقه امر و امامت امت" هستند تاکید دارد.

آقای احمدی نژاد بعد از ظهر روز پنجشنبه ۱۶ ژوئیه (۲۵ تیر) اسفندیار رحیم مشایی را به عنوان معاون اول خود منصوب کرده بود.

اما این انتصاب، انتقادهایی گسترده را در میان آن دسته از چهره های جناح اصولگرا و شخصیت های مذهبی در ایران برانگیخت که آقای رحیم مشایی را برای این سمت مناسب نمی دانستند.

اما آقای احمدی نژاد با وجود این انتقادها و حتی پس از انتشار علنی خبر دستور رهبری به او توسط نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، بر ادامه کار آقای رحیم مشایی تأکید کرد.

محمود احمدی نژاد استعفای آقای رحیم مشایی را به استناد اصل ولایت مطلقه فقیه پذیرفت

اما انتشار رسمی نامه ای که آیت الله خامنه ای در روز ۲۷ تیر، دو روز پس از انتصاب آقای مشایی، خطاب به محمود احمدی نژاد نوشته و در آن برکناری اسفندیار رحیم مشایی را "لازم" دانسته بود، به واکنش مجتبی ثمره هاشمی، دستیار ارشد محمود احمدی نژاد منجر شد که از قول آقای رحیم مشایی خبر از کناره گیری او از سمت معاونت رئیس جمهور داد.

پس از انتشار رسمی نامه آقای خامنه ای و در واکنش به مقاومت محمود احمدی نژاد در کنار گذاشتن اسفندیار رحیم مشایی، صبح روز شنبه ۲۵ ژوئیه (سوم مرداد)، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه آقای رحیم مشایی را "یکی از مهره های کودتای مخملی" خواند که به نوشته کیهان "فقط محل مأموریت او با سایر توطئه‌گران اخیر متفاوت است و نه «هویت» او."

آیت الله خامنه ای در نامه خود خطاب به آقای احمدی نژاد نوشته بود "انتصاب جناب آقای اسفندیار رحیم مشایی به معاونت رئیس جمهور بر خلاف مصلحت جنابعالی و دولت و موجب اختلاف و سرخوردگی میان علاقه مندان به شما است و لازم است انتصاب مذبور ملغی و کان لم یکن اعلام گردد."

اکنون آقای احمدی نژاد در شرایطی خبر از "اجرا شدن" دستور آیت الله خامنه ای می دهد که اسفندیار رحیم مشایی ساعاتی پیشتر، در نامه ای رسمی از سمت خود اعلام کناره گیری کرده و خطاب به محمود احمدی نژاد نوشته است: "پیشتر نیز که ملاحظه فشارها به آن جناب.... بر حقیر بسیار دشوار بود، درخواست واگذاری این مسئولیت را از حضرتعالی داشتم."

آقای رحیم مشایی که به عنوان رئیس سازمان گردشگری و یکی از معاونان محمود احمدی نژاد در دولت فعالیت می کرد، بار دیگر تاکید کرد: "خود را همواره سرباز دولت دانسته و در مسیر اسلام و انقلاب از هیچ تلاش و خدمتی دریغ نخواهم کرد."

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.