دو عضو گروه جندالله و یک قاچاقچی در زاهدان اعدام شدند

Image caption سیزده نفر نیز ده روز پیش به اتهام عضویت در گروه جندالله اعدام شده بودند

دادگستری سیستان و بلوچستان اعلام کرده که دو عضو گروه جندالله و یک قاچاقچی مواد مخدر روز سوم مرداد در محوطه زندان مرکزی زاهدان اعدام شده اند.

بنابر گزارش دادگستری سیستان و بلوچستان، حکم اعدام ایوب ریگی خالص و مسعود گمشادزهی که به جرم عضویت در گروه جندالله و به اتهام "محاربه و افساد فی الارض" از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بودند و در محوطه زندان زاهدان به اجرا در آمده است.

اتهام این دو نفر علاوه بر عضویت در گروه جندالله، "انجام اقدامات تروریستی از جمله راه بندی مسلحانه و ایجاد رعب و وحشت در مردم" اعلام شده است.

علاوه بر این دو نفر، احمد اسحاق زهی نیز به اتهام مشارکت در حمل مواد مخدر و حشیش اعدام شده است.

در اطلاعیه دادگستری سیستان و بلوچستان از کسانی که به عضویت گروه جندالله در آمده اند خواسته شده که توبه کنند چون بنابر فتوای آیت الله خمینی بنیاد گذار جمهوری اسلامی "چنانچه فرد محارب قبل از دستگیری توبه نموده خود را به نظام اسلامی تسلیم نماید، توبه وی قبول و از مجازات معاف است."

در این اطلاعیه از اعضای این گروه خواسته شده با توبه "از رافت و عطوفت اسلامی برخوردار شوند در غیر این صورت اشد مجازات در انتظار آنها خواهد بود."

دادگستری سیستان و بلوچستان از "علما فریقین و روسای قبایل و طوایف و ریش سفیدان و معتمدان" نیز درخواست شده که با روشنگری جوانان ر ا "از گرفتار شدن در دام ملحدان و افکار ارتجاعی و سلفی آنها باز دارند."

ده روز پیش در 14 ژوئیه (23 تیر)، نیز سیزده نفر به جرم عضویت در گروه جندالله در زاهدان اعدام شده بودند.

Image caption جندالله مسئول انفجار در مسجد امیرالمومنین شناخته شده است

پیش از اعدام این گروه اعلام شده بود عبدالحمید ریگی بردار عبدالمالک ریگی رهبر گروه جندالله نیز اعدام می شود اما ابراهیم حمیدی رئیس دادگستری استان سیستان و بلوچستان در این باره گفت که اعدام وی به درخواست یک نهاد اطلاعاتی به منظور داشتن فرصت بیشتر برای بازجویی به تعویق افتاده است.

گروه مخالف دولت

جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله - یک گروه مسلح مخالف دولت جمهوری اسلامی است که هدف خود را حمایت از حقوق اقلیت سنی مذهب ایران به خصوص در استان سیستان و بلوچستان اعلام داشته و رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد.

در سال های اخیر، این گروه مسئولیت یک رشته اقدامات خشونت آمیز از جمله حمله به ماموران دولتی و چند مورد بمب گذاری را برعهده گرفته است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام شد.

رئیس دادگستری سیستان و بلوچستان گفته است که وزارت امور خارجه مدارکی را در مورد اقدامات گروه جندالله تهیه و آنها را به مراجع قضایی پاکستان تحویل داده و از پلیس بین المللی خواستار دستگیری اعضای این گروه شده است.

عبدالحمید ریگی برادر رهبر گروه جندالله در پاکستان بازداشت و سال گذشته توسط دولت پاکستان به جمهوری اسلامی تحویل داده شد.

مطالب مرتبط