به روز شده:  04:10 گرينويچ - 26 ژوئيه 2009 - 04 مرداد 1388

'سرعت زیاد' علت سانحه هوایی مشهد بود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمد علی ایلخانی، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران "سرعت زیاد" را عامل سانحه هوایی در فرودگاه هاشمی نژاد مشهد دانسته است.

آقای ایلخانی در سخنانی در شبکه دوم تلویزیون ایران با استناد به بررسی داده های رادار فرودگاه مشهد و بازخوانی جعبه سیاه هواپیما سانحه دیده، سرعت آن را در هنگام فرود بیشتر از حد مجاز عنوان کرد.

هواپیمای مسافری ایلیوشین ۶۲ شرکت هواپیمایی آریا روز شنبه هنگام فرود در مشهد از باند منحرف شد و این حادثه منجر به مرگ ۱۶ تن و آسیب دیدگی حدود سی نفر از سرنشینان پرواز شد.

سه تن از کشته شدگان از مسافران پرواز بودند و سیزده تن دیگر از خدمه آن بودند.

چند خدمه قزاقستانی و مهدی دادپی، مدیر عامل شرکت هوایی آریا از کشته شدگان پرواز تهران-مشهد هستند.

هواپیمای سانحه دیده ۱۵۳ مسافر داشته است.

به گفته آقای ایلخانی این هواپیما که به یک شرکت قزاقستانی تعلق داشته و در اجاره شرکت آریاقشم بوده، هنگام نشستن روی باند به علت سرعت بالا از مسیر خارج و بیشتر از ۱۱۰۰ متر از انتهای باند عبور کرده و دچار سانحه شده است.

به گفته او این نوع هواپیما هنگام فرود باید حداقل ۱۴۵ مایل و حداکثر ۱۶۵ مایل در ساعت سرعت داشته باشد، حال آن که بررسی ها بیانگر آن است که سرعت این هواپیما موقع نشستن روی باند ۱۹۷ مایل بوده است.

این سانحه ۹ روز پس از سقوط هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی کاسپین که از تهران عازم ایروان بود رخ داد.

تمام ۱۶۸ سرنشین آن هواپیما که در نزدیکی قزوین سقوط کرد، جان باختند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.